NÁZOR / Miliardář Karel Janeček se taky zařadil k udatným disidentům nové doby, kteří mají pocit, že u nás zuří cenzura a nová totalita je nejen na spadnutí, ale už je tady. Parlamentní listy nás 21. října osvěžily Janečkovými „myšlenkami“ o tom, kam prý směřuje česká společnost. „Postupnými kroky je to cesta do totality. Takzvaná moderní liberální demokracie vůbec není demokracie, natož liberální, ale postupná cesta k totalitě,“ vykládá Janeček, kterého kupodivu přes údajnou cenzuru můžeme vidět a slyšet.
„Tahle vláda je v aspektech svobody slova možná ještě horší než Babiš. Reagoval bych otázkou, kterou jsem už párkrát položil. Co je nejhorší důsledek existence dezinformací? Nejhorší důsledek existence dezinformací je boj proti dezinformacím a pan plukovník je jedním z takových představitelů,“ říká tamtéž Janeček o Otakaru Foltýnovi.
Janečkovi vadí seznamy dezinformačních webů zasílané inzerentům, aby tušili, jakým podivným podnikům posílají peníze za reklamu. Proto mu leží v žaludku kromě Foltýna také Prague Security Studies Institute (PSSI) a odhaluje jeho „pozadí“ o snaze ovlivňovat dění v Česku ze strany cizích zpravodajských služeb.
„Musíme si primárně hlídat svoje zájmy, nenechat se ovlivnit žádnou stranou a chránit si svoji svobodu slova,“ hlásá Karel Janeček.
Pozoruhodné myšlenky o tom, čeho podle něj je, nebo není Vladimir Putin schopen, si podnikatel také risknul. „Nevím, jestli ve vládě mají povinně naučené floskule, které mají opakovat, ale strašit tím, že Putin bude chtít napadnout nás, je naprosté sci-fi. To by se rovnalo třetí světové válce, tím by přece Putin šel proti NATO. Nevěřím, že k tomu může dojít, a strašit tím lidi je manipulativní,“ tvrdil Janeček v Parlamentních listech letos 2. července.
Protože tuší, co jemu a dalším na takové řeči o cenzuře někdo namítne, jako jinak bystrý člověk tento argument předjímá a domněle se s ním vypořádává.
„Je velmi zavádějící a manipulativní argumentovat, že dnes se za vyjádření názoru nezavírá do vězení, a proto svoboda slova omezena není. Již umělé (a velmi výrazné) omezování dosahu na sociálních sítích a zmíněná ostrakizace znamenají autocenzuru a v něčem ještě horší situaci než přímá diktatura,“ napsal Janeček na Facebooku 13. září.
Tak postupně. „Tahle vláda je v aspektech svobody slova možná ještě horší než Babiš,“ tvrdí Janeček.
Není jasné, z čeho to podnikatel odvozuje. Byl to Andrej Babiš, kdo deformoval demokratickou soutěž tím, že si koupil vydavatelství Mafra se dvěma celostátními deníky a plejádou časopisů, kde jím najatí služebníčci vytvářeli fiktivní obraz svého pána a majitele. Cokoli nepříjemného pro šéfa, pokud už to nebylo možné ignorovat, se posunulo někam do hloubi listu. Titulní strany opanoval obsah probabišovský nebo neškodný.
Na stránkách novin, jejichž obsah prý Babiš neovlivňoval, s ním vycházely rozhovory s krotkými a návodnými otázkami. Takto byl útvar vůdcovského typu ANO zvýhodněn před jakoukoli jinou stranou, protože mohl vést permanentní volební kampaň, a taky ji vedl. Petr Fiala a další vládní politici jaksi nevlastní žádné noviny a časopisy a činnost veřejnoprávních médií je dost paralyzovaná mediálními radami, kam své podivné zástupce vyslali skuteční nepřátelé svobody slova.
Všechny dezinformační weby jedou na plné obrátky, fanoušci Putinova Ruska si veřejně pořádají sedánky a demonstrace, kde se snaha o odzbrojení napadené Ukrajiny maskuje jako boj za mír. Popírání nebo omlouvání genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti se tu provozuje dnes a denně, ačkoliv je to podle našich zákonů trestné. V době covidu tu údajní experti dehonestovali hygienická opatření očkování, což mělo nejspíš za následek zbytečnou smrt a zdravotní následky pro mnoho lidí.
Takhle by se dalo pokračovat. Karel Janeček je přinejmenším velmi naivní, což jeho zmínka o Putinovi, který by přece něco neudělal, prokazuje. Ten se zatím dopouští věcí, které od něj před pár lety málokdo čekal, ovšem mohl, protože zločinů se pán Kremlu dopouštěl celé roky. Janeček ovšem vidí nebezpečí v liberální demokracii. To je skutečně kouzelné.