I když do sněmovních voleb zbývá bezmála sto dní, mnozí poslanci už teď vědí, že mají velkou naději se po volbách do lavic opět vrátit.
Na verdikt vedení nejsilnějšího parlamentního hnutí ANO a lídra Andreje Babiše budou čekat s největším napětím ti, kteří jsou na horších místech nebo vůbec na kandidátce nejsou. Například poslankyně za Plzeňský kraj Barbora Kořanová, kterou její kolegové na kandidátku nedali. „Pokud mám možnost nějakým způsobem jejich rozhodnutí zvrátit na celostátním sněmu, tak se o to pokusím,“ řekla Aktuálně.cz. Výbor hnutí by podobně ještě mohl zasáhnout například u poslankyně a někdejší ministryně spravedlnosti (ve funkci byla dva týdny) Taťány Malé nebo také v případě Heleny Válkové.
Nejvíc pozornosti ale vzbuzuje případ samotného předsedy poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka, který ještě nemá na kandidátkách určené místo. Faltýnek dříve kandidoval na Vysočině, kde neuspěl v nynějším boji o nominace ani jeden současný poslanec ANO. Čili mandát neobhajuje Radek Zlesák, Josef Kott ani Monika Oborná.
Loučí se Schwarzenberg, Zahradník i Mihola
V případě ODS se z 23 poslanců tři už voleb neúčastní, nejznámějším z nich Jan Zahradník, který jako hejtman vedl osm let Jihočeský kraj, než ho vystřídal tehdy ještě sociální demokrat Jiří Zimola. Kandidovat nebudou ani poslanci Pavel Šindelář a Jaroslav Vymazal. Podobným veteránem jako Zahradník je lidovecký poslanec Stanislav Juránek, který Aktuálně.cz řekl, že se chce soustředit už jen na práci v zastupitelstvu Jihomoravského kraje. Co se týče celkových deseti poslanců KDU-ČSL, končí Jiří Mihola. Loučí se i Karel Schwarzenberg, spoluzakladatel TOP 09, který odchod avizoval již před delším časem. Tuto stranu už nebude ve sněmovně zastupovat ani poslanec František Vácha.
Piráti mají jediný otazník
U Starostů a nezávislých potvrdil konec poslanec Petr Pávek. S napětím však bude čekat na výsledky voleb poslankyně STAN Věra Kovářová. I když patří mezi nejaktivnější poslance – často vystupuje, je aktivní v debatách či interpeluje ministry –, v jejích středních Čechách ji zařadili na 7. místo kandidátky, ze kterého není zvolení jisté.
Devět z 22 poslanců Pirátů jde do voleb z prvního místa, čtyři z druhého a čtyři z třetího. V nejobtížnější situaci je poslankyně Dana Balcarová, která je na pražské kandidátce až na 12. místě.
Velká nejistota v ČSSD
Sociální demokraté si tentokrát dávají s kandidátkou načas. Ve straně se nyní o nominovaných vyjednává. Předseda strany a vicepremiér Jan Hamáček spolu se svými příznivci prosazuje sobě spřízněné straníky. Proti tomu tento týden protestoval Tomáš Petříček, který byl ještě nedávno ministrem zahraničí a hlavním kandidátem na jedničku v Praze. Poté co se rozhodl kandidovat proti Hamáčkovi na předsedu ČSSD, přišel o ministra i lídrovství v hlavním městě a sdělil, že do voleb vůbec nepůjde.
Když se on-line deník Aktuálně.cz vyptával na kandidaturu poslanců ČSSD, ze čtrnácti poslanců této strany tři odpověděli, že nekandidují. Jde o Romana Sklenáka, Václava Votavu a Petra Dolínka. Zdroje z klubu ještě upřesnily, že místo na kandidátkách nemá jisté poslanec a exministr kultury Antonín Staněk.
Grebeníček končí, SPD mlčí
Komunisté se také obávají o volební výsledek, ale na rozdíl od ČSSD mají o kandidátkách téměř jasno. Důvěryhodný zdroj z KSČM redakci Aktuálně.cz sdělil, že kandidovat už nebudou dva poslanci – někdejší šéf strany Miroslav Grebeníček a Alexander Černý. Otazník je nad předsedou klubu poslanců KSČM Pavlem Kováčikem, který je ve sněmovně už od roku 1996, ovšem nyní na něj místo na kandidátce nezbylo. Ani včerejší jednání výkonného výboru nezměnilo nic na tom, že ho krajská organizace na Vysočině nenominovala. Poslední slovo k podobě kandidátek má říct ústřední výbor v červenci.
SPD Tomia Okamury zatím o svých možných kandidátech nic nesdělilo. Poslední slovo bude mít jako obvykle předseda Okamura.
Schillerová se hlásí do služby, Kulhánek už ne
Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch už není jediným současným ministrem, který ve vrcholné politice nechce pokračovat: ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) v ní skončí s odchodem současné vlády. „Chci se plně věnovat ministerstvu zahraničních věcí a chci tak zahraniční politiku trochu uchránit od vnitropolitických problémů a předvolební kampaně,“ napsal Kulhánek serveru iROZHLAS.cz v SMS zprávě.
Jeho vládní kolegyně Alena Schillerová (za ANO) naopak o mandát usilovat bude. „Po letech ve vrcholných funkcích přišel čas říct si o důvěru voličů. Kde jinde než v mém rodném Jihomoravském kraji,“ napsala.
Další žena z řad hnutí ANO, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, se také objeví na kandidátce. „Budu kandidovat jako lídryně kandidátky Hnutí ANO v Královéhradeckém kraji,“ oznámila. Všichni ostatní členové vlády za ANO chtějí kandidovat znovu, otevřená zatím zůstává pozice ministra obrany Lubomíra Metnara. Ve svém rodném Moravskoslezském kraji podporu nezískal, musí tak čekat na verdikt vedení hnutí.
Jediný ministr za ČSSD, který s kandidaturou jistě počítá, je Lubomír Zaorálek. „Kandiduji jako lídr kandidátky v Moravskoslezském kraji. Rozhodl jsem se tak, protože mě navrhly a podpořily okresy i vedení krajské organizace,“ napsal v SMS zprávě.