Sněmovna měla v úterý odpoledne rozhodovat o čtveřici nových radních České televize. Jednání dolní komory bylo nakonec přerušeno, schůze bude pokračovat ve středu ráno. Podle některých poslanců by však volba proběhnout neměla vůbec, a požádali o svolání mimořádné schůze volebního výboru dolní komory. Důvodem je pondělní rezignace Jiří Grunda na post kandidáta. Poslanci mají podle zákona vybírat ze trojnásobku uchazečů, tedy z dvanácti lidí. Bez Grunda je ale finalistů pouze jedenáct.
„Důvodem mého rozhodnutí jsou zejména osobní důvody, které by mně v případě zvolení neumožňovaly vykonávat tuto veřejnou funkci s plným nasazením. Při navržení mé nominace mi tyto důvody nebyly známy,“ napsal kandidát do Rady ČT Jiří Grund v rezignačním dopise.
„V posledních letech si podobnou situaci nepamatuji. Stávalo se, že některý kandidát odstoupil ještě před veřejným slyšením anebo jeho nominaci stáhla přímo navrhující organizace. Před dvaceti lety jeden kandidát ještě před hlasováním výboru zemřel. Ale to všechno bylo ještě předtím, než poslanci dostali finální kandidátku. Zákon o jednacím řádu sněmovny říká, že volební výbor z uchazečů vybere trojnásobek počtu volných míst v příslušné radě. Obsazují se čtyři mandáty, je potřeba tedy dvanáct jmen,“ vysvětluje mediální analytik Filip Rožánek.
Podle něj je možné, že se někdo spolehne na výklad, podle kterého byl postup dodržen, protože rozprava k bodu byla již zahájena na plénu sněmovny před dvěma týdny. Tedy v době, kdy byl Jiří Grund ještě platným kandidátem.
„Myslím, že by skutečně bylo nejčistší řešení, aby se volební výbor znovu sešel a hlasoval o dvanáctém jménu z uchazečů, kteří zůstali pod čarou,“ uvedl Rožánek.
Mezi kandidáty jsou podle kritiků lidé, kteří ohrožují nezávislost České televize. „Za posledních šest let se Česká republika propadla o 27 míst v žebříčku svobody médií. Přispívá k tomu to, že si politici skrytě do rad České televize a Českého rozhlasu dosazují svoje, často nekompetentní, lidi, a ti dělají na vedení médií politické tlaky. I v úterý tomu asi nebude jinak. Je pravděpodobné, že koalice ANO, SPD a KSČM chce v tajné volbě zvolit další silné kritiky médií, kteří by mohli pomoci ovládnout média veřejné služby pro soukromé zájmy vládnoucích politiků,“ upozorňuje poslanec a místopředseda volebního výboru Tomáš Martínek (Piráti).
Pokud poslanci na úterním jednání o nových radních rozhodnou, vytvoří se podle Martínka nebezpečný precedens. „Po odstoupení jednoho z kandidátů by nemusela sněmovna vybírat z trojnásobku nominovaných na obsazovaná místa, jak vyžaduje zákon, a tím by mohlo dojít k omezení demokratické volby poslanců,“ doplnil poslanec s tím, že bude požadovat odložení volby do zvolení dvanáctého kandidáta volebním výborem. Dovolba chybějícího kandidáta volebním výborem by měla proběhnout i podle sněmovního legislativní odboru.
Sněmovní legislativní odbor uvádí k vzdání se nominace jednoho z kandidátů do Rady ČT, že by měla proběhnout dovolba chybějícího kandidáta volebním výborem. Nevytvářejme nebezpečný precedens, kdy poslanci vybírají z menšího počtu kandidátů než stanovuje zákon, a umožněme dovolbu pic.twitter.com/HVaJTq7cpz
— Tomáš Martínek (@TomasMartinekCZ) May 4, 2021
Na možné ohrožení nezávislosti České televize dlouhodobě upozorňuje také současný radní Zdeněk Šarapatka. „Hnutí ANO tlačí na zvolení radních všemi silami. Babiš a Zeman s SPD a komunisty potřebují Českou televizi politicky ovládnout ještě před parlamentními volbami a odstoupení jednoho kandidáta pro ně nebude problém. Zvolí-li dnes tři své radní, stejně získají v radě dostatečný počet hlasů pro odvolání generálního ředitele ČT a pak na ni zakleknou na všech frontách. Jedno neobsazené místo zvolí klidně jindy. Masivními občanskými protesty a apely domácích i mezinárodních institucí na odložení volby evidentně pohrdají. Doufám, že jim za to občané vystaví na podzim účet,“ prozradil v úterý deníku FORUM 24.