Květnová nominace Karla Sýse (předsedy komunistického spolku Unie českých spisovatelů a šéfredaktora časopisu LUK – dříve Obrys-Kmen, takto přílohy Haló novin) sněmovnou se právem stala terčem kritiky jak ze strany nekomunistických politiků, médií i českého PEN klubu.
Za povšimnutí ale stojí i Sýsovi zastánci. Jsou mezi nimi politici i lidé, kteří se označují jako spisovatelé.
Sýsovi příznivci z řad politiků
- Designovaný ministr kultury [sic!] za ČSSD Antonín Staněk, vysokoškolský pedagog [sic!], prohlásil 28. května 2018 o Sýsovi toto: „Já oceňuji zejména literární tvorbu pana Sýse. To vyznamenání bude za zásluhy v oblasti kultury, nikoliv za zásluhy v oblasti politiky.“ V případě sociální demokracie takový projev už ani nepřekvapí, když tato strana má mezi členy například Stanislava Humla, Jana Kavana, Jiřího Zimolu, Michala Haška či Jaroslava Foldynu, vesměs prokremelská individua, která by mohla stejně dobře být v KSČM nebo u Okamury.
- Na svém facebookovém profilu se Sýse 28. května 2018 zastal Radim Fiala z SPD:“Karel Sýs je výborný básník. Za to je oprávněně navržen na státní vyznamenání. Pan pirátský poslanec Pikal se omlouvá, že návrh podpořil a nezjistil si komunistickou minulost Karla Sýse. Co na Piráta říct? Svatá prostoto!“
Sýsovi příznivci z řad umělců- V pořadu „Zaslouží si básník Karel Sýs vyznamenání?“ na ČRo Plus 31. 5. 2018 Sýse hájil předseda Svazu českých a slovenských spisovatelů Lubomír Brožek. Ve vedení SČSS sedí komunističtí spisovatelé i nespisovatelé a vedle nich i sympatizant KSČM Petr Žantovský (blíže v článku „Karel Sýs se dočkal obhajoby v rádiu. Od koho? Přece od spojence komunistů“). Lubomír Brožek ostatně publikuje ve výše zmíněném časopise LUK.
- Člen Unie českých spisovatelů Jaroslav Čejka na konspiracistickém serveru Bez politické korektnosti 2. června podpořil Sýse v článku „Piráti útočí!“.
- Na prokremelském serveru Nová republika se 4. června 2018 Sýse zastal Zdeněk Hrabica, komunista a člen Unie českých spisovatelů, v článku „Demonstrace ‚proti Babišovi a dalším komunistům‘“.
- Internetový časopis Slovenský rozhľad (jinak hlásná trouba hnutí Smer) převzal 7. června 2018 text slovenského spisovatele Pavola Janíka „100-percentný básnik KAREL SÝS“. Janík v článku píše: „Napriek úbohej kampani proti parlamentom už schválenému návrhu na udelenie štátneho vyznamenania poprednému českému básnikovi európskeho významu KARLOVI SÝSOVI verím, že český prezident ocení jeho nesporný umelecký a myšlienkový prínos do duchovnej klenotnice národnej i globálnej literatúry“. Radost z podpory až ze Slovenska ovšem kalí skutečnost, že Pavol Janík je pravidelným přispěvatelem internetového časopisu LUK a čestným členem Unie českých spisovatelů, jejíž cenu obdržel v roce 2012. (Časopis LUK samozřejmě Janíkův článek převzal také.)
- Dne 8. června 2018 člen Unie českých spisovatelů Dušan Spáčil obhajoval Karla Sýse na konspiracistickém serveru Vaše věc v článku „K ocenění pro Karla Sýse“.
- Emil Hruška, přispěvatel časopisu LUK, zveřejnil na serveru Nová republika 9. června prosýsovskou apologii „Antisýs“. Emil Hruška dostal cenu UČS v roce 2009. Kromě toho dříve působil jako poradce Daniela Strože, který v roce 1995 spolu se Sýsem zakládal časopis Obrys-Kmen.
- Na Britských listech se pak Sýse 14. června 2018 zastal spisovatel a bývalý tajný spolupracovník StB Václav Dušek v článku „Seriálové lynčování v Podřipsku“.
Pominu-li politiky, jsou jediní, kdo Karla Sýse podporují, výlučně osoby spojené s komunismem a zejména provázané s Unií českých spisovatelů, případě StB. Je to tedy přesně ta podpora, jakou si Karel Sýs zaslouží.