Díky Lidovým novinám i dnes často vzpomínáme na policejní reorganizaci z roku 2016, na kterou měli sice ministr vnitra Milan Chovanec i policejní prezident Tomáš Tuhý naprosté právo, nelíbila se však šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi a hlavně Lidovým novinám, v nichž proti ní soustavně psali redaktoři Ondřej Koutník a Martin Shabu. Nyní se kruh uzavírá – Nadační fond proti korupci (NFPK), o němž se dlouhodobě hovoří jako o Babišově spřízněné organizaci, podpořil policistu Jiřího Komárka, bývalého ředitele ostravské expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Žádné překvapení se nekoná, a to ani ve chvíli, kdy na celou věc upozornil právě redaktor Lidovek Koutník.
„Jiří Komárek je čestný a odvážný člověk. Jeho čestnost dokládá i fakt, že odmítl desetimilionový úplatek od lihového krále Březiny. Odvahu pak dokládá to, že se odvážil postavit proti mocenským zlojedům Chovancovi, Tuhému a také proti zločinné policejní tzv. reformě. Ochrana a pomoc lidem, jako je pan Komárek, byly primárním důvodem vzniku Nadačního fondu proti korupci. Postavme se za pravdu a spravedlnost,“ prohlásil na dnešní tiskové konferenci Karel Janeček, zakladatel a předseda správní rady NFPK.
Fond v tiskové zprávě zdůraznil, že je nezávislý, ale že také bojuje proti korupci, jak jinak. Bohužel se mu příliš nedaří bojovat proti Babišově střetu zájmů, o policejní reorganizaci má ovšem jasno. A to i přesto, že se jasně ukázalo, že je to právě policie, co Babišovi ještě chybí ke spokojenosti. Ministerstvo vnitra je tím, o co mu po volbách půjde nejvíc, a v zákulisí se již hovoří o tom, že by se šéfem resortu mohl stát dosavadní šéf spravedlnosti Robert Pelikán. Justici se mu totiž už zjevně zvládnout podařilo.
[ctete]156552[/ctete]
Nadační fond proti korupci je (stejně jako například Rekonstrukce státu) kritizován za to, že k velkým kauzám největšího podnikatele a možného budoucího premiéra mlčí. Rozhodně Babiše nikdo neoznačuje za mocenského zlojeda. Údajný „brutální únik informací“, o kterém hovořil Komárek a o kterém zevrubně informovaly zejména Lidové noviny, přitom sněmovní vyšetřovací komise označila za nepravdivé.
Komárka kvůli jeho výrokům o Tuhém obvinila v únoru GIBS ze zneužití pravomoci úřední osoby. Podle inspekce bývalý policista porušil povinnosti mlčenlivosti a nestranného jednání. Komárkovi za to hrozí až pět let vězení nebo zákaz činnosti. Je ale dobré vědět, že podle Janečka je Komárek jednoznačně čestný a nevinný, takže má po vzoru Andreje Babiše i Lidových novin jasno i bez soudu.
A povšimněme si ještě jedné věci – Komárek je čestný proto, že odmítl úplatek. Jistě, je dobře, že jej nepřijal, ale není náhodou tak nějak samozřejmé očekávat, že policisté neberou úplatky? Nebo to máme chápat tak, že po spojení dvou útvarů a vzniku Národní centrály proti organizovanému zločinu všichni úplatky berou?
Nejpozoruhodnější je ovšem fakt, že Komárek může být nakonec odsouzen. Bude jistě zajímavé sledovat, jak budou v tomto případě postupovat ti, kdo jej nyní bez jakýchkoli reálných podkladů označují na čestného.
Janečkův fond se postavil na Babišovu stranu již několikrát. Jasně viditelné to bylo v roce 2015, kdy se bývalé šéf NFPK Petr Soukenka zapojil do kampaně Mafry proti ČSSD v bizarní kauze „milion pro Chovance“. Dělo se tak v době, kdy se na veřejnosti začaly objevovat nepříznivé informace kolem společnosti Agrotec patřící do holdingu Agrofert.
Historické propojení ale sahá ještě dál. „Jediná šance jak zabránit společenskému rozvratu a chaosu je dosáhnout zásadní společenské změny politických a společenských poměrů u nás. Andrej Babiš je díky svým bohatým životním zkušenostem a aktivitám schopen nahlédnout, že kritický bod zlomu se nezadržitelně blíží. Právě snaha o pozitivní změnu je podle mého přesvědčení cílem iniciativy ANO 2011. Iniciativu pana Babiše osobně velmi podporuji a doufám, že ve svém poslání bude úspěšná a pomůže dosáhnout pozitivního vývoje a výsledku v naší společnosti.“ Toto říkal Karel Janeček v roce 2011.
Podpora expolicisty Komárka za hlasitého tleskání Lidových novin je tak více než logická.