Městský soud v Praze vrátil kauzu údajných nelegálních armádních obchodů znovu kvůli nedostatku důkazů k došetření. Soud viní žalobu z protiprávního jednání. Tento případ je další blamáží Šlachtova útvaru a vrchních státních zástupců, jež často končí zproštěním viny a poničenými životy.
Tato kauza se vleče už osm let. Začala razií Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachty na ministerstvu obrany a Generálním štábu Armády ČR v březnu 2015. Důvodem bylo podezření, že „organizovaná skupina“ v resortu obrany způsobila škodu státu ve výši čtrnácti milionů korun levným výprodejem armádní techniky skupině podnikatelů.
Šťára ve čtyři ráno
Na údajném zločinném spolčení se měli podílet zaměstnanci ministerstva obrany Adolf Veřmiřovský, Josef Lachman a Roman Pavlík a „velká ryba“, brigádní generál Vladimír Halenka, ředitel Sekce podpory ministerstva obrany.
Halenka je přitom respektovaný dvojitý válečný veterán, majitel mnoha vyznamenání a reprezentant České republiky při NATO. Policie ho zadržela ve čtyři hodiny ráno. Po obvinění musel opustit funkci. Byl stíhaný pro zvlášť závažný zločin zneužití pravomoci úřední osoby a tentýž trestný čin ve stádiu pokusu.
Generálovi nebylo dovoleno odjet na studia do USA, kam byl pozván americkou stranou. Téměř tři roky byl držen mimo službu, aby byl nakonec z armády vyhozen ještě před zahájením soudního řízení. Toto chování jde na vrub tehdejšího ministra obrany Martina Stropnického (ANO).
Škoda nevznikla
Městský soud v Praze v prosinci 2018 Halenku a další obžalované nepravomocně osvobodil. Konstatoval, že orgány činné v trestním řízení v této věci naprosto selhaly. „My jsme nedošli k závěru, že by byla způsobena jakákoliv škoda. Stejně tak nebyl zjištěn žádný úmysl škodu způsobit,“ zdůvodnila rozsudek soudkyně Blanka Bedřichová.
Podle ní docházelo k nezákonným manipulacím se spisem. Obžaloba zatajovala důkazy včetně znaleckých posudků, svědčících ve prospěch obžalovaných. Vyšetřovatelé účelově zkreslovali některé odposlechy.
Halenkovo stíhání bylo definitivně zastaveno v únoru 2022. „Já jsem se bohužel potkal jak s policistou, tak státním zástupcem, kteří se řídili nějakou svojí utkvělou představou, že musejí někoho dostat do tepláků. A proto udělali všechno, byť za cenu svého vlastního nezákonného jednání,“ komentoval svoje osvobození.
Stíhání tří manažerů nadále pokračuje. Vrchní soud vrátil jejich případ dozorovému žalobci Vrchního státního zastupitelství v Praze Pavlu Pryglovi k došetření. Ten podal novou obžalobu a nyní u Městského soudu v Praze znovu narazil. Navíc byl znovu obviněn z protiprávního jednání.
Kdo se chová protiprávně?
Z usnesení soudkyně Bedřichové cituje web Hlídací pes. „V kontextu předchozího protiprávního jednání orgánů činných v trestním řízení, spočívajícího v zatajení důkazů odstraněním posudků znalce Ing. Stodoly ve věci Ing. Halenky a spol., je nutno posuzovat i soudem další nově zjištěné skutečnosti v hlavním líčení,“ stojí v usnesení.
„Nejen že byl celý trestní spis přečíslován a že pořadí důkazů bylo změněno, ale především bylo znovu zasaženo do obsahu samotného spisu,“ uvedla dále soudkyně. Vyčítá státnímu zástupci, že nesplnil příkaz, aby doplnil důkazy, a místo toho pouze manipuloval se spisem.
