Česko se v rámci přetrvávající koronakrize dostává do další kritické fáze. Počty nakažených dosahují rekordních čísel, kapacity nemocnic se opět zaplňují a jedinou skutečnou záchranou je v tomto případě podle odborníků očkování. Jeho strategie však stále není kompletně vypracována.
Vít Kaňkovský, poslanec za KDU-ČSL a místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví, zhodnotil v rozhovoru pro deník FORUM 24 aktuální situaci a nastínil další možný vývoj. „Je vlastně nepodstatné, zda jsme nyní ještě ve druhé, či už ve třetí vlně. Zásadní je, že kromě karanténních a restriktivních opatření, která ale už čím dál více lidé netolerují, potřebujeme co nejrychleji proočkovat většinu populace,“ uvedl.
Proč Česko zatím není plně připraveno na očkovací akci? Jaký je důvod tak masivního nárůstu počtu pozitivních případů? Bojuje vláda s dezinformátory efektivně? Bude nutné dál prodlužovat nouzový stav? A podaří se proočkovat populaci do léta?
Pane Kaňkovský, co čtete z prohlášení premiéra Andreje Babiše, že se nakonec nestane vládním zmocněncem pro očkování, i když se do této funkce chtěl původně ještě před Vánocemi sám jmenovat?
Těch vysvětlení může být více. Já osobně v něm vidím dvě roviny. Tou prvou je, že roli zmocněnce odmítli někteří oslovení, například profesor Prymula, a podle mého názoru to udělali z toho důvodu, že v přípravě očkování proti covidu-19 vláda zaspala a převzít za těchto okolností roli zmocněnce si vyhodnotili jako rizikovou misi.
A tou druhou rovinou je čím dál častější fakt, že pan premiér někdy i během jednoho dne, jindy během pár dní o 180 stupňů změní svůj názor a dělá to na základě veřejného mínění. Prostě pokud první vyjádření vzbudí nevoli, tak jej změní.
Vládě jste vytýkal, že s očkovací strategií příliš otálela. Rozeslala ji až den před Vánocemi. Je dodaný dokument dostačujícím materiálem?
Bohužel je smutným faktem, že Česká republika s přípravou vakcinace otálela a původní dokument, který měl oněch 16 stran, byl pouhým výčtem obecných tezí, nešlo o žádnou strategii!
Aktualizovaná verze, kterou ministerstvo zdravotnictví rozeslalo den před Štědrým dnem, už se za koncepční materiál považovat dá – a není to jen o rozsahu, ale hlavně už skutečně obsahuje informace, jak bude očkování proti covidu-19 v ČR organizováno, jaké budou fáze očkování a tak dále.
Ani tento materiál není bezchybný, bude třeba jej v mnohých oblastech dopracovat, ale je konečně základem, se kterým se může pracovat.
Z odborného hlediska je v rámci strategie ještě něco nejasné? Je Česko připraveno na hlavní očkovací akci?
Rozhodně nelze zatím říci, že je ČR plně připravena na tak rozsáhlou akci, jako bude očkování proti covidu-19. Jsme na začátku a čas neúprosně běží… Je dobře, že konečně existuje dokument, který této akci dává základní opěrné body, ale ještě spoustu věcí bude třeba dojednat a připravit.
V aktualizované strategii jsou také některé sporné body – např. představa, že v prvých dvou fázích očkování bude v ČR stačit 30 očkovacích center, je podle mého názoru chybná. Tento počet může stačit možná v prvních týdnech očkování, ale jakmile se budou dodávky vakcíny od firmy Pfizer navyšovat a do toho začne dodávat i firma Moderna, tak je třeba, aby očkovací centra byla minimálně v každém okrese.
Zohledňuje ministerstvo personální stránku přípravy očkování?
Strategie očkování také neřeší jeho personální zajištění, není možné se jen slepě spoléhat na to, že to nemocnice nějak zařídí. Nemocnice už nyní s vypětím sil zvládají péči o pacienty s onemocněním covid-19, péči o další – necovidové pacienty, testování atd.
Personální zajištění je tím nejdůležitějším úkolem samotného očkování. A je také velmi důležité, aby již nyní ministerstvo zdravotnictví komunikovalo s praktickými lékaři, kteří by měli očkovat ve třetí fázi vakcinační akce.
Stihne se naočkovat potřebnou část populace do léta? Jaký je váš odhad na rok 2021?
Musíme udělat vše pro to, aby co největší část populace byla do léta naočkována, tedy ta část veřejnosti, která je riziková, a pak všichni, kteří se dobrovolně rozhodnou nechat očkovat. Podle mého názoru se to stihnout dá, bude ale záležet jednak na tom, zda budou vakcíny do ČR dodávány v dostatečných počtech, a pak na tom, zda dokážeme celý proces očkování prakticky zvládnout.
Bojuje vláda s šířícími se dezinformacemi dostatečně? Proč je tolik občanů vůči očkování skeptických?
Je velká škoda, že dezinformátoři jsou před pozitivní kampaní ze strany státu ve velkém náskoku. Zatímco dezinformace se zde šíří již řadu měsíců, pozitivní kampaň ze strany ministerstva a vlády se teprve rozbíhá. Osobně mne to velmi mrzí, protože mnohé lidi skutečně antikampaň ovlivnila natolik, že i když za běžných okolností nepatří mezi odmítače očkování, tak v případě vakcíny proti covidu-19 váhají či jsou již rozhodnuti se neočkovat. Nevyčítám jim to, jako lékaři je mi to ale líto.
