V době, kdy se prezident Miloš Zeman nachází v nemocnici, se v prezidentské kanceláři odehrávají pozoruhodné schůzky kancléře Vratislava Mynáře. Na Pražský hrad za ním jezdí ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Její mluvčí na dotazy deníku FORUM 24 mj. zmínil, že „řeší jmenování padesáti soudců“. A nejde o jedinou schůzku tohoto typu, kterou Mynář v poslední době měl.
Redakce deníku FORUM 24 na základě zjištění o schůzkách Benešové s Mynářem chtěla po ministerstvu odpovědi na otázky, jak často se konají, z jakého důvodu, zda byl u některé přítomen prezident a jestli jde o setkání oficiální.
Mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka uvedl, že „ministryně coby členka poradního týmu prezidenta republiky logicky Pražský hrad legitimně navštěvuje“. „Ale odmítáme, že by se tak dělo téměř každý týden. Také další tvrzení, která v otázce podsouváte, jsou čistě spekulativní a nepravdivá,“ uvedl Řepka.
„Navíc, v současné době řeší paní ministryně jmenování 50 soudců,“ dodal mluvčí. Na dotaz, kolikrát za poslední měsíc navštívila ministryně Benešová kancléře Mynáře na Hradě a o čem spolu jednali, Řepka neodpověděl.
Obsahem jednání Hradu a ministerstva spravedlnosti ale nemusí být jenom jmenování soudců. Další téma, které leží na stole, je téma milostí. Na jeden případ upozornil tento týden server iRozhlas.cz. Zeman totiž v září omilostnil podnikatele Pavla Podroužka, zastavil jeho stíhání za krácení daně a odpustil mu podmínku za řízení v opilosti.
Abolici, neboli zastavení trestního stíhání, spolupodepsal premiér Andrej Babiš, který serveru iRozhlas.cz řekl, že milost nechá prověřit. „Pokud byly v daném případě předloženy nepravdivé lékařské zprávy, měla by prezidentská kancelář nebo ministerstvo učinit patřičné právní kroky,“ napsal premiér redakci.
Podle slov Benešové se nic prověřovat nebude. „Milost byla udělena, tak co bych měla kontrolovat? Prezidenta?“ odvětila na dotaz serveru o opětovné prověření udělení milosti ministryně. „Co po mně chcete? Jak jsem odhadla, zase se hledá jen klacek na nemocného prezidenta,“ dodala.
„Pan prezident přihlédl ke zdravotnímu stavu omilostněného, který trpí závažným chronickým onemocněním několika životně důležitých orgánů, a to až na hranici jejich selhávání. Tato onemocnění jej ve svém souhrnu mohou ohrozit na životě,“ odůvodnil Pražský hrad Zemanovo rozhodnutí, které mělo proběhnout v době, kdy byl v září hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici, kde je nyní znovu a navíc již několik týdnů. Ve čtvrtek večer Hrad náhle otočil a uvedl, že k podepsání milosti došlo 9. září, ne čtrnáctého. K celé kauze se na twitteru vyjádřil například Petr Pelc, zastupitel MČ Praha 8: „Nemocný prezident, kterého jeho okolí vydává za úřadu schopného, podepisuje abolici zdravému, který se vydává za nemocného.“
Za kancléřem Mynářem však nechodí na konzultace jen ministryně spravedlnosti. Navštívil jej i předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy. Ten uvedl, že „s vedoucím Kanceláře prezidenta republiky krátce oficiálně jednal odpoledne v pondělí 4. října za účasti nově jmenovaného předsedy Krajského soudu v Brně JUDr. Milana Čečotky“.
„Důvodem, proč jsem o schůzku požádal, bylo dozvědět se, kdy pan prezident plánuje vítěze výběrového řízení na předsedu Krajského soudu v Brně oficiálně jmenovat do funkce, aby tím byla zachována kontinuita ve vedení brněnského krajského soudu, když předchůdce pana Čecotky JUDr. Milan Bořek skončil ve funkci už dne 30. září 2021,“ uvedl na dotazy redakce deníku FORUM 24 Angyalossy. „Tématem jednání byly vlastně jen technikálie, kterými nebylo potřeba zatěžovat pana prezidenta. To podporuje i fakt, že nám pan kancléř na této schůzce oznámil, že ke jmenování pana Čečotky je už takřka vše připraveno, dojde k němu v následujícím týdnu. Do Prahy jsem ten den nejel jen za tímto účelem, byl jsem tam především pozván na seminář organizovaný Jednotou českých právníků. Na Pražský hrad jsem jel svým služebním vozem s řidičem, byla to oficiální cesta,“ dodal.
Proč má Vratislav Mynář najednou tolik závažných jednání, není jasné. Spekuluje se i o tom, že se prezidentská kancelář chystá udělit amnestii, což není nic výjimečného, neboť tímto aktem končí svůj mandát téměř každý prezident. Hrad ovšem na dotazy do vydání tohoto textu neodpověděl.