Poté, co státní zástupce Jaroslav Šaroch loni v srpnu poněkud překvapivě zastavil trestní stíhání premiéra Babiše, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman koncem roku 2019 toto rozhodnutí zrušil. Případ vrátil k došetření. Ani po půl roce obnoveného vyšetřování ale kauza ještě nespěje ke konci. Vyšetřovatelé mediálně nejznámější kauzy Čapí hnízdo požádali o delší lhůtu.
Podle deníku Echo 24, kterému to potvrdil mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala, to zdůvodnili nutností prověřit nové skutečnosti, které mezitím zjistili.
Ze všech stíhaných nyní už v případu zbyl jen předseda vlády Andrej Babiš a jeho bývalá poradkyně Jana Mayerová. Po vrácení případu nejvyšším státním zástupcem vyšetřovatelé uváděli, že definitivně uzavřít by ho mohli během několika měsíců. Nyní, po šesti měsících, ale mluvčí Cimbala pro deník Echo uvedl: „Úkony nejsou hotové, k prodloužení tedy dojde.“ Dodal, že žádné konečné návrhy nebo formální kroky k ukončení vyšetřování spis zatím neobsahuje. Na případ, který stále řeší státní zástupce Jaroslav Šaroch, dohlíží pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
Kauza Čapí hnízdo, připomeňme si…
Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu Agrofertu. Jako součást obřího holdingu by ale na získání evropské dotace pro malé a střední podniky neměla nárok, a proto z ní byla koncem roku 2007 formálně vyvedena a změnila se, rovněž formálně, v malou akciovou společnost s akciemi na majitele. Padesátimilionovou evropskou dotaci tak bez problémů obdržela. Po několika letech se společnost zařadila zpátky pod Agrofert. Přestože Andrej Babiš původně prohlašoval, že skutečné majitele Čapího hnízda nezná, v roce 2016 v Poslanecké sněmovně přiznal, že farmu v době získání evropské dotace vlastnily jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky, nynější manželky Moniky. V únoru 2017 vložil Andrej Babiš Agrofert do svěřenských fondů. Obvinění z podvodu od počátku odmítá, případ prohlašuje za účelovou snahu dostat ho z politiky.
V září 2017 si usnesení o zahájení trestního stíhání převzali Andrej Babiš, předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, Babišova manželka Monika a její bratr Martin Herodes, Babišova dcera Adriana Bobeková, Andrej Babiš mladší, tehdejší jihlavská politička a exmanažerka Jana Mayerová a Josef Nenadál. V květnu 2018 státní zástupce Jaroslav Šaroch Faltýnkovo stíhání zrušil. Koncem března 2019 police ukončila vyšetřování všech zbylých obviněných (kromě Babiše mladšího, jehož případ se řešil odděleně a byl definitivně zastaven v únoru 2020). K obžalobě premiéra Babiše a dalších a k poslání kauzy před soud ale nedošlo. V srpnu 2019 vrchní státní zástupce Šaroch poněkud překvapivě stíhání všech obviněných včetně premiéra Babiše a jeho rodiny zastavil. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ale v prosinci téhož roku rozhodl, že stíhání premiéra a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové bude pokračovat, a případ vrátil k došetření. Konec stíhání Babišovy manželky Moniky, dcery Adriany Bobekové, švagra Martina Herodese a bývalého člena představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo Josefa Nenadála však potvrdil. Vyšetřování stále pokračuje.
V reakci na zprávu, že konec kauzy Čapí hnízdo, ve které hrozí obžaloba předsedovi vlády, stále ještě není v dohledu, se v diskuzích na sociálních sítích začaly objevovat nepodložené spekulace o tom, že prodloužení lhůty a odsunutí konečného rozhodnutí vrchního státního žalobce na neurčito může souviset s blížícími se podzimními volbami, protože případný nepříznivý vývoj by mohl ovlivnit výsledky Babišova hnutí ANO.