Promlčecí doba u vraždy se v Česku pohybuje od 15 do 30 let. Jsme jedním z několika států v Evropě, který stále institut promlčení udržuje. Navíc až 94 procent Čechů s touto podobou zákona nesouhlasí. S tématem promlčení jsou spojeny i herečky z thrilleru, který nese název Promlčeno, Vilma Cibulková a Julie Šurková. Vilma Cibulková přišla o rodinného přítele vinou bezohledného řidiče, jehož trestný čin je už promlčen. Julie Šurková přišla před několika lety o otce, nikdo neví, co se s ním stalo, a jeho případ už se promlčení blíží.
Tvůrci filmu Promlčeno lákají na mimořádně napínavý thriller, nečekané zvraty a spoustu emocí. Krom toho snímek poukazuje na citlivé společenské téma. Na téma, o kterém se v české společnosti příliš nemluví, se zaměřil režisér Robert Sedláček. Karel Roden se v hlavní roli objeví po dlouhých pěti letech. Film přijde do kin 28. dubna.
S tématem promlčení mají zkušenost i herečky z filmu Vilma Cibulková a Julie Šurková. „Měla jsem spolužáka Pavla, kterého na přechodu v Praze přejelo auto. Auto projelo rychlostí 130 km/h a zmizelo. Dnes už je to promlčeno a pachatel nikdy nebyl nalezen,“ vypráví Vilma Cibulková, která dodává, že se s podobným filmem ještě nikdy nesetkala a že do poslední chvíle nevěděla, jak film nakonec dopadne.
Případ Julie Šurkové se promlčení postupně blíží. Její otec zmizel před 15 lety. „Můj otec slavil 40. narozeniny a druhý den najednou zmizel. Nikdo neví, co se stalo, já si osobně myslím, že je mrtvý. Je ale důležité mít kam položit květinu, zapálit svíčku,“ říká Julie Šurková.
Češi se k institutu promlčení staví velmi negativně
U trestných činů se délka promlčení v Česku odvíjí od jejich závažnosti. Kupříkladu podvod může být promlčen dle podmínek už za tři roky a znásilnění již za pět let. U vraždy je spodní hranice patnáct let, horní třicet let. Z výzkumu agentury IPSOS vyplynulo, že Češi se celkově k institutu promlčení staví velmi negativně. Až 94 procent lidí není spokojeno se současnou podobou zákona.
Na kontroverzní téma se zaměřili také filmaři ve filmu Promlčeno. „Je násilná smrt, konec lidského život, přijatelná? Není. Zabil jsi, takže dokud budeš žít, tak to nepromlčíme,“ shrnuje film i svůj názor na problematiku režisér snímku Robert Sedláček.
Karel Roden k tématu říká: „Jedním z důvodů promlčení je slábnutí důkazů a riskuje se tak, že bude odsouzen někdo nevinný. Ten je jediný, kterému rozumím. Je ale hrozné, že i když se na pachatele později přijde, sám se třeba přizná a nelze ho už potrestat. Nechci si ani představovat, že by se mě to týkalo.“