S ekologickou katastrofou na řece Bečvě, která v září 2020 zavinila úhyn desítek tun ryb, se nyní potýká Okresní soud ve Vsetíně. Trestní senát, vedený soudkyní Ludmilou Gerlovou, nebude mít lehký úkol, především kvůli předchozí velmi špatné práci policie a vsetínského okresního státního zastupitelství. Soudkyně Gerlová také chtěla tento případ vrátit státnímu zástupci k dopracování, nicméně nadřízený krajský soud ji nařídil zahájit hlavní líčení.
V této závažné kauze však přetrvává hodně nevyřešených otazníků a nejasností, které bychom neměli přejít bez povšimnutí. Už také proto, že jedním z podezřelých byla i valašskomeziříčská chemička DEZA, která je součástí holdingu Agrofert patřícího do svěřenských fondů šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.
Byla to jedna z nejhorších ekologických katastrof v historii České republiky, kdy kyanid otrávil řeku Bečvu v délce několika desítek kilometrů od Valašského Meziříčí až po Přerov. Tehdejší ministr životního prostředí Richard Brabec, který je zároveň místopředsedou hnutí ANO a Babišovou pravou rukou, nápadně rychle, aniž mohl mít k dispozici potřebné informace, vyloučil, že by za havárii mohla DEZA, a stejně tak jednala i jemu podřízená Česká inspekce životního prostředí.
Její pracovníci se navíc dostavili na místo havárie dost pozdě, asi až po čtyřech hodinách. Obyvatelé Valašského Meziříčí pak byli varováni před otrávenou Bečvou teprve čtyři dny poté. Byly tak ohroženy jejich zdraví a životy.
Mnozí lidé si stěžují, že je policie odmítla vyslechnout jako svědky, přestože měli závažné informace. Za původce ekologické havárie označili vyšetřovatelé společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm, která v areálu bývalé Tesly provozuje čističku odpadních vod, z jejíž výpusti měl údajně uniknout kyanid, který způsobil masivní otravu ryb. Společnost a její ředitel Oldřich Havelka jsou také z tohoto činu obviněni. Jenomže i zasahující rybáři jsou přesvědčeni, že zdroj otravy musel být blíže místu tragédie, než uvádí policie.
Ryby začaly masově hynout až pod Valašským Meziříčím, nedaleko výpusti, kterou používá chemička DEZA. První uhynulé ryby se nacházely až zhruba tři a půl kilometru daleko od výpusti obviněné firmy. Navíc ta doložila soudu, že kyanid používá ve stopovém množství, které by nedokázalo způsobit smrt tak obrovského množství ryb.
Hypotéza soudního znalce Jiřího Klicpery, který se pokusil dokázat, že kyanid mohl po Bečvě jakoby kličkovat, a proto úhyn ryb nastal ve větší vzdálenosti od výpusti společnosti Energoaqua, zcela rozbili svým experimentem jiní odborníci. Proto tento prakticky jediný, a ještě nepřímý důkaz obžaloby nemůže být brán jako věrohodný a přesvědčivý.
Tato řada pochybností tak logicky evokuje myšlenku, že vyšetřování mohlo být zmanipulováno v něčí prospěch. Je snadné si domyslet, o koho by mohlo jít. Nezbývá než věřit, že nakonec budou potrestáni skuteční viníci této tragédie, a nikoliv vybraní obětní beránci.
Autor je středočeským krajským zastupitelem za ODS.