Zastupitelé Postoloprt téměř tři roky čelili trestnímu stíhání, protože prý schválili prodej obecního objektu za nevýhodnou cenu. Revizní posudek však následně prokázal, že cena nevýhodná nebyla, a tak došlo v roce 2019 k jejich pravomocnému zproštění obžaloby. Město i jednotlivé zastupitele následně ve sporu o satisfakci zastupovala u soudu známá advokátka, kritička covidových opatření a v neposlední řadě i jedna z vystupujících na demonstraci 3. září na Václavském náměstí Jana Zwyrtek Hamplová, která se uchází o senátorské křeslo v Kroměříži.
Postoloprty a jeho zastupitelé, celkem šlo o devět žalob, následně požádaly ministerstvo spravedlnosti o satisfakci za poškození dobré pověsti zastupitelů ve výši pěti milionů. Podle města měly Postoloprty právo na úhradu nákladů za právníky, na omluvu a satisfakci. Žalobce, tedy město, zastupovala advokátka Jana Zwyrtek Hamplová.
Ovšem soudy její žaloby postupně zamítaly. Obvodní soud pro Prahu 2 žaloby zamítl, Městský soud zamítnutí potvrdil a věc tak došla až k Nejvyššímu soudu, jenž žalobu rovněž odmítl s tím, že dovolání, které Zwyrtek Hamplová podala, postrádalo zákonné náležitosti a bylo „mimořádně nekvalitně“ zpracované. Přitom však soud naznačil, že dovolací důvody by bylo možné spatřovat, pokud by však podání bylo zpracováno odpovídajícím způsobem.
Jako „mimořádně nekvalitní“ bylo sice hodnoceno jen jedno dovolání, ale ta ostatní byla prakticky stejná a stejně v nich nebyla vymezena ani přípustnost dovolání, ale Nejvyšší soud nebyl v hodnocení tak tvrdý.
Odměna za ono „mimořádně nekvalitní“ zpracování dovolání a předchozí služby však pro advokátku Zwyrtek Hamplovou činila více než 820 000 korun, které obec za sebe a své zastupitele zaplatila. Redakce deníku FORUM 24 proto položila dotaz starostovi města Postoloprty Zdeňku Pištorovi, jak je možné, že žaloby byly podány jmény zastupitelů, ale honorář advokátce platilo město, a zda tedy nejde o přímo ukázkový případ zneužití prostředků obce na soukromé právní spory a tím úmyslné porušení povinnosti při správě cizího majetku. „Vzhledem k tomu, že kauza je stále „živá“ a že v celé věci nás na základě usnesení orgánů města a na základě plné moci zastupuje včetně tiskových zpráv advokátka J. Z. Hamplová, poprosil jsem ji o vydání stanoviska,“ řekl starosta. Zmíněné stanovisko bylo k odpovědi přiloženo.
Zwyrtek Hamplová podle svých slov nechce polemizovat s výroky soudů, protože často zastupuje precedentní případy, které ještě nikdo neřešil nebo kde se „snaží prosadit jiný názor“. Ne vždy se to však soudům zamlouvá nebo ne vždy s tím souhlasí. Navzdory tomu, že její dovolání bylo Nejvyšším soudem odmítnuto, si stojí za svým. „Podobných kauz mám více za svou praxi a nikdy, zdůrazňuji nikdy věc nepodcením nebo nezpracuji nekvalitně,“ prohlásila advokátka, podle které zmiňovaná „nekvalita“ spočívala v tom, že „neuměla skutečně vyrobit škodu a tou vysoké odškodné odůvodnit než „jen“ tu na osobnosti jmen“.
Ohledně financování sporu zastupitelů z městské kasy se odvolává na novou úpravu občanského zákoníku, podle které „město může dokonce učinit podání jménem osob, které doznaly újmy v souvislosti s funkcí právnické osobě, hájit práva těchto osob, a tedy i hradit náklady spojené s jejich uplatňováním“.
„Oné nekvality jsem si byla vědoma, chtěla jsem změnit uvažování soudců, ale to se v tomto případě bohužel přes veškerý popis situace nepodařilo,“ přiznává Zwyrtek Hamplová, která to, že se město postavilo za své zastupitele, aby náklady spojené s obhajobou svého jména jako zastupitelé nemuseli nést sami, když byli nespravedlivě obžalování a odsouzeni, považuje za věc, kterou je nutné ocenit.
A více než 800 tisíc honoráře za „mimořádně nekvalitní“ práci podle Nejvyššího soudu považuje za přiměřenou. „Jedná se o zastupování několika řízení, kdy v součtu ta částka je vysoká, ale zcela odpovídá advokátnímu tarifu,“ shrnula Zwyrtek Hamplová.