Italové, kteří po vyhlášení uzavřených oblastí nechtějí uvíznout na severu země, se zachovali podle očekávání. Bary a restaurace se rychle vyprázdnily, protože se spousta lidí po oznámení karantény rozběhla do svých bytů, aby si vzali věci a zamířili na nádraží.
Úřady vyhlásily, že bude uzavřena oblast, kde žije čtvrtina Italů, a sdělení přišlo předtím, než se tak stalo. Lidé zareagovali logicky. Cestující s kufry, maskami na obličeji, v rukavicích a s lahvičkami dezinfekce v rukou se vrhli do vlaků.
Studenti s hlavami omotanými šálami si půjčují dezinfekční prostředky a sedí na kufrech v uličkách přeplněných vlaků. Lidé vyjadřují naději, že se jim podaří zmizet včas.
„Před dvěma hodinami jsem četl, že možná vydají naléhavé nařízení o zařazení Padovy do červené zóny. Protože bych se rád vrátil na jih ke svým příbuzným, rozhodl jsem se odjet dříve,“ řekl student Roberto Pagliara, který jede do svého rodného města Puglia v jižní Itálii.
Davy se hrnuly také na hlavní nádraží v Miláně.
Jeden student, který se rozhodl odjet domů do Benátek dříve, než plánoval, uznal, že jen míří z jedné červené zóny do druhé, ale řekl italské tiskové agentuře Ansa: „Doufám, že budu moci odjet, už mám lístek a nechci riskovat.“
Další pár studentů se snaží dostat domů do Florencie. „Nečekali jsme to,“ říká jeden z nich. „Bojíme se, protože nevíme, jestli budeme moci odjet.“
„Je to neuvěřitelné…, infekce se šíří,“ dodal další cestující, který se pokusí dostat do Neapole.
Místní politici zareagovali velmi podrážděně na to, že zpráva o opatřeních se dostala do médií dřív, než na ni byli upozorněni oni. Hlava regionu Veneto Luca Zaia říká: „Ta opatření jsme viděli na poslední chvíli. Nebyli jsme u toho, když se vypracovávala, a teď se chce, abychom udělili souhlas téměř okamžitě. To je doslova nemožné.“ Také další politici mluví o tom, že opatření jdou správným směrem, ale výsledkem je zatím zmatek.
(Zdroj: news.sky.com)