Předseda správní rady Nadačního fondu proti korupci (NFPK) Karel Janeček obvinil Babišovu firmu Agrotec, jejíž kauza směřuje k soudu, z primitivní korupce. Učinil tak v komentáři pro server Neovlivní.cz, prý jako důkaz, že není s majitelem Agrofertu nijak propojen a nikdy jej nepodporoval. Lze brát tato silná slova vážně?
[ctete]55166[/ctete]
Babišův extrémní konflikt zájmů
Janeček volí poměrně ostrý tón: „Jsem velmi rád, že Sabina Slonková za podpory NFPK otevřela kauzu korupce v jedné z Babišových firem. Snad už i ti největší blázni přestanou slepě omílat, že bych podporoval Babiše, nebo byl s ním dokonce spojen. Kdo je schopen vnímat skutečnou realitu, ví, že nejenže jsem Babiše nikdy nepodporoval, ale dokonce jsem se vůči němu zásadně vyhranil poté, co si koupil Mladou frontu. To je pro mě nejen špatný, ale vzhledem k Babišovu extrémnímu konfliktu zájmů dokonce zcela neomluvitelný skutek.“
Dále pokračuje: „Osobně si nemyslím, že by Babiš o primitivní korupci Agrotecu věděl. Podobné špatnosti se dějí čistě jako důsledek moderní anti-sportovní disciplíny ř-lezectví, ve které zvláště vynikají někteří Babišovi zaměstnanci a státní úředníci. Tím Babiše nijak neomlouvám — on totiž podobné chování aktivně podněcuje, nákup Mladé fronty je ilustrační příklad.“
Závěrem přiznává, že „chápe obavy mnohých lidi z Babišova působení až možného ohrožení demokracie“. Zároveň se opřel do policejní reorganizace, kterou přičítá tomu důvodu, že má hodně lidí z Babiše strach. Vyvozuje, že „největší nebezpečí pro naši zemi ze strany Babiše vyplývá ze strachu před ním“.
Spolubojovníci z protikorupční fronty
Pravda je to jen částečně. Vztah exponentů Janečkova fondu k šéfovi hnutí ANO je totiž velmi ambivalentní. Je skutečností, že se Janeček letos v březnu vůči Babišovi vymezil, a to v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. Babiš jej zato jako jednoho z mnoha kritiků napadl při své památné obhajobě na půdě Poslanecké sněmovny. Vmetl mu, že měl problémy s daněmi na ostrově Mauricius a nadále schovává svoji firmu v luxusním daňovém ráji. Proto nechápe, že se ohání dobrou morálkou a dobrými mravy.
Janeček na jeho výpad reagoval velmi podrážděně: „To, co on říká, je naprostý blábol. Já nevím, ten člověk je zahnanej do kouta, tak kope kolem sebe, a ještě je trochu hloupej, že to dělá takovým způsobem. Buď je to od něj lež, nebo neví, o čem mluví.“ I když pravdou je, že svoje podnikání v daňových rájích příliš neosvětlil.
Od té doby Janeček tvrdí, že jej Babiš zklamal a nemá s ním nic společného. Tak jednoduché to však nebude. V minulém volebním období patřilo jak hnutí ANO, tak Janečkův fond, k nejhlasitějším reprezentantům tzv. protikorupční fronty, která spolu úzce spolupracovala a vytvářela mediální klima naprostého zmaru. Janeček tehdy na stránkách hnutí ANO 2011 uvedl: „Iniciativu pana Babiše osobně velmi podporuji a doufám, že ve svém poslání bude úspěšná a pomůže dosáhnout pozitivního vývoje a výsledku v naší společnosti.“
Později se sice stavěl k Babišovi navenek zdrženlivě, což se nedá říci o jeho spolupracovnících z fondu Radimu Jančurovi, Karlu Randákovi a Janu Krausovi. Skutečností je, že se fond za celé tři roky vůči Babišovi, s výjimkou Čapího hnízda, nijak nevymezil a žádnou vlastní kauzu na jeho účet neotevřel. To je trochu zvláštní, pokud dříve medializoval jednu kauzu za druhou, z nichž některé Babišovi extrémně nahrávaly do karet. Například případ továrny na výrobu biopaliv Oleo Chemical, kterou veřejně otevřeli Janeček s Randákem na podzim roku 2011.
