![](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/28063/Šlachta-Ištvan-1440x810-c.jpeg)
FOTO: ČTK
![](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/557258/339843637_226034960013658_1272130384783589030_n-100x100-c.png)
Už několik dní zaplňuje hlavní zpravodajství olomoucká kauza, ve které se mají propojovat zájmy některých policistů, podnikatelů a politiků. Přestože jde o regionální téma, je mu mediální razancí dodáván celostátní význam. Proto nezbývá než se ptát, co za ní je a komu nejvíce slouží?
Masivní úniky znovu na scéně
Bombasticky medializovaná akce vytvářející dojem, že jde o zátah na velké ryby, se postupně posouvá na „válku policajtů“ lokálního formátu, jejíž dosud známá údajná skutková podstata ani neopravňuje zásah protimafiánského útvaru. Pokud se neobjeví nové závažné skutečnosti. Už jen prostý fakt, že jde o společné dílo dvojice Šlachta – Ištvan, nabádá k obezřetnosti, kam směřuje a komu má nejvíce prospět. A nejen proto, že před více než dvěma lety přivodili pád vlády, aniž dodnes doložili tehdy avizované závažné zločiny.
Přestože se od té doby poučili a tentokrát se vyvarovali spektakulární tiskové konference, nijak to nebrání tomu, aby na veřejnost přes vybrané novináře neunikala kvanta spekulací z policejních spisů a dokonce zjevných nepravd. Už jen to celou kauzu poněkud znevěrohodňuje. Jakou mají váhu v trestněprávní rovině, teprve ukáže čas.
Cílená dezinformace České televize
Skandální je přístup zejména České televize. O kauze Vidkun informovala jako první 13. října v dopoledních hodinách. Avizovala, že Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) a Generální inspekce ozbrojených složek (GIBS) zasahují na řadě míst České republiky v souvislosti se solárními elektrárnami. Později upřesnila, že se jedná o elektrárnu Ševětín. Následně v jejím zpravodajství vystoupil investigativní redaktor Jiří Hynek, který tyto zprávy potvrdil. Policie podle něj připravovala zásah řadu měsíců a zajímala se zejména o bývalého ministra Ivana Langera a jeho společníka Ivana Kyselého, a to právě v souvislosti se solárním byznysem.
Jak se následně ukázalo, šlo o cílenou dezinformaci. Převzala ji většina mainstreamových médií, dokud ji nevyvrátil samotný Robert Šlachta. Podle něho nejde o Ševětín, ale o olomoucké klientelistické vazby v řadách policie. A jak teprve později vyšlo najevo, i o údajnou korupci hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD), který měl jednomu z policistů nabízet úplatek.
V první řadě tak už dnes vznikají pochybnosti, jakou roli v této věci hrají někteří „investigativní“ novináři. O Jiřím Hynkovi se traduje, že má velmi nadstandardní vztahy s ÚOOZ a Robertem Šlachtou, se kterým se osobně stýká. Je také zcela zjevné, že se cíleně věnuje pouze některým případům.
Ovšem zákon o České televizi říká, že „hlavními úkoly veřejné služby v oblasti televizního zpravodajství jsou zejména poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací“. Kodex ČT uvádí, že „Ve zpravodajství a aktuální publicistice Česká televize dbá na přesnost a nestrannost spočívající především ve zjišťování a ověřování skutečností.“
To se v tomto případě prokazatelně nestalo, nicméně účel byl splněn. Média dva dny s touto dezinformací pracovala, a jelikož nelze Hynka podezírat z neprofesionality, zcela jistě šlo o záměr s cílem kauzu nafouknout a zviditelnit. Jak s podobným typem „investigativní“ práce naloží vedení České televize?
[ctete]13617[/ctete]
Hejtman na odstřel?
Teprve poté, kdy vyšlo najevo, že bývalý ministr vnitra ani nebude obviněn, se začal případ stáčet k hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi. Zároveň byla kromě dvou obviněných policistů a podnikatele Kyselého propírána role GIBS, která měla údajný klientelismus policie na Olomoucku řešit a prý neřešila.
