Zpravodajské složky naznačují, že poradce jednoho z předních katalánských separatistů hledal pomoc v boji za odtržení od Španělska v Rusku. Krátce poté se objevila nová zuřivá protestní skupina.
Referendum o nezávislosti se konalo v roce 2017. Španělsko prohlásilo hlasování za nezákonné a uvěznilo několik politiků, kteří ho vyvolali. Co se dělo potom a jaké zajímavé vazby měli separatisté na Rusko, píše The New York Times.
„Na jaře 2019 se emisar nejvyššího katalánského separatistického vůdce vydal do Moskvy hledat politickou záchranu. V Moskvě se emisar Josep Lluis Alay, vysoký poradce bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta, který se ocitl v exilu, setkal se současnými ruskými představiteli, bývalými zpravodajskými důstojníky a dobře informovaným vnukem špiona KGB. Cílem bylo zajistit si pomoc Ruska při odtržení Katalánska od zbytku Španělska. Uvádí se to ve zprávě evropských zpravodajských služeb, do níž deník The New York Times nahlédl.“
Alay i Puigdemont cesty do Moskvy potvrdili, ale trvali na tom, že byly součástí pravidelných kontaktů se zahraničními představiteli a novináři.
V případě Ruska by pomoc separatistům zapadala do strategie prezidenta Vladimira V. Putina, který se snaží zasít rozkol na Západě podporou separatistických politických hnutí. Ať už to Alay věděl, nebo ne, mnozí z představitelů, s nimiž se v Moskvě setkal, jsou zapojeni do toho, co se stalo známým jako hybridní válka Kremlu proti Západu.
„Není jasné, jakou pomoc, pokud vůbec nějakou, Kreml katalánským separatistům poskytl. Po cestách Alaye do Moskvy v roce 2019 však rychle následoval vznik tajné protestní skupiny Tsunami Democràtic, která narušila provoz na barcelonském letišti a přerušila hlavní dálnici spojující Španělsko se severní Evropou. Z důvěrné policejní zprávy španělské Guardia Civil, kterou získal deník The Times, vyplývá, že se Alay na vytvoření této protestní skupiny podílel.“
„Hodně přemýšlím o Rusku,“ napsal Alay Puigdemontovi 23. srpna loňského roku. „A v těchto dnech je to všechno velmi, velmi složité.“
Zvěsti o ruském angažmá v Katalánsku se poprvé objevily krátce poté, co Puigdemontova vláda v říjnu 2017 uspořádala referendum o nezávislosti.
„Španělské úřady později zjistily, že v době konání referenda byli v Katalánsku přítomni agenti specializované ruské vojenské zpravodajské skupiny s názvem Jednotka 29155, která je spojována s pokusy o státní převraty a atentáty v Evropě, ale Španělsko neposkytlo žádné důkazy o tom, že by hráli aktivní roli… Při skládání kontaktů s Ruskem vycházel deník The Times z desetistránkové zprávy evropských zpravodajských služeb, jejíž obsah potvrdili dva španělští představitelé; ze spisů dvou samostatných důvěrných vyšetřování vedených soudci v Barceloně a Madridu, které obsahují přepis textů, ale nepřinesly žádná obvinění související s moskevskými schůzkami; a z rozhovorů s politiky a aktivisty za nezávislost Katalánska a s bezpečnostními představiteli ve Španělsku i v zahraničí.“
Ve zprávě zpravodajské služby z června 2020 se uvádí, že Alay spolu s ruským podnikatelem Alexandrem Dmitrenkem usilovali o finanční a technickou pomoc z Ruska při vytváření bankovního, telekomunikačního a energetického sektoru odděleného od Španělska. Tato dvojice spolu s Puigdemontovým právníkem Gonzalem Boyeem rovněž konzultovala s vůdcem násilnického ruského zločineckého syndikátu, což bylo součástí snahy o vytvoření tajného penězovodu k financování jejich aktivit, uvádí se ve zprávě.
Textové zprávy, které byly pořízeny z Alayova telefonu, když byl v říjnu 2020 krátce zatčen, pomáhají potvrdit části zprávy zpravodajské služby. „Pracujeme pro The Americans,“ řekl Alay v jednom okamžiku s odkazem na seriál stanice FX o důstojnících KGB v hlubokém utajení ve Spojených státech.
Nebyl to žádný vtip. Dva z jeho hlavních kontaktů v Rusku byli podle zpravodajské zprávy manželé, jejichž příběh pomohl seriál inspirovat.
V březnu 2019 Alay odcestoval do Moskvy, jen několik týdnů poté, co se před soudem ocitli vůdci katalánského hnutí za nezávislost. O tři měsíce později tam jel znovu.
