Mezi nástupci ředitele GIBS Michala Murína je nejčastěji skloňováno jméno Stanislava Růžičky, bývalého prvního náměstka ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty. Dnes pracuje na Nejvyšším státním zastupitelství pro Pavla Zemana, který premiérovi pomohl Murína odstranit z cesty. Co by to znamenalo pro kauzu Čapí hnízdo?
[ctete postid=“193408″ title=“Vydírání slaví úspěch. Babiš zlikvidoval Murína s pomocí státních zástupců“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/04/Murín-GIBS-komise-385×230.jpeg“ excerpt=“Štvanice na ředitele GIBS Michala Murína podepřená vydíráním slaví úspěch. Tlaky na “ permalink=“http://forum24.cz/vydirani-slavi-uspech-babis-zlikvidoval-murina-s-pomoci-statnich-zastupcu/“]193408[/ctete]
Koncem dubna odchází Murín z postu ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Původně se hodlal bránit. Obvinění premiéra a vedení státního zastupitelství vůči sobě a na adresu GIBS považuje za nedůvodná a vykonstruovaná. Hrubý nátlak na něj i na jeho manželku, která byla nezákonně donucena k výpovědi, vydírání a špinavá kampaň v režii deníků Agrofertu a Soukupovy televize Barrandov nakonec vykonaly své.
Vykonstruované výhrady
Premiér v demisi, jehož základní motivací veškerého počínání je co nejrychlejší likvidace kauzy Čapí hnízdo, spěchá s výběrem nového ředitele. Využil intrik nejvyššího žalobce Pavla Zemana a obou vrchních státních zástupců, usilujících o posílení svého vlivu v policejních složkách po ústupu úzce napojeného Roberta Šlachty. Zde se siločáry jejich zájmů protínají.
Zemanovy výhrady k práci ředitele GIBS, zformulované v dopise premiérovi, byly velmi subjektivní. Dokonce Murínovi vytýkal procedurální spory mezi oběma institucemi z doby, kdy ještě nesloužil ve funkci. Přesto Babišovi stačily k zahájení kárného řízení, jehož cílem bylo ředitelovo odstavení z funkce.
Ředitel GIBS podle not žalobců?
Počátkem května musí být vládou určen dočasný ředitel, který bude premiérem vybrán ze šesti oslovených kandidátů zevnitř útvaru. Následně bude vypsáno výběrové řízení, které během dvou měsíců rozhodne o definitivním nástupci Michala Murína. Premiér Babiš přitom hodlá použít výklad zákona o služebním poměru, který mu umožní vybrat ředitele i z kandidátů mimo inspekci.
Tento postup by nejlépe nahrával zájmům státních zástupců, kteří podrobili GIBS tvrdé kritice, což komplikuje situaci kandidátům zevnitř útvaru. Nejraději by v ředitelském křesle viděli svého člověka. Chtějí nad inspekcí a prakticky vším, čím se zabývá, převzít kontrolu, i když jim to ze zákona nepřísluší. Proto se v poslední době v kuloárech nejčastěji skloňuje jméno Stanislava Růžičky, bývalého prvního náměstka ředitele ÚOOZ Roberta Šlachty.
Růžička odešel společně se svým šéfem z řad policie v červnu 2016 na protest proti policejní reorganizaci, slučující dva speciální útvary do jedné zastřešující centrály. Brzy nastoupil jako analytik na Nejvyšší státní zastupitelství k Pavlu Zemanovi, který se v tomto sporu rovněž s oběma vrchními státními zástupci Ištvanem a Bradáčovou postavil po bok bývalého ředitele ÚOOZ a hnutí ANO, jež ostrý střet zpolitizovalo.
Jak uvedl server Ekonomický deník, Růžička se měl podílet na přípravě podkladů pro tvrdou Zemanovu kritiku GIBS a jejího ředitele. Je proto nepochybné, že z pohledu státních zástupců by byl vhodným kandidátem. Mohlo by to být výhodné i pro Babiše, který s vedením státního zastupitelství udržuje dobré vztahy.
Nástup Šlachtových lidí?
Vzhledem k tomu, že se v médiích spekuluje o odchodu policejního prezidenta Tomáše Tuhého, kde si už na jeho místo brousí zuby samotný Šlachta, mohlo by se snadno stát, že Babišovi spojenci v řadách policie z bývalého ÚOOZ, v současné době rozesetí v resortech spravovaných hnutím ANO, nebo v úřadech státního zastupitelství, obsadí důležité posty v bezpečnostních složkách.
