Policie podnikla v úterý razii kvůli údajné korupci během přidělování bytů v Brně. V souvislosti s tím policie požádala o podání vysvětlení a přístup do kanceláře náměstka primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL). Jeho zapojení do kauzy má vliv na řadu skutečností. Piráti odmítli vstoupit do brněnské koalice a je otázkou, zda se místopředseda KDU-ČSL stane novým ministrem životního prostředí. Podle politologa Petra Justa tato kauza bude chvíli žít v médiích a v opozici a po chvíli splaskne, podobně jako se oklepalo hnutí STAN.
Role Petra Hladíka v kauze zatím není jasná. V úterý vydal jen krátké prohlášení, ve kterém informoval o žádosti policie o podání vysvětlení a přístup do jeho kanceláře. Bližší informace se očekávají ve čtvrtek po celostátním výboru KDU-ČSL, na kterém má Hladík vysvětlit situaci. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka se vyjádřil, že aktuální stav situace nevidí jako důvod k Hladíkovu odchodu z politiky. Zástupci lidovců se zatím zdržují komentářů. Situace je podle nich nová, potřebují ji nejprve probrat interně.
Politolog z Metropolitní univerzity Praha Petr Just řekl, že si s ohledem na další kauzy nemyslí, že by tyto okolnosti měly zásadní vliv na KDU-ČSL. „Možná to bude nějaká krátkodobá etapa, kdy kvůli jednání svého politika bude strana na pranýři, ale ono to za chvíli vždy přejde a strana se pak tváří, že vlastně k ničemu nedocházelo. Většinou je jejím zájmem, aby to dotyčný politik vyřešil co nejdříve, aby s tím nebyla dlouho spojována ani ona,“ uvedl.
Petr Hladík měl původně převzít funkci ministra životního prostředí po Anně Hubáčkové, která ze zdravotních důvodů končí. Jaký bude mít vliv Hladíkovo zapojení na další vývoj, je otázkou. „Myslím, že je to v tuto chvíli dost předčasné vzhledem k tomu, že ještě nevíme, jaká je role Petra Hladíka,“ komentuje Just. „Samozřejmě kdyby byl v pozici svědka, tak myslím, že to na jeho politickou kariéru žádný negativní dopad mít nebude. Pokud by ovšem došlo k tomu, že by se pan Hladík stal jedním z obviněných, tak je to vážná věc a nedokážu si představit, že by KDU-ČSL souhlasila s jeho nominací do vlády,“ dodal.
Zároveň se již ovšem ukázaly první dopady této kauzy na nové vedení Brna, ze kterého ve středu pár hodin před podpisem koaliční smlouvy odstoupily Piráti. „V tom případě se ukazuje, že to vliv má,“ řekl Just. „Já jsem původně ani neodhadoval, že by to mělo vliv na brněnskou koalici s výjimkou personálií. Ale že by kvůli tomu některá strana z koalice odešla, jsem netipoval. Asi to je pro Piráty nepřekročitelná podmínka,“ vysvětlil s tím, že nepředpokládá, že by měla situace nějaký další dopad, jelikož brněnská koalice byla ustanovena jako velmi široká a má tudíž i bez Pirátů většinu v zastupitelstvu. V Brně se domluvilo ODS s TOP 09, ANO, KDU-ČSL se STAN a ČSSD.
Podle Justa postavení Hladíka v politice jeho pozice svědka v případu neohrozí. „Spousta politiků působí v mnoha směrech v pozici svědka. Takže skutečně roli svědka bych neoznačoval jako diskreditaci dotyčného člověka,“ řekl. Naopak může být podle něj policii nápomocný, vystupovat ve prospěch a jeho role může v konečném důsledku být pozitivní. „Nemyslím si, že to, že je někdo svědek, by ho mělo automaticky diskvalifikovat pro nějakou politickou funkci,“ dodal politolog.
Pokud by se ovšem ukázalo, že je Hladík jako politik obviněn nebo dokonce obžalován, měla by podle Justa platit presumpce viny. „Z hlediska etických, politicko-kulturně-morálních přístupů by samozřejmě bylo korektnější, kdyby obviněný, případně obžalovaný politik minimálně dočasně pozastavoval své politické ambice a neusiloval o to, o co třeba v daný moment usiloval, jako je teď konkrétně post ministra životního prostředí,“ okomentoval.
Vrchní státní zastupitelství ve středu zveřejnilo na svém webu informace o zahájení trestního stíhání osob v souvislosti s úterní razií v Brně pro účast na organizované zločinecké skupině, podplácení či legalizaci výnosů z trestné činnosti. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) stíhají sedm lidí a dvě právnické osoby, přičemž dodali, že se jejich počet může ještě zvýšit.