Dobří Zemanovi holubi se vracejí, chtělo by se parafrázovat při pohledu na comeback aktérů „lánského puče“ proti Bohuslavu Sobotkovi. S výjimkou Milana Chovance, který tajnou schůzku s prezidentem prozradil, se vracejí do mocenských pozic a prožívají satisfakci. Karta se obrací.
[ctete postid=“202289″ title=“KSČM už zase kádruje, kdo je nedůvěryhodný. Na vládu vliv nemá, tvrdil Babiš“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/06/Babiš-Poche-385×230.jpeg“ excerpt=“„Výsledek referenda mě těší,“ prohlašoval Jan Hamáček a vzápětí ho Andrej Babiš “ permalink=“http://forum24.cz/kscm-uz-zase-kadruje-kdo-je-neduveryhodny-na-vladu-vliv-nema-tvrdil-babis/“]202289[/ctete]
Utajovaná schůzka Sobotkových oponentů v čele s Michalem Haškem, které se dále zúčastnili Jiří Zimola, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Milan Chovanec, proběhla na zámku v Lánech ještě v den vyhlášení voleb dne 26. října 2013. Zemanovi spiklenci chtěli využít slabšího volebního výsledku ČSSD, než se očekávalo, ke svržení tehdejšího předsedy Bohuslava Sobotky. Byla to však i vhodná záminka k vyrovnání účtů s vnitřní opozicí vůči Miloši Zemanovi, který stále nezapomněl, čí zásluhou nebyl zvolen prezidentem v roce 2003.
Poté, co se jednání s prezidentem provalilo a Michal Hašek o něm jedenáctkrát zalhal v rozhovoru pro Českou televizi, došlo k obratu. Většina „pučistů“ odešla ze svých pozic a jediný Chovanec udržel Sobotkovu přízeň. Stal se jeho největším spojencem v oponentuře vůči Andreji Babišovi.
Věčný oponent Zimola
Debakl ČSSD v loňských volbách polil Sobotkovy kritiky živou vodou. Zemanovi stoupenci uvnitř i mimo sociální demokracii zvedli hlavy, což platí i pro „lánské pučisty“. Jako první se z ústraní vrátil bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola, nejhlasitější podporovatel vlády s Andrejem Babišem.
V Zimolově případě se nelze zbavit dojmu, že je tímto směrem nezvratně naprogramován a spíše než zájmy ČSSD hájí zájmy Hradu, komunistů a svoje vlastní. O tom svědčí jeho čerstvá sóloakce, kdy v rozporu s míněním širšího vedení ČSSD připustil výměnu kandidáta na ministra zahraničí Miroslava Pocheho.
V této partii ovšem nejde o udržení Pocheho ve vládě, ale posledních zbytků důstojnosti ČSSD, vláčené rozmary Hradu a stále agresivnějších komunistů. Pokud vláda vzniká za těchto okolností, kdy premiér porušuje dohody ještě před hlasováním o důvěře, jak asi může vypadat v budoucnosti?
První místopředseda sociální demokracie narušil její jednotu v době, kdy potřebuje veřejnosti ukázat, že dokáže čelit vnějším tlakům. Zpoza zdí Lidového domu už prosakují zprávy, že se Zimolovo sabotérské chování stále více nezamlouvá předsedovi Janu Hamáčkovi a znovu se tak rozhořel mocenský spor ve vedení.
V Zimolově případě beze zbytku platí, že kdo jednou zradil, může zradit podruhé, kdykoli to pro něj bude výhodné.
„Notorický lhář“ v Tomanově týmu
Do nejvyšší politiky směřuje hlavní aktér lánské schůzky Michal Hašek, který v té době pomýšlel na Sobotkovo nástupnictví. Už koncem března vyplavaly informace, že se podílí na vyjednávání s hnutím ANO ve významnější roli, než jen zemědělského experta sociální demokracie.
Hašek ve skutečnosti vedl celý vyjednávací tým Jiřího Zimoly, se kterým po podzimních volbách založil platformu „Zachraňme ČSSD“. Tuto záchranu si oba představují padnutím do oligarchovy náruče a dělají pro to maximum. Druhý tým vedl Jan Hamáček a jak vidno, toto rozdvojení pokračuje dodnes.
