Evropský parlament ve středu v usnesení o hodnocení rozpočtového hospodaření Evropské komise vyjádřil politování nad „závažnými nesrovnalostmi“, které v kauze Čapí hnízdo odhalil Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Opět se tak potvrzuje, že žádost o dotaci byla podvod.
Tomáš Zdechovský, člen Výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu uvádí: „Evropská komise i parlament respektují, že kauza Čapí hnízdo je nyní předmětem vyšetřování v České v republice. V EU se o ní však dobře ví. Vzhledem k jasným závěrům, ke kterým OLAF došel, k množství peněz čerpaných na tento projekt a k propojení projektu s premiérem v demisi se o Čapím hnízdu v EU hovoří jako o exemplárním případu. Je jedním z důvodů, proč se Evropská komise rozhodla znemožnit udělování dotací firmám s anonymními akciemi na majitele. Kvůli této kauze by se také měla zpřísnit pravidla kontroly využívání strukturálních fondů.“
Evropský parlament každý rok uděluje orgánům EU rozpočtové absolutorium, v rámci kterého odsouhlasí řádné plnění jejich rozpočtu za daný rok. V absolutoriu Komisi, která je mimo jiné zodpovědná za nakládání se strukturálními fondy, sděluje své stanovisko i k nesrovnalostem v čerpání těchto fondů v členských státech.
„Díky šetření OLAF dnes již víme, že Čapí hnízdo zdaleka není jen kauzou na české mediální scéně. Její dopady přesahují hranice České republiky. Zatímco však role EU v jejím vyšetřování končí neproplacením částky 1,67 milionu eur z dotačního programu, v České republice nám nezbývá než doufat v nezávislost vyšetřování této kauzy a ve spravedlivý proces se všemi zapojenými aktéry nezávisle na jejich postavení,“ dodává Tomáš Zdechovský.
Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod. Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.
Babiš předloni ve sněmovně řekl, že v době žádosti o dotaci vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.