Obvodní soud pro Prahu 2 vynesl rozsudek ve sledované kauze privatizace OKD a zprostil viny všechny tři obžalované. Skončil fiaskem pražských vrchních státních zástupců, jejichž práci soudkyně Fialová podrobila drtivé kritice. Andrej Babiš a jeho média přitom případ často používali jako klacek na ČSSD.
[ctete postid=“195880″ title=“Proč obrátil žalobce Šaroch? Zrušení stíhání Faltýnka vyvolává pochybnosti“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/05/faltynek-385×230.jpeg“ excerpt=“Nečekaný obrat státního zástupce Jaroslava Šarocha v kauze Čapí hnízdo vyvolává “ permalink=“http://forum24.cz/proc-obratil-zalobce-saroch-zruseni-stihani-faltynka-vyvolava-pochybnosti/“]195880[/ctete]
Hlavní líčení ve věci privatizace 46procentního podílu těžební společnosti OKD bylo zahájeno před dvěma a půl lety. Celá transakce proběhla v září 2004, kdy vláda Stanislava Grosse na návrh tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky prodala Ostravsko-karvinské doly společnosti Karbon Invest za 4,1 miliardy korun.
Škoda státu 5,7 miliardy?
Vyšetřovatelé považovali tento obchod za podhodnocený, přičemž Vrchní státní zastupitelství v Praze vyčíslilo škodu státu na 5,7 miliardy korun. Obžalováni byli tři lidé. Soudní znalec Rudolf Doucha, který zhotovil posudek, na jehož základě se podíl OKD prodával, a dva bývalí náměstci Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek. Ti měli na základě tohoto jimi zadaného posudku připravit vládě údajně nevýhodnou smlouvu, kterou za stát podepsal Kuta. Obžalovaným hrozilo osm až deset let vězení, přičemž státní zástupce po nich požadoval plnou náhradu škody.
Původně byla policií prověřována i odpovědnost Bohuslava Sobotky, ale nakonec zůstalo u této trojice obžalovaných, a bývalý premiér vystoupil u soudu jen jako svědek. Soudkyně Iva Fialová všechny osvobodila, jelikož nebylo prokázáno, že šlo o trestný čin. Podle ní obsahovaly přípravné řízení i sama obžaloba vážné nedostatky.
Ledabylé přípravné řízení
„Přípravné řízení bylo provedeno velice ledabyle a soud byl nucen nahrazovat činnost orgánů přípravného řízení,“ tvrdila Fialová. Soud si sám musel vyžádat důkazy, které byly v době přípravného řízení známy. „Nicméně policie ani státní zástupce si práci s jejich obstaráním nedali, natož aby je zohlednili v obžalobě,“ uvedla. Šlo například o záznam z jednání vlády z roku 2004.
Výše škody je podle soudkyně diskutabilní. „Vychází se z toho, že podíl mohl být prodán za o šest miliard vyšší sumu, ale vůbec není řešeno to, zda byl za tuto cenu vůbec prodejný. Nelze počítat s tím, za kolik by se dalo prodat, ale s tím, zda je někdo určitou částku ochoten zaplatit. Takový nikdo neexistoval a vláda si toho byla velmi dobře vědoma,“ řekla Fialová.
Soudnímu znalci Douchovi podle jejího názoru nebylo prokázáno úmyslné podhodnocení oceňovaného balíku akcií OKD. Cena, za kterou byl nakonec podíl prodán, nebyla stanovena na základě posudku, ale šlo o politické rozhodnutí zohledňující řadu dalších aspektů prodeje a jeho důsledků. Za konečnou cenu nezodpovídá znalec, ale vláda.
Státní zástupce Tomáš Černý, jehož obžaloba se zhroutila jako domeček z karet, se na místě odvolal a těžkou kritiku odmítl jako „neobjektivní“. Nicméně i samotní účastníci soudního sporu považují výkon a celkové nasazení obžaloby za zcela nedostatečné.
Nástroj politického boje
Pokud odhlédneme od problematických peripetií této privatizace jak při její realizaci, tak při následných sporech kolem bytového fondu OKD, za pozornost stojí ještě z jiného důvodu. Předsedovi hnutí ANO se nesmírně hodila v boji proti ČSSD, zejména proti expremiérovi Bohuslavu Sobotkovi.
