Rozhovor Haló novin (10. 7.) s Josefem Švarcbekem, komunistickým kandidátem do senátu v Chebu a Tachově, ukazuje, jakými zvláštními zákruty se také vine mysl lidí, co by chtěli jako politici zasahovat do života země. Prostě zmatek.
Nejdřív nám kandidát do senátu, bývalý důstojník Pohraniční stráže a absolvent Vysoké školy politické, vysvětluje, jak je senát vlastně zbytečný: „Senát je brzda. Podívejme se dál. Co když se ve společnosti dostanou k moci občanům nepřátelské síly, které budou mít dostatek času, aby vyměnily členy senátu podle svých představ. Pak skutečně senát bude brzdou, ale brzdou pozitivních změn. Může to mít negativní dopad na stát a národ. Prostě krátkozraké jednání. Já osobně vnímám senátora jako tribuna lidu. Pokud by ve společnosti vznikl většinový požadavek na zrušení senátu, budu akceptovat hlas lidu.“
Pak přešel na oblíbené téma, totiž problém, se kterým nebude moci v případné nové funkci vůbec nic udělat: „Chtěl bych, aby byli potrestáni ti, kteří rozkradli, co se dalo, a vyvolávají v nás zatím jenom zlobu nebo lhostejnost. Vadí mi, že jsme německou kolonií rozeštvaných, okradených slouhů a poskoků pracujících pro Němce za třetinové mzdy. Jako senátor bych se chtěl zasadit o to, abychom vůči těm, kteří za to nesou odpovědnost, nebyli bezmocní.“
Věříme, že by se komunistovi líbilo, kdyby senát nebyl. Kandidáti KSČM tam nebývají moc úspěšní, respektive vůbec. Pokud považuje senát za „brzdu pozitivních změn“, měl by asi uvést, jaké „pozitivní změny“ senát podle něj už zabrzdil. Byl by to asi zajímavý výčet, pokud by nějakého souvislého byl kandidát schopen.
Pokud jde o jeho názor, že jsme „německou kolonií rozeštvaných, okradených slouhů a poskoků pracujících pro Němce za třetinové mzdy“, pravda je jen to, že české platy jsou ve srovnání s Německem nízké. Kandidát by nám ale měl vysvětlit, co by s tím jako senátor asi tak chtěl udělat, a především se porozhlédnout, jestli v podnicích, které patří někomu jinému než Němcům, mají snad zaměstnanci platy vyšší. Třeba v podnicích ryze českých. Asi by to srovnání nedopadlo pro jeho tezi dobře. A ještě nedomýšlíme žertovnou verzi, kolik by český pracovník vydělával ve Škodovce, kdyby patřila Rusům nebo Číňanům.
Přejme tedy komunistické straně k jejímu stoletému výročí příští rok přípravu na pokojný odchod ze scény a zánik. Komunisté už předvedli, co s řízením země umí, neosvědčilo se to a druhý pokus si nikdo soudný nepřeje.