Bývalá vicepremiérka Karolína Peake v rozhovoru pro FORUM24 promluvila o současné politické situaci. Zmínila, jaké atributy by podle ní měl splňovat prezident České republiky a pohovořila o největším nebezpečí, které vnímá z hlediska dosavadní politiky vládní koalice.
Co říkáte na současnou politickou situaci v ČR?
Jakkoli momentálně vypadá vládní krize vypjatě, vlastně jen začala volební kampaň a všechny ty boje jsou pěna dní, která nás už bude doprovázet až do voleb. Vládní koalice spokojeně fungovala skoro čtyři roky bez větších problémů či konfliktů. Zejména ČSSD a ANO si celou dobu kryly záda. ANO si sice rádo hraje na toho jediného správného a rozumného správce státu, na moderní liberální stranu, ale bez problémů hlasovalo pro všechny levicové body programu sociální demokracie, pro utrácení, nehospodárnost, regulaci a populistická gesta.
Zatímco ČSSD mimo jiné zlehčovala dotační podvod Andreje Babiše, který účelově založil společnost mimo Agrofert, aby si tato coby střední podnik mohla požádat o dotaci a postavit Babišovi luxusní víkendové sídlo na Čapím hnízdě. Věc, která by jak za naší vlády, tak v jakémkoli jiném civilizovaném státě stačila na rezignaci deseti ministrů, natož jednoho. Takže tu současnou „krizi“ neberu zase až tak vážně. Zkrátka, blíží se volby, začíná bitva.
Co naopak vážně beru, je celková změna politického klimatu. Jakoby vymizela citlivost veřejnosti na omezování svobody nejrůznějšími novými regulacemi z dílny ANO i ČSSD, ale i na zneužívání moci a zejména na střet zájmů obrovských rozměrů. Jakoby pro úspěch v politice stačilo očerňovat protivníka a nemít při tom vlastní program. Veřejnost o politice nepřemýšlí jako o zásadní hybné síle prosperity státu, vlastního podniku či rodiny, ale spíše ji sleduje jako nějakou realitní show na YouTube. Je to nebezpečné.
Jak vnímáte chování Miloše Zemana vůči premiérovi vlády ČR?
Myslím, že jsme svědky historického průniku křivd z doby nepřímé volby prezidenta a pocitu moci nabyté volbou přímou. Miloš Zeman Sobotku nesnáší od dob, kdy Sobotka nedodal slíbené hlasy pro parlamentní volbu Zemana prezidentem a Zeman od svého zvolení v přímé volbě čeká na každou příležitost, jak Sobotkovi provést nějakou ničemnost. Je to až legračně dětinské. Žánrově to zapadá právě na ten YouTube.
Sama jste byla pro přímou volbu prezidenta. Jak zpětně hodnotíte přínos přímé volby?
Oba typy volby prezidenta mají svá pro i proti. To platí jak pro samotný proces volby, tak pro důsledky volby, které se odrážejí v postavení prezidenta v politickém systému. Všichni si jistě ještě pamatujeme na zprávy o vydírání poslanců na záchodcích před volbou, o náhle zmizelých poslancích, politických obchodech. Riziko přímé volby tkví v populismu, ve snaze kandidáta zalíbit se většině za každou cenu.
Nicméně jak přímá tak nepřímá volba mají jedno společné – kde nejsou kvalitní kandidáti, tam není kvalitní prezident. A když říkám kvalitní, tak tím nemyslím jen intelektuálně na výši. Aby uspěl ve volbě i v úřadě, měl by to být člověk chytrý a zkušený, politiky znalý, aby jím ostatní politici necloumali, šarmantní a znalý cizích řečí, aby reprezentoval, musí to být trochu střelec a nesmí o sobě moc pochybovat, protože to volič hned pozná a hlas mu nedá. V neposlední řadě musí umět na svou kandidaturu sehnat peníze a ty peníze by měly ještě ke všemu být čisté, aby nebyl vydíratelný. Osobně bych s přála, aby to byl člověk silný, ale v jádru laskavý, ale to už asi nevím coby. Nicméně, teď takového člověka hledejte.
Co byly největší chyby Nečasovy vlády?
No, na první dobrou mne napadá Petr Nečas, ale to by bylo přílišné zjednodušení. Personálně i stranicky měla naše vláda ve vínku problémů hromadu. Kromě osobnostních specifik Petra Nečase a jeho pravé ruky, Jany Nagyové, byla nepochybně do jisté míry jedním z těch problémů i strana, s níž jsem do vlády přišla já, Věci veřejné. Dalším problémem byl pak můj odchod z Věcí veřejných a snížení počtu koaličních poslanců.
Problematičtí poslanci ODS, kteří této situace využili k zvyšování ceny vlastních hlasů. To všechno jsou ale personální otázky. Za největší chybu považuji fakt, že jsme jako pravicová vláda nevyužili příležitosti k většímu uvolnění podnikatelského prostředí, ke snížení daní a regulace.
Nahrávky Andreje Babiše ukazují, že lhal ohledně ovlivňování svých médií. Přísahal na zdraví vlastních potomků, že svá media neovlivňuje. Co tomu říkáte jako matka?
Kdo se domníval, že si Babiš koupil MAFRu, aby si tam pak novináři psali co chtějí, musel být s prominutím trochu přiblblý. Popravdě, nevěřím, že by si to někdo skutečně myslel. Takže to všeobecné pobouření, že Babiš zasahoval a zasahuje do obsahu vlastních medií mi připadá legrační a pokrytecké. Za to bych ho neodsuzovala. Historicky nešťastnou roli sehrála ČSSD s ostatními stranami, když prosadily novelu zákona o střetu zájmů. Babiše přinutili převést MAFRu a Agrofert pod svěřenecký fond, čímž docílily, že technicky teď Babiš vlastně v žádném střetu zájmů není, přitom fakticky se nezměnilo nic.
Ovšem přísahání na zdraví vlastních dětí, to je jiná káva. To dělají podle mého jen lháři, kteří lžou i ze spaní. Taková mafiánská manýra. Prostě na zdraví svých dětí normální člověk nepřísahá ani když říká pravdu pravdoucí.
Jaký mohou mít vliv na změnu politické scény současné demonstrace v ulicích?
Demonstrace, veřejné vyjádření názoru, patří k demokracii a je to v pořádku. O velkém vlivu těchto akcí si ale nedělám iluze. Skutečný vliv mají volby, míra účasti a odpovědnost občanů při hlasování. Právě v to stále ještě doufám.
Koho budete volit v nadcházejících volbách, kdo je Váš favorit na politické scéně?
Babo raď. K volbám ale půjdu a nakonec se pro někoho rozhodnu.