Bizarnost současných poměrů v ČSSD dokazuje i kandidatura Miroslava Tomana na post ministra zemědělství. Syn bývalého místopředsedy Štrougalovy vlády působil ve stejné funkci v Zemanově kabinetu Jiřího Rusnoka a jako lídr neúspěšně kandidoval v Ústeckém kraji za prozemanovskou Stranu práv občanů.
Dnes je do vlády doporučený Jiřím Zimolou v souladu s přáním prezidenta Zemana, ale i premiéra Babiše. Pragmatický kariérista Toman, který chce vstupem do ČSSD posílit její zemanovské křídlo, je významným lobbistou za zájmy velkých potravinářských a zemědělských podniků. Ty u nás pobírají největší díl dotací na úkor malých firem, což je plně v souladu s obchodní strategií jejich největšího příjemce Agrofertu.
Důvěra vlády je zatím stále ve hvězdách, ale Toman se už cítí silný v kramflecích. Ještě před dokončením referenda tvrdil, že buduje svůj tým, ve kterém nebude chybět Michal Hašek. „Chci vytvořit na ministerstvu zemědělskou legislativní radu, přes kterou by šly projednávané právní předpisy. V ní bych chtěl i Michala Haška,“ upřesnil později serveru iHNed (20. 6. 2018), protože bývalý stínový ministr ČSSD „má nepochybně bohaté zkušenosti s legislativním procesem i parlamentním vyjednáváním“. Bude v reálu zastávat roli „stínového ministra“ i v Babišově vládě?
Ty tam jsou doby, kdy předseda hnutí ANO veřejně prohlašoval, že si s Haškem spolupráci neumí představit. „Pan Hašek je pro mě zrádce a notorický lhář, který má špatné vlastnosti na to, abychom s ním udělali dohodu,“ reagoval před třemi lety na dotazy médií.
Škromach a Tejc
Do vysoké politiky se vrací i Zdeněk Škromach, který z ní vypadl po volbách do Senátu před dvěma lety, když neobhájil svůj mandát. „S panem Škromachem počítám, chci zřídit profesionální pracovní skupinu, která bude dlouhodobě řešit důchodový systém. Je to důležitá věc. Rád bych ho do této otázky zainteresoval,“ prohlásil kandidát sociálních demokratů na ministra práce a sociálních věcí Petr Krčál.
[ctete postid=“202818″ title=“Návrh rozpočtu EU je nepřijatelný, tvrdí Babiš. Snižuje totiž zemědělské dotace“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/02/Agrofert-Babiš-385×230.jpeg“ excerpt=“Premiér Andrej Babiš zkritizoval návrh rozpočtu EU jako naprosto nepřijatelný. “ permalink=“http://forum24.cz/navrh-rozpoctu-eu-je-neprijatelny-tvrdi-babis-snizuje-totiz-zemedelske-dotace/“]202818[/ctete]
Čtvrtým „pučistou“ v řadě je Jeroným Tejc, který před rokem opustil ČSSD poté, co neúspěšně kandidoval do vedení na post prvního místopředsedy. Později nastoupil jako náměstek ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), což bylo bráno jako jistý druh provokace. Dnes se dokonce objevoval jako jeden z vážných kandidátů na Pelikánova nástupce. I kdyby se jím nakonec nestal, jistě si svoji pozici udrží.
Paradoxy doby
Současná doba přináší řadu absurdit a paradoxů. Vládu sestavuje trestně stíhaný agent Státní bezpečnosti, jenž se vyšvihl nahoru jako bojovník proti „zločinným“ polistopadovým pořádkům. Na mocenské výsluní vrací komunisty, kteří si znovu diktují programové a personální podmínky a po téměř třiceti letech půstu předvádějí, že nic starého nezapomněli a nic nového se nenaučili.
Do této kategorie patří i výměna stráží účastníků lánské schůzky. Zatímco odpůrce vlády s Andrejem Babišem Milan Chovanec oslabil, posilují všichni ostatní, „shodou okolností“ její podporovatelé.