Poté, co nejvyšší státní zástupce Igor Stříž rozhodl nepodat dovolání v případu nákupu armádních letounů CASA, celá kauza skončila. Stíhání někdejší ministryně obrany Vlasty Parkanové i Jiřího Staňka, který byl jejím podřízeným, je uzavřeno. Oba obžalovaní tak byli definitivně zproštěni viny. Ale deset let života, zničenou kariéru a pošramocenou pověst jim nikdo nevrátí.
O pořízení transportních letounů pro armádu rozhodla vláda tehdejšího premiéra Mirka Topolánka v roce 2009. Celá transakce měla hodnotu přesahující 3,5 miliardy korun. Obžaloba však namítala, že vinou ministryně Parkanové a ředitele ministerské sekce vyzbrojování Staňka šlo o předraženou zakázku a že oba jmenovaní způsobili škodu přibližně 818 milionů korun. K této částce došel státní zástupce Jan Kořán proto, že se domníval, že Parkanová nenechala zjistit obvyklou cenu těchto strojů. Jenže v dnes již pravomocném rozsudku je jasně napsáno, že státu nevznikla žádná škoda a že oba obžalovaní udělali maximum pro to, aby se celá transakce odehrála striktně podle litery zákona. Obžaloba se přitom snažila dokázat, že Parkanová se oním nákupem chtěla zavděčit premiéru Topolánkovi, který ji chtěl údajně odvolat z funkce. Soud to však označil za naprostý nesmysl.
Když byl nakonec po dlouhých měsících tahanic a soudních stání v červnu 2020 zpochybněn posudek, o který se žaloba opírala, konstatoval Kořán, že se u exministryně Parkanové nepodařilo prokázat zneužití pravomoci. Ale zřejmě v duchu toho, když už jsem ji jednou zažaloval, tak se něco vždycky najde, jí navrhl mírnější kvalifikaci. Měla se dopustit nedbalostního maření úkolu veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku z vědomé nedbalosti. A také snížil výši škody z 818 na 777 milionů. Trochu to připomíná feldkuráta Katze z Osudů dobrého vojáka Švejka, kterému taky „na nějakém tom krejcaru nezáleželo“.
Ani to však nezabralo a soud v říjnu 2020 zprostil Parkanovou i Staňka obžaloby, což potvrdil i soud po Kořánově odvolání v říjnu 2021. „V žádném směru nebylo zjištěno, že by České republice v souvislosti s obchodem s letadly a s nákupem transportního letounu CASA vznikla nějaká škoda,“ konstatovala předsedkyně odvolacího senátu pražského městského soudu Petra Benešová.
Informace o vyšetřování nákupu vyšla na veřejnost v červnu 2012. Tehdy policie požádala o vydání Vlasty Parkanové, jež byla v té době místopředsedkyní sněmovny. Vydána byla o měsíc později. „Nevím, co stojí za tímto obviněním. Spíš mám zatím dojem, že účelem je stíhání samotné. Stíhání v politice totiž znamená hektolitry špíny, které na vás opakovaně vylijí, přičemž očištění je malá kostička mýdla, kterou média jednou otisknou na straně šest. A to ještě v lepším případě. V horším se napíše, že to stejně bylo nějak jinak a že to stejně bylo zameteno pod koberec,“ prohlásila tehdy obviněná politička. A měla pravdu.
Obžaloba byla k soudu podána až po více než třech letech, v prosinci 2015, a soud kauzu ještě vrátil k došetření, takže projednávat se začala až v květnu roku 2017. Tedy skoro po pěti letech. Dalších pět let pak trvaly výslechy svědků, vyžádání znaleckých posudků a další procesní úkony. Celkem tedy skoro deset let. Není divu, že již skoro nikdo nevěděl, proč vlastně k soudu dochází.
Vlasta Parkanová k soudu nechodila. „Nemínila tím demonstrovat neúctu k soudu nebo bagatelizovat trestní řízení. Ona na to prostě lidsky nemá. Psychicky to velmi těžce nesla,“ vysvětlil situaci její právník Tomáš Sokol. Exministryně obrany tak nyní bude právem žádat o odškodnění, byť jí sebevětší finanční suma deset zničených let života nevrátí.