Nesouměřitelné mediální výstupy
Janečkovo poslední vymezení vůči místopředsedovi vlády zapadá do úplně jiného mediálního kontextu, než dřív. Kde jsou jeho velké rozhovory pro celostátní média a bombastické tiskové konference? Proč tento komentář nezveřejnil aspoň na svých stránkách? Proč na nich případ Agrotec nijak nefiguruje, když jej Janeček považuje za doklad primitivní korupce? Proč není na webu zmíněn dokonce ani v rámci kauzy České pošty, do které se fond vložil podporou svérázného podnikatele Čadka, který obvinil ČSSD z přijímání úplatků, a od kterého se fond později sám distancoval?
Při pohledu na stránky Janečkova fondu zaujme něco jiného: Avízo na „elaborát NFPK určený široké veřejnosti“ s názvem „Blesková reorganizace policie.“ Na dokumentu, až příliš okatě nahrávajícímu jedné straně sporu, je pozoruhodná jedna věc: V 18 stranách elaborátu není ani slovo o politizaci změn v policii ze strany Andreje Babiše a jeho tisku, který z ní vyrobil předvolební téma. Ani slovo o vzájemném propojení se Šlachtou, korunovaném nabídkou práce pro celní správu.
Zatímco silné Janečkovo vyjádření pro server Neovlivní.cz zůstalo mediálně téměř zakonspirováno, kampaň kolem policejní reorganizace hýbe celou českou politikou. Pak je těžké uvěřit, že Janečkův fond boji s Babišem přikládá adekvátní váhu. Spíše si jen vytváří jakési alibi, které by muselo být podloženo mnohem viditelnějšími aktivitami, aby mohlo být bráno vážně.
Agrotec: Preferovaný dodavatel České pošty
Ale vraťme se ke kauze Agrotec. Jak uvádí Neovlivní.cz (16. 8. 2016, „Detaily z obžaloby: Co říkají o fungování holdingu“), Babišova firma jde k soudu kvůli zmanipulovaným zakázkám na České poště. Obžaloba popisuje nejen podezřelé obchodní případy společnosti Agrotec, ale také dává díky odposlechům nahlédnout do zákulisí fungování vicepremiérovy firmy.
Ze zajištěných důkazů je zřetelné, že fungování firmy, patřící do holdingu Agrofert, je velmi podezřelé, a klasické Babišovy výmluvy, že jde o vylhanou kauzu s cílem jej poškodit, zřejmě příliš neobstojí. Zaměstnanci firmy se například díky nadstandardním vztahům na poště pokoušeli zjišťovat nabídky konkurenčních firem.
Agrotec měl také přednostní přístup k informacím o výběrových řízeních, což jej zvýhodňovalo proti konkurenci. S předstihem se dozvídal o jejich výsledcích. Babišova firma požívala ve státní společnosti nepsaného statusu „preferovaný dodavatel“. V praxi to znamenalo, že když se přes všechnu podporu Agrotecu ve výběrových řízeních nedařilo, spříznění manažeři pošty to vyřešili jednoduše: Soutěž zrušili a Agrotecu pomohli k zakázce fintou s účelovým prodloužením letité smlouvy, která ovšem byla podle obžaloby určena ke zcela jiným účelům.
Spolupracující obviněný manažer České pošty navíc vypověděl, že si Agrotec zakázky kupoval. Vycházel přitom z tvrzení obviněného manažera Agrotecu. „Začátkem roku 2013 mu Ing. Richter při důvěrném rozhovoru či ve slabší chvilce sdělil, že všechny zakázky společnosti Agrotec a.s. jsou na nejvyšších místech srovnány, tedy že osoby, které je pomohly získat, obdržely odměnu,“ uvádějí vyšetřovatelé.
Faltýnkova politická odpovědnost
Kauza je v každém případě pro ministra financí nebezpečná, i když je jí zatím ponecháván jen zlomek mediální pozornosti proti jiným kauzám, na kterých je evidentní zájem. Především se dotýká Babišovy pravé ruky Jaroslava Faltýnka, který v té době působil jako předseda představenstva Agrotecu. Pokud se firmě „primitivní korupce“ prokáže, měl by minimálně on nést politickou odpovědnost.
Nelze jen prázdně tvrdit, že „všetci kradnú“, a mít přitom obří máslo na hlavě. Možná Janeček pochopil, že je tato kauza opravdu vážná, a tak se touto formou preventivně vymezuje. Teprve čas však ukáže, nakolik u nás platí „padni komu padni“. Po Čapím hnízdu se na obzoru rýsuje další skandál, který výstavně předvádí, že „císař je nahý“.
[ctete]17824[/ctete]