Nebyla to jediná kritika práce policie a státního zastupitelství. Soudkyně zjistila, že ze spisu zmizelo celkem 261 listin, jejichž obsah není soudu znám. I nyní konstatuje, že státnímu zástupci stále chybí důkaz, že státu vůbec vznikla nějaká škoda. Soudy mu právě toto nařídily doplnit, ale bez výsledku.
S přihlédnutím k dosavadnímu vývoji lze pochybovat, že se soudy skutečných důkazů dočkají. Celá kauza směřuje k blamáži, zdaleka nikoli první v režii Šlachtova útvaru a Vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci, která mu umožňovala vyšetřovat bezpečnostní složky, ačkoli k tomu jeho útvar neměl kompetenci.
Zničené kariéry
Halenka nebyl jediný, komu tato kauza zničila kariéru. Zasáhla i jednoho ze šesti hlavních auditorů NATO Jana Vylitu. Podle policie měl být součástí generálovy organizované skupiny.
Vylita strávil noc v cele předběžného zadržení. Po výslechu však nebyl ani obviněn a vyšetřovací orgány už o něj neprojevily zájem. Přesto musel kvůli podezření z trestné činnosti odejít z centrály NATO. Přišel o bezpečnostní prověrku, přičemž soud později rozhodl, že neprávem.
Počátky svého stíhání později Halenka komentoval pro Echo24. „Já se mezitím stal psychiatrickým pacientem. Psychiatrickým pacientem jsem fakticky od 8. března 2015, od chvíle, kdy mi najednou vzali všechno, ale úplně. A udělali ze mě psance. Vždycky jsem si myslel, že není možné, aby hlava dokázala člověku způsobit, že mu bude fyzicky zle. Ukázalo se, že to možné je.“
Konspirační Babišův tisk
Generálova manželka Dagmar k tomu dodala: „Třem špičkovým manažerům a jednomu generálovi AČR vyšly fotografie ve zprávách televizních, tištěných i internetových. Novináři, především z jedné vlastnické skupiny, na základě tajemných informací policie, spřádali další a další teorie, jak fungovala zločinecká skupina, a jak velkou způsobili finanční a celospolečenskou škodu.“
Vlastnickou skupinou byly míněny deníky vydavatelství Mafra z mediální divize Agrofertu, které věnovaly této „velké armádní kauze“ mimořádný prostor. Babišovy noviny tradičně košatě citovaly ze živých policejních protokolů.
Mladá fronta DNES na jejich základě konspirovala, že obvinění vytvořili systém, který v mnohém připomínal gang profesionálních zločinců. Policie podle ní v textu obvinění, který měla k dispozici, hovoří o skupině, „která je hierarchicky strukturovaná, kdy jednotlivé osoby mají své úkoly a postavení a jsou konkrétně úkolovány“.
Aby toho nebylo málo, „zločinný“ generál, který prý oklamal armádu, byl po svém obvinění stejným deníkem nařčen z pojistného podvodu. Rovněž bez důkazu.
Kdo ponese odpovědnost?
Robert Šlachta se mezitím stal politikem. Založil hnutí Přísaha, které je v poslední době po odchodech několika klíčových lidí v útlumu. Někdejší Babišův spojenec ale ještě jistě neřekl poslední slovo.
Hájí se, že vždy postupoval podle zákona, a žádnou vinu za poškozené životy a kariéry necítí. Totéž platí pro obě vrchní státní zastupitelství, a to ani v obzvláště ostudné kauze nezákonného stíhání Vlasty Parkanové. Přitom právě z jejich exponovaných kauz nezákonně unikaly exkluzívní informace ze živých spisů zejména do Babišova tisku, což před časem konstatovaly i vyšetřovací parlamentní komise.
Zvláště v těch případech, kdy se orgány činné v trestním řízení samy chovaly protiprávně jako v kauze generála Halenky, není možné se tvářit, že se nic neděje. Je neudržitelné, když porušuje zákon policie a státní zástupce, který má být garantem dodržování právního státu. Kdy ponesou za svoje fatální selhání odpovědnost?