Extrémní srážky a následné povodně, které během posledních dnů zasáhly Českou republiku i další evropské země, si vyžádaly oběti na životech a ohromné materiální škody. Situace se navíc má nadále zhoršovat a mnoho měst a vesnic zejména na Moravě se muselo uchýlit k evakuaci ohrožených oblastí. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásil stav nebezpečí. Během nedělního večera se pak přidal i kraj Liberecký. Na Jesenicku začaly padat první domy.
Jedním z postižených měst je Opava, kde samospráva v sobotu nařídila evakuaci největšího místního sídliště Kateřinky, kde žije asi 12 tisíc lidí. Radnice už v sobotu večer začala evakuovat obyvatele z částí ohrožených velkou vodou. Podle primátora Tomáše Navrátila se to týká tisíců lidí a voda bude více než stoletá.
Opava překonala stoletý průtok a vylila se mezi domy
Jeho slova se naplnila. Mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. v neděli konstatovala, že řeka Opava již překonala stoletý průtok. Povodí Odry očekává, že stoletá voda bude významně překonána i na dalších místech – řece Odře v Ostravě-Svinově, Opavici v Krnově na Bruntálsku i na řece Opavě, a to od Opavy po ústí. Na Odře v Bohumíně na Karvinsku se očekává dosažení stoletého průtoku a mírně vyššího. Řeka Opava se navíc v Opavě rozlila mezi domy sídliště Kateřinky. Hasiči tam jezdí na člunech a pomáhají zachraňovat lidi, kteří dosud neodešli, řekl mluvčí města Roman Konečný.
Preventivní evakuaci hlásí také Český Těšín na Karvinsku, kde hladina řeky Olše dosáhla až pěti metrů. Tamní radnice proto nařídila evakuaci centra města a ulice Na Olšinách. Lidé se mají přesunout do základní školy na ulici Slezská. Zástupci radnice to zveřejnili na sociálních sítích. Evakuace se podle mluvčí města Nataši Cibulkové má týkat několika tisícovek lidí. Řeka Olše se zatím z břehů nevylila. Jde o preventivní opatření.
Až 80 procent území Krnova na Bruntálsku je pod vodou. Město už nedokáže účelně koordinovat záchranné práce a pomoc postiženým obyvatelům. Spoléhá především na pomoc kraje, řekl místostarosta Miroslav Binar (ANO). Podle něj je situace v Krnově nyní výrazně horší než v roce 1997. „Přes celý Krnov teče voda. Odhadujeme, že pod vodou je 70 až 80 procent města. Voda už je téměř u budovy radnice. Náměstí je zaplavené ze dvou třetin,“ řekl Binar.
„Kromě oblasti Karviná lidé většinou domovy opouštět nechtějí. Přesto bych je vyzval, aby se evakuovali. Probíhá evakuace zhruba tisíce lidí ze sídliště Opava-Kateřinky, probíhají evakuace v Kravařích-Dvořisku, Bohuslavicích. Nejdramatičtější situace byla v oblasti Nový Jičín kolem 18:00, kde došlo i k tomu, že evakuovaní lidé se v naprosté většině vrátili do svých domovů a teď se v druhé vlně musí evakuovat znovu a už na loďkách,“ uvedl v sobotu hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO).
Povodně drtí Jesenicko
Neméně dramatická je situace na Jesenicku v Olomouckém kraji, kde muselo být evakuováno mnoho obcí, ať už kvůli samotným záplavám, anebo proto, že voda podemlela silnice a odřízla je od zbytku země. Živel navíc na mnoha místech znemožnil dodávky elektřiny a pitné vody. Také v tomto kraji úřady vyhlásily stav nebezpečí, který jim umožní lépe a rychleji reagovat.
Rozbouřená řeka Bělá totiž v noci na neděli odřízla v noci severní cíp Olomouckého kraje, voda podemlela hlavní silnici I/44 vedoucí od Jeseníku směrem na Českou Ves, Písečnou a Mikulovice. Podle starosty České Vsi Petra Mudry se hladina opět nyní prudce zvedla, nařízena byla evakuace. V obci nefunguje elektřina ani pitná voda. Ze zhruba 800 lidí, kterých se nebezpečí bezprostředně týká, neuposlechlo zhruba 30 procent lidí. Už jen monitorujeme situaci, evakuujeme, zachraňujeme lidi a čekáme na ráno, řekl ve 02:00 starosta. Bělá dosáhla stupně extrémní povodně již v sobotu odpoledne.