Vzhledem k nestabilní situaci není divu, že policií už nějaký čas kolují informace o uvažovaném odchodu i ředitele pražské policie Miloše Trojánka, který se otevřeně postavil za svého podřízeného, vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila proti politickým tlakům exponentů hnutí ANO.
Pokud by z tohoto postu rezignoval, dlouho by zřejmě na svém místě nezůstal ani Nevtípil, který se měl svěřit svým spolupracovníkům, že rovněž zvažuje odchod. Pokud se rozhodne kauzu dotáhnout k soudu, což záleží na řadě okolností, vyžadovalo by to z jeho strany nesmírnou dávku odvahy a krytí dozorového státního zástupce. Na něj dohlíží Lenka Bradáčová, která tak za průběh kauzy přebírá odpovědnost. Existují ovšem metody, jak policistům (i státním zástupcům) znepříjemnit nejen vyšetřování, ale i vlastní život. Mementem je osud mediálně očerňovaného Murína, ale i neskrývané výhrůžky obviněného Faltýnka, že Nevtípila „dostane do tepláků“.
„Výměna hlavního vyšetřovatele i ředitele správy by mohla předznamenat i jiný vývoj ve vyšetřování Čapího hnízda, než stávající,“ potvrdilo Ekonomickému deníku několik informovaných zdrojů z policie.
Úvahy o odchodu klíčových lidí spojených s vyšetřováním Čapího hnízda, i když oficiálně nepotvrzené, přímo souvisejí se zprávami, že by do zásadních postů majících vliv na jejich práci mohli být jmenováni policisté z bývalého ÚOOZ. Šlachtův útvar se nevěnoval jediné kriminální kauze spojené s oligarchou a jeho okolím. Vzájemně si vycházeli vstříc, Babiš je opakovaně chválil jako jediné „poctivé“ a „nezkorumpované“ policisty. Je proto na místě důvodná skepse, že by byli zárukou objektivního vyšetřování případu, otřásajícího i mezinárodní pověstí jejich politického spojence. Kauza Čapí hnízdo může být zpomalena, rozmělněna, případně úplně zastavena.
Zdánlivé bezvládí vyhovuje
Je nutné brát tyto kuloárové zprávy velmi vážně. Takové pohyby by nezůstaly bez následků a vzhledem k přetrvávajícím osobním animozitám by mohly vést k revanši. Nelze pominout, že GIBS vyšetřovala i některé důležité policisty z ÚOOZ. Marian Hanák dostal za korupci osm let nepodmíněně, což jinak velký kritik GIBS Šlachta nesl velmi nelibě. Hanák se spojil s podsvětím a obchodoval s trestními spisy. Dnes je na tapetě z podobných důvodů další Šlachtův blízký spolupracovník Luděk Vokál, obviněný inspekcí hned z několika trestných činů.
Comeback lidí z bývalého ÚOOZ by vysoce pravděpodobně vyvolal další změny uvnitř GIBS a ve struktuře Policie ČR, čemuž nahrává zdánlivé bezvládí. Premiérovi v demisi je úplně jedno, že jeho vláda nemá důvěru. Potřebuje provést co nejvíce nevratných změn na strategicky významných postech, přičemž stále platí, že by nejraději vládl sám.
V takovém případě reálně hrozí, že překážky do cesty by byly kladeny i dalším kauzám, v nichž figuruje premiér Babiš. Mezi ně patří probíhající šetření daňové trestné činnosti vyplývající z kauzy Čapí hnízdo, která je mnohem rozsáhlejší, než dotační podvod. Nebo šetření korunových dluhopisů, kde už padly desítky trestních oznámení.
Proto je nesmírně důležité, kdo bude Murínovým nástupcem a jací přímluvci se octnou v jeho zádech. Udržení nezávislosti vyšetřování kauzy, kterou by žádný Babišův předchůdce ve vládě už dávno nepřežil, bude alfou a omegou nadcházejícího vývoje.
Násilné převzetí GIBS předznamenává hrozbu ovládnutí veškerých bezpečnostních složek v zemi jednou mocnou politicko-ekonomickou skupinou, opírající se o vlivný justiční aparát. Pro opozici je to vážné varování. Postoj ČSSD, která nepochopitelně o dva měsíce prodloužila vyjednávací prostor o vládě, je nečitelný. Zatím jen přihlíží, jak premiér v demisi využívá volného pole působnosti a doslova si dělá, co chce, především v jeho osobním zájmu.