Politický náboj kauza dostala ve chvíli, kdy se ministerstvo financí pod Babišovým vedením přihlásilo o náhradu škody, kterou spolu s úroky vyčíslilo na 6,8 miliardy korun. Pokud by byla soudem uznána, nesl by Sobotka minimálně politickou odpovědnost a jen těžko si lze představit, že by toho hnutí ANO nevyužilo.
Brzy se do hry vložily deníky vlastněné Agrofertem. „Samozřejmě že za to nese zodpovědnost,“ uvedl Babiš na Sobotkovu adresu v reakci na informace Mladé fronty Dnes zveřejněné už v dubnu 2014, podle nichž byla společnost prodána pod cenou. Kauzu vytahoval na světlo opakovaně, ať už při problémech s krachujícím Dolem Paskov na Ostravsku, nebo při sebeobraně pod zátěží vlastní kalvárie s Čapím hnízdem.
Proces roku
S přiostřováním vztahů mezi hnutím ANO a ČSSD přiostřoval i Babišův tisk. Lidové noviny počátkem loňského roku věštily, že kauza OKD bude „procesem roku“ a nebude přitom nouze o špínu (2. 1. 2017, „Proces roku: Sobotka jako svědek u soudu“). Aby dostály pravdivosti svých slov, znovu zveřejnily exkluzivní informace uniklé ze živých spisů a ze zákulisí soudního projednávání.
Desítky článků v Lidových novinách a sesterské Mladé frontě DNES, nezřídka s přispěním nezákonných úniků z policejních protokolů, jen svědčí o systematické kampani, kterou Babišovo impérium této kauze věnovalo. Zdaleka nebyla jediná, proto je poněkud komické, kdykoli si zrovna Andrej Babiš stěžuje na „kampaň“ proti své osobě.
Na náboji a smyslu existence – pokud jej někdy měla – tak poněkud ztrácí i Piráty navržená parlamentní vyšetřovací komise k OKD. Rozum potom zůstává stát nad návštěvou členů této komise Josefa Hájka (ANO) a Lukáše Černohorského (Piráti) na Pražském hradě, aby si vyslechli slova podpory prezidenta Miloše Zemana, který si skrze OKD a jejich bývalého majitele Zdeňka Bakalu pouze vyřizuje účty se svými oponenty v ČSSD. To je jen další důkaz, že celá komise je pouhou zástěrkou pro pokračování politického boje, zužitkovatelného před letošními podzimními volbami.
Jak dopadnou kauzy Agrotec a Čapí hnízdo?
V souvislosti s lapsem obžaloby v kauze OKD a vyslovením vážných pochybností o profesionalitě práce žalobců Vrchního státního zastupitelství v Praze však vyvstávají i jiné otazníky. Jak dopadnou jiné citlivé kauzy pod dozorem Lenky Bradáčové? Zatím je jejích úspěchů ve velkých případech u soudu, v rozporu s pečlivě budovaným mediálním obrazem, skutečně poskrovnu.
[ctete postid=“195526″ title=“Ředitelka GIBS Haderková pochopila dobu. Půjde na ruku Babišovi i žalobcům“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/05/Screenshot-2017-05-08-22.28.14-385×230.png“ excerpt=“Nová ředitelka GIBS Lenka Haderková pochopila dobu, proto ji Andrej Babiš vybral za “ permalink=“http://forum24.cz/reditelka-gibs-haderkova-pochopila-dobu-pujde-na-ruku-babisovi-i-zalobcum/“]195526[/ctete]
Do této kategorie patří probíhající soudní řízení s manažery společnosti Agrotec z holdingu Agrofert a České pošty, podezřelých z nezákonné manipulace s tendry tohoto státního podniku. Měly probíhat v době, kdy byl předsedou představenstva Babišovy firmy Jaroslav Faltýnek.
A především sem patří dnes jistě nejvýbušnější kauza Čapí hnízdo. Dozoruje ji sice Městské zastupitelství v Praze, kde si ovšem pražská vrchní státní zástupkyně zařídila výměnu vedení, a jako jeho přímá nadřízená na „Achillovu patu“ premiéra v demisi dohlíží.
Budou státní zástupci v těchto kauzách u soudu úspěšnější? Poslední kroky žalobce Jaroslava Šarocha v případu Čapí hnízdo, který zrušil stíhání Jaroslava Faltýnka údajně pro nedostatek důkazů, ačkoli předtím dvakrát posvětil jeho vydání poslaneckou sněmovnou, vyvolávají jisté pochybnosti.