Jedna z nejhorších ekologických katastrof na řece Bečvě stále nemá svého viníka. Událost, při níž jedovaté kyanidy otrávily 40 kilometrů této řeky a zabily čtyřicet tun ryb, stále není oficiálně vyřešena. Čas přitom běží, a čím déle se bude havárie prošetřovat, tím bude postupně ubývat důkazů. Opoziční politici sice odhlasovali vyšetřovací komisi, problém ale přetrvává.
Tragédie na Bečvě se stala na konci loňského září. Od té doby uběhlo 235 dnů, a stále se nepodařilo odhalit konkrétního viníka. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) je jeden z klíčových lidí Andreje Babiše. I když slíbil kvapné prošetření této kauzy, nestalo se tak – kauzu naopak doprovázejí opakované průtahy.
„Nikdo nic nezakopává pod koberec. To vám mohu odpřísáhnout na zdraví všech nebo všeho, co je mi blízké,“ přesvědčoval v březnu místopředseda ANO během jednání sněmovny. Opoziční poslanci jej kritizují kvůli tomu, že jsou jeho kroky v této kauze nepřesvědčivé a podezřelé.
Když prosadili hlasování o zřízení vyšetřovací komise k ekologické havárii na Bečvě, Brabec byl proti. „Jen protože věřím policii ohledně Vrbětic a věřím jí i ohledně vyšetřování Bečvy, vytvořili bychom vyšetřovací komisi již k probíhajícímu aktivnímu vyšetřování,“ vyjádřil se. Opozici se tento návrh přesto podařilo prosadit.
„Ekologickou katastrofu na řece Bečvě napravit nelze. Musíme se však postarat, aby se vyšetřila a především aby byl viník hnán k odpovědnosti. Nebudeme jen přihlížet nekonečným odkladům a snaze nechat věc vyšumět. Na rozdíl od ministra Brabce chceme znát pravdu o katastrofě i obnovit důvěru veřejnosti v právní stát,“ vysvětlila důležitost tohoto kroku předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Server iDnes (spadající do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše) minulý týden informoval, že si policie nechala vypracovat znalecký posudek, podle nějž je hlavním podezřelým subjektem nikoli Deza, která taktéž patří do Babišova holdingu Agrofert, ale firma Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm. Tato společnost čistí odpadní vody z areálu bývalé Tesly. Veškerá podezření však odmítá.
Stanislav Blaha, poslanec za ODS a starosta Uherského Hradiště, byl podle svých slov zmiňovaným článkem vytočen. Kauze se dlouhodobě věnuje. „Takže poslanci ANO a zpravodajský server, který patří Babišovi, měli posudek dříve než policie? Kde to jsme?“ napsal minulý týden prostřednictvím facebooku poté, co článek vyšel.
„Vadí mi, jak Dezu neustále někdo vylučuje z okruhu viníků. Až bude jasno, na stole budou důkazy, pak můžeme nejen Dezu – ale i všechny ostatní podezřelé – vyloučit. Tahle kauza je naprostý debakl této vlády. Táhne se už skoro rok, katastrofa za sebou nechala 40 tun mrtvých ryb a taky obavu lidí, kteří u Bečvy žijí, že se havárie nikdy nevyšetří. A že se může znovu opakovat,“ vysvětlil své rozhořčení. Policejní vyšetřování totiž stále probíhá.
Nepřesvědčivé důkazy, markantní ekologické škody
Důkazy – tedy odebrané vzorky z řeky – nejsou přesvědčivé ani podle mnoha expertů, kteří měli výhrady k tomu, že pověřené úřady odebraly vzorky z kanalizačních výpustí neprofesionálně a v nedostatečné kvalitě. Experti také kritizovali, že z Dezy odebrali nezávislí vyšetřovatelé vzorky až pět dní po katastrofě.
Podle ekotoxikologa Ivana Holoubka může tento neprofesionální přístup vést k tomu, že právník případné obvinění smete ze stolu. Čím později byly důkazní vzorky odebrány, tím hůře pro doložení celé kauzy. „Pokud chci zjistit, co se stalo, musím odebrat vzorky u všech možných vstupů. To považuji za úplně základní. A pokud vzorky, které mohly vést k určení viníka, nebyly odebrány, tak je to podle mne klíčový problém,“ vysvětlil Holoubek.
Nejen vyšetřování, ale i samotná řeka si však může nést trvalé následky. Odborník Pavel Vrána z Českého rybářského svazu je vůči obnově řeky skeptický. „Příroda pracuje rychle a proces obnovy už teď běží. S rybami to ale není tak snadné. Bečva už nikdy nebude jako dřív. Bude tu ztráta genetická,“ řekl Vrána během debaty Forum Bečva. Na první pohled to prý není moc vidět a ryby se řece přizpůsobují. „Trvá to ale dlouho a my jsme z toho mnoho ztratili. Je to ztráta nevratná,“ myslí si.