Nadešel čas lidu vysvětlit, jak bude líp a co všechno se už ANO údajně povedlo. Lze si přečíst na stránce osobního podniku Andreje Babiše zvaného ANO.
V čele je samozřejmě sám Andrej Babiš: „Víte, na co jsem pyšný? Že naši ministři za hnutí ANO byli v této vládě úspěšní, začalo se hodně investovat, staví se silnice, a taky na to, že jsme neměli žádnou korupční aféru, jak to bylo v minulých vládách… Překazili jsme hodně lidem, napojeným na státní peníze, jejich kšefty.“
Na to, že mu hrozí trestní stíhání a napojení na peníze přímo Evropské unie, jsou to dost odvážná slova.
Radek Vondráček, Zlínský kraj: „Já jsem ve sněmovně bojoval hlavně za prosazení protikorupčních zákonů. To, o čem tradiční strany roky mluvily, jsme my dotáhli. I když to drhlo. To víte, on takový politik vystoupí v televizi, řekne, že podporuje registr smluv, ale ve sněmovně pro něj ruku nezvedne. Nakonec se nám ho podařilo prosadit. Stejně jako třeba zákon o prokazování původu majetku.“
Když už jsme u toho původu majetku, už Babiš odhalil, kde vzal peníze na rozjezd svého podnikání?
Ivo Vondrák, Moravskoslezský kraj: „Za necelý rok, co vykonávám funkci hejtmana v Moravskoslezském kraji, jsem zjistil, že kompetence hejtmana nejsou až takové, jak jsem si představoval. Právě proto jsem se rozhodl jít do sněmovny, abych mohl našemu kraji pomoct z národní úrovně.“
Tak kompetence hejtmana jsou malé. Nesnil on Babiš o tom, že by kraje přímo zrušil?
Taťána Malá, Jihomoravský kraj: „Občas od nás slyšíte, že nejsme levice ani pravice. Že jsme tu pro lidi. A to sedí.“ To skutečně sedí. Jen se tomu říká myšlenková rozbředlost. Nebo populismus. Pro lidi tu ANO nepochybně je. Především pro ty lidi a skupiny, co si ze státu pak udělají dojnou krávu. Ostatní poněkud utřou.
Nesmí samozřejmě chybět Jaroslav Faltýnek, Vysočina, též vydaný sněmovou k trestnímu stíhání: „Nedokážete si představit, jakou porci diplomacie jsem v sobě musel vydolovat, abych jako předseda dokázal ukočírovat náš početný poslanecký klub. Ale povedlo se. Vím, že ta jednota všechny tradiční strany překvapila.“
Aby se taky nepovedlo, když ANO je Babišův podnik a existence jeho politiků závisí na přízni Nejvyššího šéfa, který může kohokoli vyzvednout a zase poslat do nicoty. Jednota pak není problém. Nějaký potížista? Prostě to zařídíme! Několik takových „zařízených“, vlastně zaříznutých, už v politice nadále neuvidíme. „Rád bych to dělal dál,“ říká Faltýnek. O tom nelze pochybovat. Kim Čong-un taky na jednotě své strany neúnavně pracuje.
Jiří Bláha, Liberecký kraj: „Rozhodně bych podepsal slova Andreje Babiše, že stát je nutné řídit jako rodinnou firmu. A chci mu pomoct s tím, aby se v ní dobře žilo a pracovalo. Třeba tím, že podnikatelům snížíme legislativní a byrokratickou zátěž.“ Ta rodinná firma se jmenuje Agrofert a zátěž se zřejmě snížila zavedením EET pro trhovce a do budoucna i pro lidi, co budou prodávat štěňátko. Jen tak dál. Rodinná firma sicilského typu je náš vzor.
Karla Šlechtová, Plzeňský kraj: „Sociální dávky musí pomáhat lidem, kteří je potřebují. Nesmí být zneužívané.“
Přeloženo do češtiny se tím asi chce říci, že tzv. nepřizpůsobiví čmoudi už nebudou ostatním ujídat. Málokdo si troufne říci, že ono „zneužívání dávek“ je takový líbivý mýtus.
Tady je dobré se trochu rozepsat. Jak řekla před čtyřmi lety tehdejší zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková, se kterou jsem dělal rozhovor pro Reflex.cz: „Prostředky, které jdou ze čtyřsetmiliardového státního rozpočtu na dávky státní sociální podpory, jsou v řadu asi čtyř desítek miliard, jde tedy o necelou desetinu státního rozpočtu. Řada z těchto dávek je prakticky nezneužitelná – rodičovský příspěvek získá téměř každý, kdo má dítě, porodné každý, kdo prokáže, že porodil. K manipulování může docházet u přiznávání příjmů při pobírání dávek v nezaměstnanosti. Jejich příjemci mohou pracovat načerno a příjmy nepřiznávat. Tam však hraje velkou roli rozhodování příslušného úřadu o přidělení dávky a možnost provádění kontrol u zaměstnavatelů, zda nezaměstnává lidi načerno. Částky, které by byly takto zneužívány, nepřesáhnou několik desetin procenta z celého státního rozpočtu. Velkým problémem pak zůstávají takzvané dávky na bydlení. Ty bývají vyšší, takže vzniká dojem, že určitá rodina má vysoký příjem pouze ze sociálních dávek, tedy že se jí vyplatí žít pouze z tohoto příjmu. Ovšem jak jsem již uvedla, velká část těchto dávek vůbec nekončí v rukách jejich příjemců, ale třeba majitelů ubytoven. Právě oni v konečném důsledku celý dávkový systém zneužívají ve svůj prospěch.“
Takže když to shrneme, pověstné zneužívání dávek se týká desetin procenta státního rozpočtu, takže zbylý lid nezbohatne, ani kdyby se všechno odhalilo a zatrhlo. Ale zní to dobře.
A tak bychom mohli pokračovat. Sliby výstavby silnic a dálnic, rychlovlaky jedoucí 300 kilometrů za hodinu, sociální starostlivost. A příště zase o Červené karkulce a Andreji Babišovi.