K včasnému odhalení týrání a zanedbávání dětí má pomoci takzvaná karta KID. Poskytuje vodítka k identifikaci akutního ohrožení života, bezpečí a zdraví dítěte. Popisuje postup, jak v případě ohrožení dítěte zajistit jeho ochranu v souladu s jeho nejlepším zájmem a platnými právními předpisy. Používat ji mohou především učitelé, lékaři, sociální pracovníci či policisté. Spousta lidí ale zřejmě vůbec neví o její existenci.
Karta KID vznikla ve spolupráci čtyř ministerstev a neziskové organizace SOFA. Ministerstva práce a sociálních věcí, školství, vnitra a zdravotnictví pracovala na sjednocení indikátorů ohroženého dítěte napříč resorty v rámci úkolu z Národního akčního plánu pro duševní zdraví na období 2020–2030.
Karta má pomoci všem profesím, které pracují s dětmi, včas rozpoznat signály ohrožení dítěte a zajistit jeho ochranu. Název KID je zkratkou tří klíčových prvků pro účinnou pomoc ohroženému dítěti: kooperace, identifikace, důvěra. Zároveň slovo „kid“ znamená v angličtině dítě.
Negativní zkušenosti v dětství jako týrání, zneužívání nebo zanedbávání mají zásadní dopad na fyzické i duševní zdraví v dospělosti. Děti vystavené zvýšenému stresu v rodinném prostředí mají vyšší pravděpodobnost rozvoje deprese, užívání návykových látek a sebevražd. V České republice se zatím daří zachytit jen zlomek dětí, které jsou vystaveny špatnému zacházení.
„V posledních osmi letech v České republice zemřelo kvůli násilí v rodinách 44 dětí, 799 jich mělo trvalé zdravotní následky. Stávající systém neumí případy včas zachytit,“ uvedla při představení karty KID předsedkyně SOFA Lenka Felcmanová.
Součástí karty KID jsou projevy, jichž by si měli profesionálové u dětí všímat. Zmiňuje fyzické i psychické znaky. Popisuje také rizikové jednání dospělých. Návod obsahuje jednotlivé kroky postupu při okamžitém či dlouhodobém ohrožení dítěte. Nechybí kontakty na krizové linky, podpůrné organizace a instituce.
K dispozici je kromě samotných Karet KID a metodik k nim i e-learningový kurz, který interaktivní formou seznamuje se všemi důležitými aspekty identifikace a podpory ohrožených dětí. Vyučující, sociální pracovníci a pracovnice, odborníci a odbornice ze složek integrovaného záchranného systému, tak mají k dispozici nový nástroj, jak včas rozpoznat ohrožené dítě.
O existenci karty KID ale zřejmě plno lidí neví, přestože funguje již poměrně dlouho. Upozornila na to také poslankyně Barbora Urbanová (STAN) na semináři v poslanecké sněmovně o dopadech sexualizovaného a domácího násilí na oběti a společnost. „Jsou dva problémy, první se týká toho, jestli vůbec jsme schopni už na té škole rozpoznat traumatizované dítě,“ řekla s tím, že si nemyslí, že by v tomto ohledu bylo školství a systém v dobrém stavu. „Vznikla kvůli tomu karta KID, která by měla pomáhat všem zapojeným ve školství, bohužel málokdo o ní ví,“ upozornila. Její slova potvrdila i advokátka Lucie Hrdá.
Urbanová dodala, že ona sama o její existenci donedávna nevěděla, přestože se problematikou domácího a sexualizovaného násilí zabývá. „To ilustruje ten problém, když člověk, který se zabývá domácím násilím, o něčem, co udělá ministerstvo, vlastně vůbec neví,“ řekla.