Španělská vláda se rozhodla katalánskému referendu o samostatnosti zabránit všemi prostředky včetně použití násilí ze strany policie. Takovýto postup, kdy v den konání referenda zůstávají na místě zranění, nejenže nepatří do žádné západoevropské demokratické země, ale navíc jednoznačně nahrává všem, kdo volají po odtržení Katalánska.
Podle posledních informací je na místě 337 zraněných a zasahují zde policisté s helmami, plastovými štíty, obušky a zbraněmi umožňujícími použití slzných granátů. To všechno natolik vyhrotilo situaci, že se zdá, že doposud nerozhodnutí Katalánci budou spíše volat po samostatnosti a španělská vláda bude muset reagovat, ať chce, nebo ne.
Španělské bezpečnostní složky vyřadily z provozu systémy sčítání hlasů a odpojily mnohá hlasovací místa od internetu. Před několika volebními místnostni došlo k potyčkám. Mluvčí katalánské vlády žádá okamžité odstoupení zástupce centrální vlády v Katalánsku Enrica Milla – a vypadá to, že právem.
Ostře mluví také katalánský premiér Carles Puigdemont: „Neoprávněné, nepřiměřené a bezohledné násilí španělského státu dnes nezastavilo touhu Katalánců hlasovat…, ale pomohlo nám zbavit se všech pochybností, které jsme mohli mít,“ uvedl. A je jasné, že má pravdu.
Pro Evropu, Evropskou unii a pro celkovou stabilitu samozřejmě nejsou dobré žádné separatistické snahy. Katalánsko možná právně nemá oporu pro odtržení a už vůbec ne pro pořádání referenda, ovšem jen myšlenka, že se demokratický svět bude jen tak dívat na zásahy proti neozbrojeným lidem kvůli jejich názorům, je nepředstavitelná.
Česká republika i další státy se musí jednoznačně postavit na stranu těch, proti kterým zasahují ozbrojené složky. A španělská vláda si musí uvědomit, že si celistvost země nemůže vymoci násilím. Samozřejmě – katalánské referendum není legální. Ovšem způsob, jakým se Španělé rozhodli Kataláncům v hlasování zamezit, je přehnaný a kontraproduktivní zároveň.