Kauza privatizace OKD, používaná Andrejem Babišem a jeho médii v politickém boji proti ČSSD, skončila fiaskem pražských vrchních státních zástupců. Odvolací Městský soud v Praze pravomocně rozhodl o zproštění viny všech obžalovaných, a to i přes zásah parlamentní vyšetřovací komise.
[ctete postid=“243910″ title=“Co odhaluje vládní rošáda? Personální krizi ANO, zákulisní dohody s Hradem“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Nováková-Ťok-385×230.jpeg“ excerpt=“Výměna Marty Novákové a Dana Ťoka odhaluje personální krizi ANO, jež nenaplnilo “ permalink=“https://forum24.cz/co-odhaluje-vladni-rosada-personalni-krizi-ano-zakulisni-dohody-s-hradem/“]243910[/ctete]
Skončil tak šest let trvající případ, který ovlivňoval dění ve vládní koalici hlavně v době, kdy ji vedl Bohuslav Sobotka. Soudní líčení se týkalo privatizace 46procentního podílu těžební společnosti OKD. Vyšetřovatelé považovali tento obchod za podhodnocený, přičemž Vrchní státní zastupitelství v Praze vyčíslilo škodu státu na 5,7 miliardy korun.
Celá transakce proběhla v září 2004, kdy Grossova vláda na návrh tehdejšího ministra financí Sobotky prodala menšinový podíl Ostravsko-karvinských dolů společnosti Karbon Invest za 4,1 miliardy korun. Po dvou měsících jej prodala investiční skupině RPG Industries Zdeňka Bakaly, přičemž tehdejší hodnota podílu se podle různých zdrojů pohybovala od 9 do 12 miliard korun.
Škoda státu 5,7 miliardy?
Obžalováni byli tři lidé. Soudní znalec Rudolf Doucha, který zhotovil posudek, na jehož základě se podíl OKD prodával, a dva bývalí náměstci Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek. Ti měli na základě tohoto posudku připravit vládě údajně nevýhodnou smlouvu, kterou podepsal Kuta. Hrozilo jim osm až deset let vězení, přičemž státní zástupce po nich požadoval plnou náhradu škody.
Obžaloba tvrdila, že Doucha posudek hrubě zkreslil, jelikož do něj nezahrnul desítky dceřiných firem, další majetky a podhodnotil cenu 43 tisíc bytů vlastněných OKD. Znalec se bránil, že měl na jeho vypracování jen měsíc času (i když může zaznít námitka, že jej nemusel přijmout) a neoceňoval konkrétní majetek, ale akcie.
Zásah vyšetřovací komise
Předsedkyně odvolacího senátu Věra Trojanová dala za pravdu prvoinstančnímu Obvodnímu soudu v Praze 2, který všechny tři zprostil obžaloby. Nevzala v potaz ani zásah parlamentní vyšetřovací komise k privatizaci OKD, vzniklé loni na popud Pirátů.
Jak v březnu před zahájením odvolacího řízení informovaly Lidové noviny, předseda komise Lukáš Černohorský (Piráti) požádal poradní sbor ministra spravedlnosti o stanovisko k Douchově posudku. Podpořilo sice verzi obžaloby, jenže je otázkou, zda může být objektivní vyjádření rezortu v gesci ANO zastupujícího stát, který žádá o miliardové odškodnění.
Dozorový státní zástupce Tomáš Černý, který žádal nejen zrušení prvoinstančního rozsudku a vrácení případu k novému projednání, ale i výměnu soudkyně Ivy Fialové kvůli údajné podjatosti, zcela pohořel.
Ledabylé přípravné řízení
Soudkyně Obvodního soudu Prahy 2 Iva Fialová loni v květnu všechny osvobodila, jelikož nebylo prokázáno, že došlo k trestnému činu. Podle ní navíc obsahovalo přípravné řízení i sama obžaloba vážné nedostatky.
„Přípravné řízení bylo provedeno velice ledabyle a soud byl nucen nahrazovat činnost orgánů přípravného řízení,“ konstatovala tehdy Fialová. Soud si sám musel vyžádat důkazy, které byly v době přípravného řízení známy. Šlo například o záznam z inkriminovaného jednání vlády z roku 2004.
Výše vyměřené škody je podle ní diskutabilní. „Vychází se z toho, že podíl mohl být prodán za o šest miliard vyšší sumu, ale vůbec není řešeno to, zda byl za tuto cenu vůbec prodejný. Nelze počítat s tím, za kolik by se dalo prodat, ale s tím, zda je někdo určitou částku ochoten zaplatit. Takový nikdo neexistoval a vláda si toho byla velmi dobře vědoma,“ uvedla Fialová.