Kauza dostala novou dynamiku. V Babišově tisku se objevovaly bombastické titulky „Šok pro ČSSD i policii“ nebo „Hejtman na odstřel“. Andrej Babiš se vyjádřil, že pokud policejní vyšetřování ukáže, že GIBS mohla v minulosti zasáhnout a neudělala to, měl by být její ředitel odvolán. Požádal Bohuslava Sobotku o svolání Bezpečnostní rady státu, jelikož kauza České pošty je prý proti tomu zanedbatelná.
Pozadu nezůstal ani ministr spravedlnosti Pelikán. Podpořil Babišův požadavek svolat Bezpečnostní radu státu, stejně jako počínání Ivo Ištvana: „Já mám plnou důvěru v pana vrchního státního zástupce a jeho lidi a jsem přesvědčen, že vědí, co dělají.“
Vedení sociální demokracie zpanikařilo, že je obvinění dalšího hejtmana poškodí před krajskými volbami. To má jistě racionální základ a je její vnitřní věcí, jak se zachová. Snaha vedení o rezignaci Jiřího Rozbořila však zatím spíše přilila olej do ohně. Hejtman si musí být jistý svojí nevinou, když se vzepřel vůli předsedy Bohuslava Sobotky, aby rezignoval.
V této souvislosti lze připomenout, jak řeší obdobnou situaci hnutí ANO. V Babišem bagatelizované kauze Agrotec padlo obvinění celé firmy kvůli podezření z manipulací s tendry České pošty, a to v době, kdy byl první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek předsedou jejího představenstva. Nese tedy za Agrotec plnou odpovědnost a nic se neděje, nikdo jej k této odpovědnosti nevyzývá. Skutečně bude hnutí ANO se svým megaklientelismem a kriminálními problémy procházet vše, na rozdíl od tradičních stran?
Komu kauza vyhovuje?
Už dnes je zjevné, komu kauza Vidkun vyhovuje nejvíce. Do karet hraje Šlachtovi s Ištvanem, kteří si potřebují po blamáži s pádem vlády napravit reputaci a posílit pozici. Podporu cítí především v hnutí ANO. Jejich zjištění jistě mohou prokázat trestnou činnost, ale to ukáže až soudní řízení, které může trvat roky. Přesto se nelze vyhnout pochybnostem, že jde o účelově vybranou a zrežírovanou kauzu, která má řadu vedlejších cílů.
„Ištvangate II.“ nepochybně v první řadě vyhovuje Andreji Babišovi, který ji může využít hned v několika rovinách. Je dlouhodobě známo, že chce do struktur policie dosadit své lidi. Už před rokem se objevily kuloárové zprávy, že mu jde mimo jiné o obsazení vedení GIBS, což dokládá i několik účelových kampaní, dehonestujících policejní inspekci v jeho tisku.
Babišovi se zároveň hodí odvedení pozornosti od případu Agrotec. A v neposlední řadě může ukázat na koaliční ČSSD jako tradiční „zkorumpovanou“ stranu, kterou potřebuje pokořit v krajských volbách. Z jeho okolí totiž prosakují zprávy, že je nervózní z toho, že mu většina průzkumů signalizuje klesající nebo stagnující podporu veřejnosti. Očekával, že v této době bude mít kolem 40 procent, což by mu umožňovalo kalkulovat s pádem vlády a převzetím premiérské pozice. Pokud se projeví klesající trend v krajských volbách, bude to pro ANO velmi špatný signál před parlamentními volbami o rok později.
Proto se Babišovi policejní akce v režii osvědčených figur z ÚOOZ a olomouckého vrchního státního zastupitelství nesmírně hodí. Šéfredaktor MF DNES Jaroslav Plesl tvrdí, že podstatné je bojovat s „prohnilým systémem“. Jistě, ve jménu nastolení oligarchie východního typu, kde by majitel Mafra se svým gigantickým střetem zájmů nejraději vládl sám. Dnes jde Babišovi o oslabení ČSSD a nepřehledné situace bude chtít využít i k posílení vlivu v bezpečnostních složkách. A člověk nemusí být zdatný věštec, aby předpověděl, že podobná akce nemusí být poslední.
[ctete]27836[/ctete]