NÁZOR / Tvář ANO Karel Havlíček, který se v okamžicích životního optimismu někdy vidí jako možný budoucí premiér, se pustil do přemítání o cenách energií. V podstatě nepřišel na nic jiného, než že obvinil Evropskou unii a premiéra Petra Fialu z neschopnosti. Že by při tom prokázal nějaké znalosti a schopnost kriticky uvažovat, se říci nedá. Ovšem kdyby takové vlastnosti měl, nemusel by se angažovat v hnutí ANO.
„Doposud byly podle Draghiho zprávy ceny elektřiny v EU vůči USA vyšší o 150 % a plyn byl dražší čtyřnásobně. Staronová EK, plně podpořená Petrem Fialou a spol., slíbila, že s tím konečně něco udělá. Nevím proč, ale vybavuje se mi slib Petra Fialy o rychlém dotahování německých platů,“ napsal Havlíček na síti X.
Pokud byl někdo ministrem české vlády (hned dvěma najednou, nejsou lidi), je poslancem a zase by chtěl být ministrem (nebo několika, co my víme), měl by se o téma trochu zajímat. Pak by třeba nesčítal jablka s hruškami a řepku s orchidejemi.
Ceny energií v Evropě jsou vyšší než v USA z několika důvodů, z nichž některé se dost dobře ovlivnit nedají.
Mnoho evropských zemí je silně závislých na dovozu fosilních paliv, což je činí zranitelnými vůči výkyvům cen na globálním trhu. V roce 2023 k tomu přispěla i nízká produkce vodní energie a snížená kapacita jaderné energie ve Francii. Dál jde o geopolitické faktory, za čímž se skrývá hlavně válka na Ukrajině od února 2022 a zvýšená poptávka po energiích v jižní Asii, který přišla po „covidovém“ útlumu. Evropský energetický trh je také více fragmentovaný než v USA, což může vést k vyšším nákladům na distribuci a správu.
To jsou faktory, se kterými v Evropě nic nenaděláme, přinejmenším teď. Nedokázal by to ani Karel Havlíček, byť by zastával tři ministerské funkce najednou a Andrej Babiš by pořád někam rozrušeně telefonoval a předváděl své proslulé manažerské schopnosti.
Pak jsou tu okolnosti, do kterých evropské země, míněno členové EU, teoreticky zasáhnout mohou, a to jsou regulace a daně. Evropa má přísnější regulace ohledně ochrany životního prostředí a vyšší daně na energie a investuje do obnovitelných zdrojů, což znamená náklady navíc. To je strategie přijatá zvolenými zástupci Evropanů a hodnotová volba.
Některé státy a seskupení států preferují hodnoty jiné. Pokud v Evropě většinově dáváme přednost tomu nezamořovat prostředí a vymanit se ze závislosti na různých autoritářských, až zločinných režimech sedících na hojných nalezištích, má to nějaké náklady. Z dlouhodobého hlediska se ukazuje, že krátkodobé hokynářské myšlení se může vymstít a že některé státy, které slovně hlásají suverenitu, jí najednou moc nemají. Příkladem je třeba Maďarsko.
Není jasné, do čeho z toho by mohl premiér Petr Fiala nějak zasáhnout. V Evropě nemáme přírodní zásoby ropy a plynu jako v USA, v Rusku a arabských zemích, a mít je nebudeme. Pokud jde o uhlí, experiment s nákupem ruských energií kvůli jejich výhodné ceně se jaksi neosvědčil, protože v Moskvě se domnívali, že ropa a plyn jsou nejen zboží, ale také zbraň k vydírání. Je dobré lidem s krátkou pamětí připomenout, že dodávky ruského plynu prudce spadly ještě předtím, než se pořádně rozjely protiruské sankce. Rusko se v létě roku 2022 vymlouvalo na technické důvody. Byla to bizarnější pohádka než Mrazík.
Velkoobchodní ceny plynu a elektřiny v roce 2022 vzrostly na historickou úroveň a poté začaly v roce 2023 klesat, mimo jiné díky rychlým a společným mimořádným opatřením Evropské unie. Ceny plynu zůstaly značně vysoké až do konce roku 2022 a pak postupně klesaly na zvládnutelnější úroveň v důsledku regulačních opatření a snížené poptávky. Maloobchodní ceny odrážely nárůst velkoobchodních cen, ale v každé zemi jinak podle podoby národních opatření na zmírnění krize a kvůli rozdílům ve struktuře délky smluv v zemích EU. Různé byly také strategie maloobchodníků při nákupu plynu, pokud jde třeba o dlouhodobé smlouvy.
Jak česká vláda reagovala na situaci, o tom se dá pochopitelně diskutovat. Pamětníci ale Havlíčkovi připomínají, jak tápala Babišova vláda, když zkrachovala firma Bohemia Energy se skoro milionem zákazníků, a ti se tak dostali do zoufalé situace.
„Bohemia Energy uzavírala se zákazníky smlouvy, aniž by pro ně měla nakoupenou elektřinu a plyn v dostatečném objemu. Ty dokupovala spekulativně na burze za co nejnižší ceny. Když začaly velkoobchodní ceny energií růst, rozhodla se ukončit činnost bez ohledu na stovky tisíc zákazníků.“
Havlíček tehdy v diskusním pořadu televize CNN Prima News tvrdil, že alternativní dodavatelé energií, jako je Bohemia Energy, mají problémy v celé Evropě. V důsledku liberálního nastavení trhu nemá stát podle Havlíčka mnoho nástrojů, kterými by mohl do věci vstupovat.
Teď si mohou v ANO užívat, že jsou opozici. Ze všechno může vláda. Kdyby ti samí lidé byli u moci, jistě bychom se dozvěděli, že nastavení vesmíru jim hází klacky pod nohy. Vysvětlování jim jde nejlépe ze všeho, to ostatní vždycky dost vázlo.