Úmysl nebyl prokázán
Soudnímu znalci Douchovi nebylo prokázáno úmyslné podhodnocení oceňovaného balíku akcií OKD. Cena, za kterou byl nakonec podíl prodán, navíc nebyla stanovena na základě posudku, ale šlo o politické rozhodnutí zohledňující řadu dalších aspektů prodeje. Za konečnou cenu tak nezodpovídá znalec, ale vláda.
Původně byla policií prověřována i odpovědnost Bohuslava Sobotky, ale nakonec vystoupil u soudu jen jako svědek. Výtky odmítl, vláda podle něj podíl prodala za nejvyšší tehdy nabízenou cenu.
Žalobce se na místě odvolal a zdrcující kritiku odmítl jako neobjektivní. Nicméně i samotní účastníci soudního sporu považují výkon a celkové nasazení obžaloby za zcela nedostatečné. Také je nápadné, že vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jindy mediálně velmi agilní v kauzách, které dozoruje, tentokrát zůstala stranou.
Nástroj politického boje
Právní konstrukce obžaloby se zhroutila jako domeček z karet. Pokud odhlédneme od problematických peripetií této privatizace jak při její realizaci, tak při následných sporech kolem bytového fondu OKD, za pozornost stojí ještě z jiného důvodu. Šéfovi ANO se nesmírně hodila v boji proti ČSSD a zejména expremiérovi Sobotkovi.
[ctete postid=“243540″ title=“Zeman proti Zemanovi aneb Benešová ministryní spravedlnosti místo Kněžínka?“ image=“https://forum24.cz/wp-content/uploads/2019/04/Benešová-Marie-385×230.jpeg“ excerpt=“V souvislosti se změnami ve vládě se v poslední době skloňuje i jméno ministra “ permalink=“https://forum24.cz/zeman-proti-zemanovi-aneb-benesova-ministryni-spravedlnosti-misto-knezinka/“]243540[/ctete]
Politický náboj kauza dostala ve chvíli, kdy se Babišem vedené ministerstvo financí přihlásilo o náhradu škody, kterou spolu s úroky vyčíslilo na 6,8 miliardy korun. Pokud by byla soudem uznána, nesl by Sobotka minimálně politickou odpovědnost.
Brzy se do hry vložily deníky vlastněné Agrofertem. „Samozřejmě, že za to nese zodpovědnost,“ uvedl Babiš na Sobotkovu adresu v reakci na informace Mladé fronty Dnes zveřejněné už v dubnu 2014, podle nichž byla společnost prodána pod cenou. Kauzu vytahoval na světlo opakovaně, ať už při problémech s krachujícím Dolem Paskov na Ostravsku, nebo při sebeobraně pod zátěží vlastní aféry s Čapím hnízdem.
Proces roku?
S přiostřováním vztahů mezi hnutím ANO a ČSSD před parlamentními volbami přiostřoval i Babišův tisk. Lidové noviny věštily počátkem roku 2017, že kauza OKD bude „procesem roku“, a nebude přitom nouze o špínu. Aby dostály pravdivosti svých slov, zveřejnily další exkluzivní úniky ze živých spisů a ze zákulisí soudního projednávání.
Desítky článků v Lidových novinách a Mladé frontě DNES, často s přispěním nezákonných úniků z policejních protokolů, jen svědčí o systematické kampani, kterou Babišovo impérium této kauze věnovalo. Na síle poněkud ztratila poté, co Sobotka oznámil odchod z politiky.
Politické zadání komise
Pravomocný rozsudek rovněž ubírá na náboji parlamentní vyšetřovací komise k privatizaci OKD. Její členové dokonce hledali oporu i na Hradě. Lukáš Černohorský a Josef Hájek (ANO) loni v květnu navštívili prezidenta Miloše Zemana, který si skrze OKD a jejich bývalého majitele Zdeňka Bakalu vyřizoval účty se svými oponenty uvnitř ČSSD.
„Pan prezident nás podporuje. Chce, aby vyšetřovací komise dospěla k tomu, aby vinící byli potrestáni,“ řekl po tomto jednání Hájek, aby tak jen potvrdil politické zadání.
Poslanecká sněmovna nedávno prodloužila lhůtu pro práci vyšetřovací komise o půl roku. Závěry by tak měla předložit plénu letos na podzim. Dosavadní průběh celé kauzy však jen potvrzuje, že celá komise je pouhou zástěrkou pro pokračování politického boje, zužitkovaného i před loňskými podzimními volbami.