Váhání německého kancléře Olafa Scholze dává Putinovi jen další podnět k pokračování války. V rozhovoru pro německou televizi n-tv to řekl bývalý generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Scholz stále trvá na svém rozhodnutí odmítnout dodat Ukrajině řízené střely Taurus.
Podle agentury DPA Scholz tento týden na dotaz ohledně dodávek raket Taurus během tiskové konference s britským premiérem Rishim Sunakem prohlásil, že se jeho rozhodnutí nezmění. Znovu přitom zdůraznil, že Berlín a Londýn jsou nejdůležitějšími dodavateli zbraní pro Kyjev, a odkázal na významnou podporu, kterou Německo poskytlo Ukrajině v podobě dělostřelectva a protivzdušné obrany.
„Mé rozhodnutí je zcela jasné, pokud jde o jeden konkrétní zbrojní systém. Mé rozhodnutí je však jasné i v tom, že budeme i nadále poskytovat Ukrajině nejsilnější podporu v Evropě a Německo spolu s Velkou Británií budou i nadále dvě země, které pro to dělají nejvíce,“ prohlásil Scholz.
Německý kancléř již dříve následoval příkladu USA, pokud jde o dodávky moderních vysoce kvalitních zbraňových systémů pro Kyjev. Bylo tomu tak v případě dodávek dalekonosného dělostřelectva a také tanků Leopard 2, které byly na Ukrajinu poslány až poté, co Washington souhlasil s poskytnutím tanků Abrams. Dodávky střel Taurus však ale stále blokuje s tím, že by se němečtí vojáci museli zapojit do konfliktu s Ruskem.
„Všichni si pamatujeme na několikaměsíční diskuse o tancích Leopard. Nyní kancléř (Olaf Scholz, pozn. red.) odmítá dodávky raket dlouhého doletu Taurus. Opravdu nechápu proč. Toto váhání dává Putinovi jen další podnět k pokračování války,“ pustil do Scholze podle webu Ukrajinska pravda v rozhovoru pro německou televizi n-tv bývalý šéf Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen.
Scholzova neochota podpořit Ukrajinu z něj podle jeho názoru neudělá kancléře míru, ale „kancléře věčné války“. „Proto nadále naléhám na kancléře Scholze, aby co nejdříve schválil dodávku raket Taurus. Musíme zrušit všechna omezení týkající se dodávek zbraní. Jak z hlediska toho, jaké zbraně dodáváme, tak i z hlediska způsobu jejich použití,“ uzavřel bývalý generální tajemník.
Anders Fogh Rasmussen vedl alianci mezi roky 2009 až 2014. V čele NATO ho po uplynutí mandátu nahradil Jens Stoltenberg.
V německém parlamentu nedávno Scholz kritizoval ruské návrhy, jak zajistit mír, které vyžadují odstoupení značných částí ukrajinského území Rusku a vzdání se ukrajinských snah vstoupit do NATO. „Kdo věří, že by to Ukrajina přežila a že by to pro Evropu znamenalo skutečně dlouhodobý mír, tak se příliš mnoho dívá na Russia Today,“ uvedl Scholz na adresu ruskou vládou vlastněné mediální skupiny. „Rusko bohužel žádný mír nechce,“ dodal.