ROZHOVOR / „Lidi hledají nějakého vůdce, nějakého spasitele, který za ně vše vyřeší. A já chci říci, že pan Babiš to rozhodně nebude,“ upozorňuje v rozhovoru pro deník FORUM 24 Ladislav Chlupáč, který v barvách SPOLU postoupil do druhého kola senátních voleb v obvodu Litoměřicko–Slánsko. O obhájení svého mandátu se ve druhém kole utká se zástupcem hnutí ANO. Jak chce zabojovat? A jak je těžké uspět v regionu, kde hnutí ANO získává i více než 50 % hlasů ve volbách? Na to při běžící horké části kampaně odpovídal Ladislav Chlupáč.
Jak jste na tom před druhým kolem? Váš konkurent z ANO získal podporu SPD a Jana Skalického, známého popírače povodní a účastníka proruských demonstrací. Kdo podpořil vás?
Dovolím si odpovědět trochu šířeji. Volby do senátu nejsou o soupeření politických stran a jejich lídrů, ale o konkrétních lidech a tom, co tito lidé mají za sebou. To je to, co by volič měl hodnotit. A protože senát je pojistkou ústavnosti a demokracie, nikoliv – a to zdůrazňuji – extremismu a populismu, tak na rozdíl od pana doktora Štěrby bych nikdy nepřistoupil na spolupráci a nepřijal podporu od SPD a Stačilo!. Můj soupeř od nich má podporu, což reflektuji. Já jsem získal podporu od mých kolegů starostů. Jednak od Petra Lišky, starosty Malých Žernosek, i od kolegy Kratochvíla, starosty Zlonic. Takže to jsou moji podporovatelé a logicky jsou to lidé, se kterými jsem spolupracoval, když jsem byl dvacet let starostou Litoměřic.
Co v kampani akcentujete před druhým kolem?
V kampani využívám pouze prostředků ODS a svých vlastních prostředků, nemám sponzory. V prvním kole je to hodně o komunikaci s lidmi, sociálních sítích, tištěných materiálech a podobně. Před druhým kolem je to ještě více o osobním kontaktu, v čemž nevidím velký rozdíl od mého běžného života. Už jako starosta jsem byl zvyklý být v dennodenním kontaktu s lidmi. Velmi mne mrzí, že nevyšel plán na sérii koncertů s mými kamarády muzikanty, které jsme plánovali v rámci kampaně, a to včetně velkého koncertu s big bandem. Kvůli povodňové situaci jsem tuto kampaň přerušil a věnoval se konzultacím se starosty, objížděl jsem postižený region. S povodněmi mám bohaté zkušenosti, vedl jsem krizové štáby v letech 2006 a 2013. A teď před druhým kolem pokračuji v komunikaci na sociálních sítích i při osobním kontaktu a samozřejmě v médiích. Poctivě jsem objel celý senátní obvod, který čítá více než 140 obcí, mluvil jsem s více než 140 starostkami a starosty.
Jedním z hesel, se kterými jste do voleb šel, bylo to, že máte v senátu rozdělanou důležitou práci a potřebujete ji dokončit. O co jde?
Ať se to týká radnic, krajů, senátu nebo poslanecké sněmovny, tak jedno volební období je málo na to, aby člověk dotáhl do konce rozpracovaná témata. Já konkrétně jsem se věnoval tématům, která je potřeba řešit v mém senátním obvodu a v Ústeckém kraji celkově. Jedním z nich je špatně nastavená vyhláška ke stanovení aktivní zóny záplavového území. Kdyby toto platilo, tak by obcím a obyvatelům napáchala podobné škody jako samotné povodně. Protože už by mohli zapomenout na jakýkoliv rozvoj. Zároveň by asi nastalo období soudů, protože firmy a podnikatelé, kteří zakoupili v dobré víře pozemky s nějakým záměrem a teď najednou by tam měli záplavovou zónu a nemohli by nic, by samozřejmě řešili zmařenou investici. My máme v regionu mnoho obcí, které leží v záplavovém rozlivovém území. Přece obyvatele těchto obcí nevyženeme do kopců. Tato vyhláška bude novelizována. Druhým velkým tématem je blokování pozemků v rámci kauzy Státní podnik Střížovice, který je už více než dvacet let v likvidaci. V rámci této kauzy mají obce a občané blokovaných tisíce pozemků se kterými není možné pracovat. Například když obec dostane dotaci na kanalizaci, tak má smůlu a musí ji nakonec vrátit, protože trasa kanalizace vede přes pozemky zahrnuté v této kauze. Jednal jsem se zástupci Státního pozemkového úřadu a dalších institucí a zdá se, že se podaří proces odblokování urychlit. V senátu jsem v komisi, kde řešíme jak pomoci obcím v tom, jak udržet obchod, hospodu, poštu, jak pomoci komunitnímu životu, řešíme dopravu, stav komunikací, pokrytí mobilním signálem a internetem, mateřské a základní školy, pomoc s dotacemi a tak dále.
Když se podíváme na velké volební úspěchy hnutí ANO, na výsledky SPD a komunistů v Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji, napadá mě otázka, jak těžké je pro demokratického pravicového kandidáta prosadit se v tomto prostředí?
Myslím, že jsme se postupně dopracovali k tomu, že jsme tu rozdělení na dva nesmiřitelné tábory. Řešíme jen příslušnost k politické straně, neřešíme člověka a to je špatně. Dokud bude trvat tento stav, tak je to velká brzda rozvoje naší země. Také tady je třeba nepřehlížet vliv ruské propagandy. Bohužel ne všichni lidé jsou vůči ní imunní. Ústecký kraj je jedním ze tří strukturálně postižených regionů. Ta situace je podobná u nás v Ústeckém kraji jako v Moravskoslezském a Karlovarském. Dá se říci, že v těchto krajích je celkově méně vysokoškolsky vzdělaných lidí, je tu více nepřizpůsobivých, je tu více společenských problémů, více se tu obchoduje s chudobou. To vše se projevuje ve volbách. Vše výše zmíněné lidi štve a ti hledají nějakého vůdce, nějakého spasitele, který to za ně vyřeší. A já chci říci, že pan Babiš to rozhodně nebude.
Na závěr, ukazuje se, že voliči ANO jsou disciplinovaní a volit chodí. Co s tím uděláte? Jak dostanete v volbám svoje voliče?
Musíme neustále vysvětlovat, komunikovat. Snažím se o každodenní komunikaci, aby lidé věděli, co dělám. Velkou část života nedělám nic jiného, než komunikuji. Od začátku postupně jako učitel, trenér a instruktor několika sportů, jako starosta a jako senátor. Komunikace, to je základ. Stále člověk musí vysvětlovat, co dělá, jaký to má smysl. To je jediná cesta i do budoucna.