Vážná situace je také v sousední Písečné na Jesenicku. „Obec je odříznuta, v centru není průjezdná křižovatka, takže přes Písečnou se nedá dostat do České Vsi od Mikulovic ani od Supíkovic a ani obráceně. Voda nám odnesla jeden most a lávku pro pěší v centru. Evakuovaných bylo 30 až 50 domů, bohužel jsou případy, kdy to lidé odmítli a zůstali v bezprostředně ohrožených lokalitách. Uvidíme, jaká bude ráno situace. Předpověď je, že má voda ještě stoupat, snad to nebude o moc horší,“ řekl ve 02:30 starosta Jan Konečný. Ničivý živel zasáhl i Hanušovice, do nichž se náhle přihnala prudká přívalová vlna, a další obce.
Podle olomouckého hejtmana Josefa Suchánka (STAN a Piráti) je aktuální povodňová situace v Olomouckém kraji na více místech stejná nebo horší, než byly katastrofální záplavy v roce 1997. Díky lepší připravenosti a organizaci jsou ale následky povodní méně závažné než před 27 lety, uvedl na sociální uvedl hejtman na sociální síti X.
Vážná situace na LIberecku
Stav nebezpečí pro obec s rozšířenou působností Frýdlant, kam patří 18 obcí zhruba s 24.000 obyvateli, vyhlásil také v neděli od 17 hodin odpoledních hejtman Libereckého kraje Martin Půta . Důvodem jsou záplavy na řece Smědá, která se rovněž vylévá z břehů. Stále tam totiž prší.
„Nyní nemáme k dispozici zřetelnou predikci počasí, která by znamenala pokles toků do dnešních večerních hodin. Hlavním důvodem vyhlášení stavu nebezpečí je možnost evakuovat občany z těch nejohroženějších míst,“ uvedl hejtman.
Situace ve výběžku byla během neděle horší než naznačovala předpověď. „Celý den tady pršelo, přestože bylo predikováno bez deště,“ řekl starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS). Pršet by podle něj mělo nadále. „Boční přítoky budou Smědou dotovat, de facto vodoteče už nejsou schopny pobrat veškeré srážky a voda stéká z luk a polí,“ dodal.
K tomu, aby lidé z ohrožených míst na Frýdlantsku sami odešli do bezpečí, vyzval i krajský ředitel hasičů Jan Hadrbolec. „Samozřejmě, pokud je někdo na kopci, tak není potřeba se evakuovat, ale jedná se opravdu o ty nemovitosti, které ti lidé znají a znají to z předchozích povodní. Tak prosím nečekejte, že ta situace bude lepší,“ řekl.
Obyvatelé se prý mají připravit na to, že situace v noci může být stejná jako při minulých povodních. Navíc má stále pršet během dalších 10-12 hodin.
Ve Višňové dnes evakuovali 33 lidí z 15 domů, v Bulovce 16 z šesti domů. „Odešli sami preventivně,“ uvedla starostka Bulovky Romana Šidlová. Podle ní mají seznam ještě asi deseti lidí, kteří žijí v oblasti, kde hrozí záplavy. V Raspenavě dnes preventivně evakuovali hasiči dvě seniorky.
Frýdlantský výběžek je v Libereckém kraji nejvíce zasaženou oblastí. Višňová je odříznutá od okolí a neprůjezdná byla odpoledne silnice II. třídy od Raspenavy přes Hejnice na Bílý Potok. Uzavřené byly i některé další silnice. Na třetím stupni jsou na Frýdlantsku nejen Smědá, ale i další toky – Řasnice, Oleška, Bulovský a Sloupský potok.
Pršet má dál
Povodně sužují také další oblasti v České republice, například Jihočeský, Jihomoravský a Zlínský kraj. Všechny hlásí zaplavené obce, stoupající hladiny řek a s nimi související problémy.
Podle Českého hydrometeorologického ústavu lze během neděle a noci na pondělí očekávat další srážky, i když na východě území naší země mají během dne od severovýchodu ubývat. „Na většině území naprší dalších 5 až 35 mm, na návětří Jeseníků a Krkonoš 50 až 70 mm, v Jizerských horách 60 až 90 mm,“ informovali ohledně neděle. V noci na pondělí pak mají srážkové úhrny činit 5–15 mm.
Premiér Petr Fiala uvedl v živém vstupu pro CNN Prima News, že podle nejnovějších předpovědí má pršet i v úterý. Zároveň připomněl občanům, že jsou oprávněni čerpat mimořádnou pomoc, a to až do výše 72 tisíc korun a vyzval spoluobčany ke kázni a spolupráci se složkami IZS.
Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) apel zopakoval a upozornil, že osoby, které kvůli svému nepředloženému chování (plavání v řece, jízda na paddleboardu) zaměstnaly záchranáře, čeká tvrdý postih.