V Rusku se podle zpravodajské zprávy Alay a Dmitrenko setkali s několika aktivními důstojníky zahraničních zpravodajských služeb a také s Olegem V. Syromolotovem, bývalým šéfem kontrarozvědky Federální bezpečnostní služby, ruské domácí zpravodajské služby, který nyní dohlíží na boj proti terorismu jako náměstek ministra na ruském ministerstvu zahraničí.
Alay popřel, že by se setkal se Syromolotovem a důstojníky, ale přiznal, že se setkal s Jevgenijem Primakovem, vnukem slavného špiona KGB, aby si zajistil rozhovor s Puigdemontem v pořadu o mezinárodních záležitostech, který moderoval v kremelské televizi. V loňském roce byl Primakov jmenován Putinem do čela ruské kulturní agentury, která podle evropských bezpečnostních činitelů často slouží jako zástěrka pro zpravodajské operace.
„Dobré zprávy z Moskvy,“ napsal později Alay Puigdemontovi a informoval ho o Primakovově jmenování.
Alay rovněž potvrdil setkání s Andrejem Bezrukovem, bývalým vyznamenaným důstojníkem ruské zahraniční zpravodajské služby. Bezrukov a jeho manželka Jelena Vavilovová byli více než deset let tajnými agenty žijícími ve Spojených státech pod krycími jmény Donald Heathfield a Tracey Foley.
Alaye na každé z jeho cest doprovázel 33letý Dmitrenko, ruský podnikatel, který je ženatý s Katalánkou. Španělské úřady ho však monitorovaly a v roce 2019 mu kvůli jeho ruským kontaktům zamítly žádost o občanství. V rozhodnutí se uvádí, že Dmitrenko „přijímá mise“ od ruské rozvědky a také „vykonává různé práce“ pro vůdce ruského organizovaného zločinu.
„Několik měsíců po Alayových cestách do Moskvy vypukly v Katalánsku protesty. Skupina, která si říká Tsunami Democràtic, obsadila kanceláře jedné z největších španělských bank, na dva dny uzavřela hlavní dálnici mezi Francií a Španělskem a zorganizovala obsazení barcelonského letiště, což si vynutilo zrušení více než stovky letů. Původ skupiny zůstal nejasný, ale v jednom z důvěrných policejních spisů se uvádí, že se Alay zúčastnil setkání v Ženevě, kde spolu s dalšími aktivisty za nezávislost dokončil plány na zviditelnění této skupiny.
Tři dny poté, co Tsunami Democràtic obsadila barcelonské letiště, přiletěli podle letových záznamů, které získal deník The Times, dva Rusové z Moskvy do katalánského hlavního města Barcelony. Jedním z nich byl Sergej Sumin, kterého zpravodajská zpráva popisuje jako plukovníka ruské Federální ochranné služby, která dohlíží na bezpečnost Putina a není známá svými aktivitami v zahraničí. Druhým byl Arťom Lukojanov, adoptivní syn jednoho z Putinových hlavních poradců, který se významně podílel na ruském úsilí o podporu separatistů na východní Ukrajině.“
Podle zprávy zpravodajské služby se Alay a Dmitrenko setkali s oběma muži v Barceloně na strategickém zasedání, kde diskutovali o hnutí za nezávislost, zpráva však nenabízí žádné další podrobnosti.
Alay popřel jakékoli spojení s Tsunami Democràtic. Potvrdil, že se s Suminem a Lukojanovem setkal na žádost Dmitrenka, ale pouze proto, aby je „zdvořile pozdravil“.
„Koncem roku 2020 Alayovy zprávy prozrazují snahu udržet své ruské kontakty spokojené. Ve výměnách s Puigdemontem a Boyeem jim říkal, že by se měli vyhnout jakýmkoli veřejným prohlášením, která by mohla Moskvu rozzlobit, zejména pokud jde o demokratické protesty, které Rusko pomáhalo násilně rozehnat v Bělorusku.“
Když čteme podobné zprávy, hned se nám vybaví, co stále opakují různé prokremelské figury i u nás třeba ohledně výbuchů ve Vrběticích. „Máte nějaké přímé důkazy?“ Všechny ty zajímavé a hodně zcestovalé ruské činovníky nemůže ovšem nikdo nezávisle vyslechnout. Jen je zajímavé, že jak se někde začnou vyskytovat, tak se hned dějí pozoruhodné věci. Něco vybuchne, někdo je otráven, separatistická skupina něco obsadí. To jsou ale na světě náhody.