Karel Schwarzenberg dal rozhovor ruské státní agentuře TASS. Řeč byla o napětí mezi oběma zeměmi a zvláště o konfliktu, který vyvolala demontáž pomníku maršála Koněva. Také o tom, kde vidí Schwarzenberg možnosti zlepšení současného stavu.
TASS píše: „Bývalý ministr zahraničí České republiky Karel Schwarzenberg zdůraznil, že „rusko-české vztahy by měly být urovnány co nejdříve a měly by se vrátit na cestu vzájemně prospěšné partnerské spolupráce, aby se neshody mezi stranami neprotahovaly do stavu, kdy by bylo prakticky nemožné vrátit je na předchozí úroveň. V exkluzivním rozhovoru pro TASS to v pondělí uvedl ideologický vůdce liberálně-konzervativní politické opozice v České republice, bývalý ministr zahraničí (2007–2009 a 2010–2013), nejbližší spolupracovník prvního prezidenta Václava Havla a nejstarší ze současných poslanců českého parlamentu kníže Karel Schwarzenberg.“
„Vztahy mezi Českou republikou a Ruskou federací je třeba urovnat co nejdříve, pokud stávající spory nebudou mít vleklý charakter a nevyvinou se v něco mnohem akutnějšího, až bude dosaženo bodu, kdy již nebude možné vrátit se k předchozí úrovni spolupráce,“ zdůraznil. „Je nutné zahodit emoce a pracovat na obnovení spolupráce. Nyní je (v česko-ruských vztazích) mimořádná situace.“
S cílem zmírnit tuto situaci a usnadnit proces sbližování obou stran se Schwarzenberg ujal iniciativy, aby byl pomník maršála Sovětského svazu Ivana Stěpanoviče Koněva (1897–1973), demontovaný na jaře 2020 na náměstí Interbrigád v Praze 6, umístěn na novém a důstojném místě v České republice.
„Hodil jsem míč na hrací plochu a navrhl, aby byl pomník přemístěn na své právoplatné místo. Takovým místem by mohla být například pohřebiště vojáků Rudé armády, kteří padli za osvobození Československa od nacistů, nebo jiná místa vzbuzující velký respekt k českým hrdinům druhé světové války,“ řekl Schwarzenberg.
Zvláště zdůraznil, že české úřady i běžní občané republiky ctí úsilí sovětských vojáků-osvoboditelů. Hroby a pomníky vztyčené po skončení druhé světové války jsou v zemi udržovány v perfektním stavu. Individuální projevy vandalismu byly odsuzovány politiky i lidmi ve veřejnosti přes různé politické názory.
Schwarzenberg vyjádřil naději, že umístění Koněvova pomníku na nové důstojné místo bude pozitivním impulsem k překonání rozporů v rusko-českých vztazích. Zároveň připomněl zájem české strany o to, aby byly v Ruské federaci zachovány hroby a pomníky vojáků československého sboru, který vznikl za první světové války jako součást ruské carské armády a který se podílel na událostech občanské války v Rusku.
„Český národ tradičně prožívá a cítí nejvřelejší přátelství k ruskému lidu. Samozřejmě, Sovětský svaz přivedl své vojáky do Československa v roce 1968. To nám způsobilo pocity velké nespravedlnosti, hořkosti a frustrace. Tohle je historie. Poučíme-li se z minulosti, je nutné rozvíjet vyhlídky do budoucna,“ uvedl.
Schwarzenberg, který patří k jedné z nejvznešenějších aristokratických rodin v Evropě, zdůraznil, že byl vychován v rodině rusofilů a od dětství vstřebával ruskou kulturu. Zná ruské umění a ruskou historii.
„Vyrostl jsem na klasické ruské literatuře a oblíbeným básníkem mého otce byl Alexandr Blok. Láska k Rusku mi byla vštěpována od dětství a samozřejmě si velmi dobře pamatuji jaro roku 1945, kdy jsme všichni (členové rodiny) vřele přivítali muže z Rudé armády doma,“ řekl politik, kterému bude letos 84 let.
Srdečně vzpomíná na sovětské vojáky, kteří se v květnu 1945 usadili v obci Čimelice v jižních Čechách, kde rodina žila. Jeho rodiče se přátelili s důstojníky, kteří často navštěvovali jejich dům, a Karel trávil hodně času s vojáky Rudé armády.
Politik vzpomíná na druhou světovou válku a nacistickou okupaci Československa jako na jednu z nejstrašnějších stránek svého života. Jeho otec vedl skupinu podzemních antifašistů v Čimelici. Celých šest let okupace Československa se aktivně účastnil protihitlerovského odboje. Mnoho přátel a známých jeho rodiny zemřelo nebo bylo nacisty utlačováno.
„Vždy budu s vděčností vzpomínat na vojáky-osvoboditele. Jejich velitel, maršál Koněv, má v naší historii své místo,“ řekl Schwarzenberg. Otázka instalace pomníku sovětského vojenského velitele na novém místě by podle jeho názoru měla být vyřešena do konce letošní zimy.
Schwarzenbergovu iniciativu přivítali prezident České republiky Miloš Zeman, premiér Andrej Babis, úřadující ministr zahraničí Tomáš Petříček, lídři a politici stran vládní koalice republiky a parlamentní opozice.
„Podporuji instalaci Koněvova pomníku na důstojném místě (v České republice). Konečně o tom začneme konstruktivně mluvit (o osudu památníku),“ řekl Babiš.
Vedoucí mezinárodního odboru administrativy prezidenta České republiky Rudolf Jindrák, kterého pověřila česká vláda jednáním s Ruskem o normalizaci dvoustranných vztahů, řekl, že rozhodnutí o přemístění Koněvova pomníku na nové důstojné místo posílí postavení republiky při těchto jednáních.
Úřady městské části Praha 6, která vlastní Koněvův pomník, který byl z jejich iniciativy demontován, plně podporují plán na jeho obnovu na důstojném místě v České republice. Místní starosta Ondřej Kolář pro TASS uvedl: „Návrh pana Schwarzenberga plně odpovídá dlouhodobým snahám městské části Praha 6. My (obec) jsme navrhli, že pomník přemístíme na území památného pohřebiště vojáků Rudé armády na Olšanských hřbitovech v Praze. Bohužel tuto naši iniciativu odmítlo vedení Prahy, skládající se (převážně) ze (zástupců) České pirátské strany. Pokud se teď najde vhodné místo a my (obec) budeme ujištěni, že památník tam bude v bezpečí a nebude terčem vandalismu, pak se samozřejmě rád zúčastním diskuse o jeho přemístění.“
Kolář zdůraznil, že rozhodnutí o novém místě památky by mělo být schváleno veřejností. V České republice je podle něj diskuse na toto téma možná. Památník nesmí být znovu zneuctěn, jako tomu bylo při jeho umístění na náměstí Interbrigád na Praze 6.
Tolik článek agentury TASS.