Dobře a zavčas vedená pozitivní kampaň mohla procento odmítačů očkování proti covidu-19 rozhodně omezit. Snad se aspoň nyní konečně rozběhne a bude v dobré kvalitě, což je neméně důležité.
Některé kraje vakcínu stále nemají. Do Moravskoslezského nebo Olomouckého kraje dorazí až na Silvestra. Proč dochází k takovým prodlevám?
Distribuce vakcíny je teprve na začátku a má své dětské nemoci, což je nepříjemné, ale pevně věřím, že v krátké době s dodávkami problém nebude.
Je podle vás současný šéf resortu Jan Blatný dobrým ministrem?
Určitě mu nelze upřít snahu, na hodnocení je ale zatím brzy.
Bude potřeba dále prodlužovat nouzový stav? Jak se k tomu stavíte?
V tuto chvíli je nouzový stav platný do 22. ledna, což je ještě více než tři týdny. Během té doby se u nás může pandemie vyvinout různými scénáři, nechci proto nyní předjímat. Osobně bych si moc přál, aby už nouzový stav potřebný nebyl, protože každý další den nouzového stavu přináší spoustu problémů celé řadě rodin i jednotlivců, každý další den nouzového stavu ohrožuje fungování mnoha firem a podobně.
Na druhé straně, když vidím u nás v nemocnici (Vít Kaňkovský působí v Nemocnici Havlíčkův Brod jako primář oddělení Centrální operační sály a centrální sterilizace – pozn. red.), a stejné je to i ve všech ostatních, jak už všichni zdravotníci padají únavou a nemocnice se znovu plní pacienty s nákazou koronavirem, tak bude třeba aktuální epidemiologický stav v druhé polovině ledna velmi zodpovědně zhodnotit.
S čím ale vláda nesmí otálet bez ohledu na další vývoj nákazy a za KDU-ČSL jsme ji k tomu opakovaně vyzývali, je řešení situace těch nejohroženějších skupin obyvatel, ale také firem.
Jak?
Je naprosto zásadním úkolem řešit současnou kritickou situaci matek samoživitelek, některých nízkopříjmových rodin, ale také problémy OSVČ a menších a středních firem. Například současná výše kompenzačního bonusu pro OSVČ je nedostatečná, navrhli jsme opakovaně její navýšení na 20 tisíc korun, vláda ale náš návrh neakceptovala. Musím říci, že se to pak těžko vysvětluje lidem, kteří už několik měsíců živoří.
Necháte se vy sám očkovat? Doporučíte to lidem ve vašem okolí?
S očkováním rozhodně počítám, jako lékař jsem v nemocnici v kontaktu s mnoha pacienty, a pokud se nechám naočkovat, tak se výrazně sníží riziko, že bych mohl některého z nich nakazit. To považuji za velmi důležité, stejně jako to, že se nebudu muset obávat o to, že bych nakazil svého nemocného tatínka.
Ze stejných důvodů se chystá na očkování i celá naše rodina. Očkování totiž není přínosem jen pro samotného očkovaného, ale ještě mnohem více důležité je pro lidi kolem nás.
Jak hodnotíte současný nárůst počtu pozitivně testovaných na covid-19? Je tohle ona třetí vlna epidemie?
Bohužel se ukazuje, že bez očkování nejsme schopni současnou pandemii zastavit, a je vlastně nepodstatné, zda jsme nyní ještě ve druhé, či už ve třetí vlně. Zásadní je, že kromě karanténních a restriktivních opatření, která ale už čím dál více lidé netolerují, potřebujeme co nejrychleji proočkovat většinu populace.
Zatím bohužel není jasné, jak velká část veřejnosti se nakonec nechá naočkovat – osobně jsem hlasoval pro dobrovolnost očkování, nesouhlasím s názory některých, že se mělo očkování nařídit. Zároveň si ale jako lékař moc přeji, aby se co nejvíce lidí rozhodlo pro očkování, protože tak výrazně vzrůstá šance se během několika měsíců vrátit k normálnímu způsobu života. Možná to bude trvat půl roku, možná rok, ale je to už konečně viditelné světlo na konci tunelu.
Bojíte se dalšího nárůstu počtu hospitalizovaných?
V tuto chvíli tyto obavy mám, protože od 28. 12. počty hospitalizovaných v nemocnicích opět nebezpečně rostou.
S ohlédnutím za letošním rokem, jaká pozitiva přinesl v tom politickém, popřípadě celospolečenském ohledu? Vidíte nějaká?
Na české politické scéně jsem bohužel výraznější pozitiva nezaznamenal, stále nám vládne vláda, která svoji politiku řídí podle toho, co jí přinese krátkodobý politický prospěch, navíc se opírá o podporu komunistů, kteří si diktují podmínky… To není dobrá vizitka pro zemi, která před třiceti lety vykročila z komunistické tmy na cestu ke svobodě a zejména osobností Václava Havla si vydobyla respekt na mezinárodním poli. Jsem ale životní optimista, proto věřím, že za rok budeme mít vládu, která na odkaz Václava Havla naváže.
Co se týká celospolečenského dění, tak v tomto ohledu mne potěšilo, že stále dokážeme v těžkých chvílích držet pospolu. Když vidím, kolik lidí se rozhodlo různým způsobem pomáhat druhým v době covidu-19, tak mne to naplňuje nadějí.