
Karel Havlíček (ANO) FOTO: Pavel Šmejkal / FORUM 24
FOTO: Pavel Šmejkal / FORUM 24

Bývalý dvojministr za hnutí ANO Karel Havlíček se opřel do ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) a potažmo do celé vlády kvůli koupi společnosti Net4Gas, přepravce plynu, jenž od konce loňského roku patří státnímu podniku ČEPS. Sám Havlíček přitom koupi této společnosti státem prosazoval jako jediné správné řešení krize s dodávkami ruského plynu, za jehož nakupování lobboval až do poslední možné chvíle.
„Zaplatit za ztrátové plynovody více než 40 miliard korun je zločin. Problém není ve snaze vlastnit infrastrukturu, ale v ceně, za kterou ji zástupce STAN pořídil. Pohlednice z exotických výletů Jozefa Síkely budou chodit domácnostem a průmyslu ještě několik let,“ napsal Karel Havlíček na sociální síti X.
Vláda Petra Fialy (ODS) argumentovala tím, že jí jde o zajištění bezpečnosti České republiky, již díky opětovnému získání strategické infrastruktury do vlastnictví státu posílila.
Havlíček svým příspěvkem reagoval na článek serveru Seznam Zprávy, kde se píše, že „zlevňování plynu v nadcházející topné sezoně nepůjde tak hladce, jak to doposud z nových ceníků vypadalo“. Dodavatelé slibují koncovým uživatelům nižší ceny, ale to se má týkat „jen“ samotného spotřebovaného plynu.
Naopak poplatky za přepravu porostou. Důvodem jsou komplikace s tranzitem plynu, kde Net4Gas utrpěl kvůli změnám v chování distributorů ztráty, jež hodlá kompenzovat vyššími platbami od domácností a firem. Definitivní rozhodnutí o tom, o kolik se ceny za distribuci plynu pro domácnosti zvýší, však spadá do kompetence Energetického regulačního úřadu.
Jako největší problém se u firmy Net4Gas nyní jeví, že přišla o hlavní zdroj svých příjmů – o distribuci ruského plynu. Po odstřižení od tohoto zdroje v důsledku Putinovy války proti Ukrajině proudí plyn do Evropy z jiných míst, a Net4Gas tak nemá co přepravovat a za co inkasovat tranzitní poplatky. O přepravu ruského plynu přes naše území zkrátka není zájem.
Havlíček je na vládu kvůli koupi Net4Gas zřejmě rozezlen, ale ještě před několika měsíci přitom mluvil zcela jinak: „Předně musí vláda získat zpět páteřní síť plynovodů, tj. koupit přepravce plynu společnost Net4Gas… Poté, co byl zničen plynovod Nord Stream 1 a podle všeho nebude zprovozněn ani Nord Stream 2, přišla společnost o většinu příjmů. Firma je v tuto chvíli závislá pouze na vnitrostátní přepravě, což znamená, že výnosy do značné míry závisí na regulátorovi ERÚ… V každém případě by logickým investorem měla být státní společnost ČEPS, která by vedle páteřní sítě pro elektroenergetiku vlastnila i 4 tisíce kilometrů páteřní sítě plynového potrubí,“ napsal v komentáři do MF DNES 19. srpna 2023.
A ještě dříve hovořil Havlíček úplně jinak. V době již probíhající války na Ukrajině stále lobboval za dodávky a tvrdil, že „bez ruského plynu se v horizontu měsíců či nízkých jednotek let neobejdeme“.
Tehdy také napadl ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti), který tvrdil, že Česko bez ruského plynu přežije. „Bohužel je úplně vedle. Říkám ‚bohužel‘, bylo by lepší, kdybychom nebyli závislí, ale realita je jiná. Čtyři sta miliard kubických metrů spotřebovaných v Evropě je vázáno z více než padesáti procent na ruský plyn. A co se týká zkapalněného plynu, který se dováží ze Spojených států nebo z Kataru, tam je stále podíl někde mezi dvaceti a třiceti procenty. Záleží na období, kdy se odebírá,“ tvrdil tehdy Havlíček. Předpoklady mu ale nevyšly a závislosti na ruském plynu jsme se zbavit dokázali.
Je potřeba připomenout, že závislost na ruském plynu byla především prací vlády, ve které seděl Andrej Babiš z hnutí ANO i Karel Havlíček. Právě za jejich vlády totiž „spadnul pod stůl“ projekt plynovodu Stork z Polska.