NÁZOR /SPD Tomia Okamury se zjevně snaží, abychom odešli z Evropské unie a NATO. Nikdo, kdo má základní informace a disponuje zdravým rozumem, by do tak bláznivé akce nešel. V duchu toho, co hlásá sám velký šéf Tomio, se k této jistě Kremlu libé myšlence nyní připojují i ostatní z jeho oddaného stádečka. Vyjádřila se i poslankyně Karla Maříková. Náhodou zrovna v době, kdy britský list The Independent zveřejnil čísla, která ukazují, že se celý brexit, tedy odchod Spojeného království z unie, „minul účinkem“.
„Lidé byli politikům dobří, aby mohli rozhodnout o vstupu do EU, avšak nyní se nezdají být občané kompetentní rozhodnout, zda chtějí v EU setrvat. Politici, kteří odmítají umožnit občanům vyjádřit svůj názor prostřednictvím referenda o tak důležitých otázkách, jako je setrvání v EU a NATO, se jednoduše obávají hlasu veřejnosti,“ napsala Maříková na Facebooku.
Nejdřív tedy k tomu, jak dopadl stát, který referendum uspořádal a z EU odešel.
Britové se pro odchod vyjádřili v referendu v roce 2016 a poměr hlasů byl 52 procent ku 48. Spojené království pak oficiálně vystoupilo z Evropské unie 31. ledna 2020 a pak následovalo přechodné období, které trvalo do ledna 2021.
Stoupenci brexitu slibovali novou éru britské suverenity, omezení migrace a také zmiňovaných „350 milionů liber týdně“ (příspěvek do pokladny EU), které by mohly být přesměrovány do britského zdravotnického systému. Ta částka byla jednak nesmyslná, protože by se měla snížit o peníze, které z EU přicházely, jednak se samozřejmě nepřesměrovalo nic. Dvojnásobná lež.
„Náklady na brexit se stále ještě zjišťují, ale vládní kontrolní orgán odhaduje, že ekonomika dlouhodobě utrpí patnáctiprocentní zásah do obchodu, zatímco odborníci naznačují, že Spojené království utrpělo každoroční ztrátu produkce ve výši 100 miliard liber. Od odchodu Británie z EU je migrace na nejvyšší úrovni od počátku záznamů, zatímco klíčová odvětví se potýkají s nedostatkem zaměstnanců.
A téměř šest z deseti Britů (59 procent) si podle říjnového průzkumu YouGov myslí, že brexit proběhl poměrně nebo velmi špatně, a jen 12 procent si myslí, že proběhl dobře,“ píše list.
„Spojené království má nyní vůči svým sousedům značné obchodní překážky. Je to něco, s čím budeme muset žít. Nebude nám dovoleno na to zapomenout, vždy budou existovat problémy,“ říká odborník na obchod David Henig. Julian Jessop, pracovník Institutu ekonomických záležitostí, připustil, že brexit ztížil nebo „znemožnil“ přizpůsobení se malým podnikům.
Bývalý místopředseda vlády lord Heseltine prohlásil, že po téměř pěti letech je brexit „historickou katastrofou“.
„Zničil vedoucí postavení Británie v Evropě právě v době, kdy ho (bylo) kriticky zapotřebí, uzavřel mladé generaci možnosti podílet se na výhodách Evropy a britské průmyslové základně odepřel přístup k výzkumu a politice Evropy. Naše ekonomika je kvůli tomu mnohem horší a neexistuje žádná renomovaná autorita, která by to popírala. Myslím, že Britové vědí, že byli podvedeni, a tento podvod se měří sníženou životní úrovní,“ dodal lord.
Podle nejnovějších odhadů ministerstva financí činí náklady na urovnání vztahů Británie s EU celkem přibližně 30,2 miliardy liber. Podle odhadů agentury Bloomberg Economics utrpělo Spojené království v roce 2023 v důsledku odchodu z EU ztrátu 100 miliard liber ročně. Odchod z jednotného evropského trhu nyní stlačil výkon britské ekonomiky o více než pět procent, což způsobilo roční výpadek financí ve státní pokladně ve výši téměř 45 miliard liber. Přibližně 16 400 podniků, což je 14 procent britských vývozců, přestalo vyvážet do EU kvůli obchodním pravidlům brexitu. Takhle by šlo ve výčtu pokračovat. Pokud si Britové mysleli, že vyřeší problém migrace, dopadlo to jinak. Přišlo 3,6 milionu migrantů, ale ubylo 1,2 milionu obyvatel z EU.
Z SPD nám tady pod rouškou dojemné péče o vyslyšení hlasů občanů v podstatě nabízejí cestu do ekonomického marasmu a společenských problémů. Referenda jsou pochopitelně oblíbeným rejdištěm všech demagogů, což jsou volby sice taky, ale tam se přinejmenším dají chyby jednou za čtyři roky opravit. Tady se povedlo milionům lidí zpackat život na celou generaci a nikdo s tím už nic neudělá.
Ruská stopa v prolhané kampani, kterou vedla společnost Cambridge Analytica za pomocí osobních dat ukradených z Facebooku, je celkem zřetelná. V Kremlu by byli nejradši, kdyby se jeho propagandisté mohli zaměřit na osamělé země, ve kterých by Rusko pak prosazovalo svůj vliv.
Tomio Okamura a jeho dvořanstvo se zaměřují na tu poněkud myšlenkově jednodušší část občanů, na kterou, jak je známo, moc nepůsobí fakta. No a ještě jedna poznámka, už si pan Okamura zavedl referenda ve své vlastní straně, když je tak miluje? Ne? A proč ne?