Andrej Babiš a Jan Hamáček půjdou za prezidentem Milošem Zemanem, aby ho přesvědčili o odvolání šéfa ÚOHS Petra Rafaje. Je to nečekaný obrat, jelikož loni nechtěli jít do střetu s jeho hradním ochráncem. Babiš se přitom licoměrně odvolává na výzvu protikorupčních organizací, které jinak nebere vážně.
Vršící se kauzy kolem předsedy Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje mohou přispět k jeho předčasnému konci v čele této vlivné instituce. Premiér Babiš a vicepremiér Hamáček se na koaliční radě dohodli, že po vládních prázdninách požádají hlavu státu, aby změnila názor na Petra Rafaje, a nebránila jeho odvolání.
Hradní ochrana
Šéf ÚOHS má dnes mocensky nejblíže Hradu a především prezidentově šedé eminenci Martinovi Nejedlému. Zadobře je s tímto okruhem zejména poté, co po Zemanově intervenci otočil v kauze desetimiliardového mýtného tendru. Zrušil rozhodnutí vlastního úřadu, odmítl námitky společnosti Kapsch a umožnil ministerstvu dopravy podepsat smlouvu s konsorciem CzechToll/SkyToll ze skupiny PPF Petra Kellnera.
Zeman se loni v souvislosti s Rafajovým zapletením do této dosud policejně vyšetřované kauzy nechal slyšet, že ho odvolá jen v případě pravomocného rozsudku. Prezident má kompetenci jmenovat či odvolat šéfa antimonopolního úřadu na návrh vlády. Jelikož se vláda na Rafajově konci shodla, záleží už jen na prezidentově libovůli, jak se k tomu postaví.
Bývalý poslanec za ČSSD Petr Rafaj byl do funkce poprvé jmenován v roce 2009. Šéf ANO usiloval o jeho výměnu už před pěti lety. Obsazení postu šéfa tohoto úřadu bylo pro Babiše jakožto majitele Agrofertu vždycky velmi důležité. ÚOHS dohlíží na zadávání veřejných zakázek, povoluje fúze a velké akvizice a pokutuje firmy za kartely a zneužití dominance.
Nekompetentní trafikant
Averze vůči znovuzvolení Petra Rafaje se projevila v kampani Lidových novin na jaře 2015, kde za vše hovoří titulky článků „Rafaj je v boji s kartely nedůsledný“, nebo vrcholný majstrštyk „Politický trafikant a nekompetentní předseda“. Pilný šéfredaktor Ištván Léko zorganizoval anketu šedesáti oslovených právníků, kteří se většinově shodli na tom, že Rafaj ve funkci neuspěl a nemá v této funkci co pohledávat.
Babišovi tehdy vadilo i Rafajovo údajné propojení s Bohuslavem Sobotkou, který ho nakonec ve funkci na další šestileté období ve vládě prosadil většinou jednoho hlasu. Právě z obavy, že rozpínavý šéf ANO ukrojí další díl moci.
Babišův odpor vůči Rafajovi byl už tehdy částečně překvapivý, jelikož mu ÚOHS do té doby pokaždé vyhověl, a to se nezměnilo ani po jeho opětovném jmenování. Pružný Rafaj vysílal vstřícné signály předem a žádnou z následných akvizic Agrofertu neohrozil.
Majitel holdingu mohl být spokojený a k současné změně jeho názoru patrně nejvíce přispělo Rafajovo zapojení do brněnských kauz, kdy byl přes rozkladovou komisi ÚOHS propojen s ústřední postavou obří korupční aféry hnutí ANO Jiřím Švachulou.
Rafaj měl odejít už loni
Rafaj měl být odvolán už loni jen z toho důvodu, že se zpronevěřil svému poslání nestranného vysoce postaveného úředníka, scházel se pokoutně s politiky na neoficiálních schůzkách jako v případě prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, a upravoval svoje názory podle jejich přání. To je naprosto nepřijatelný princip, který zpochybňuje vážnost a nezávislost této instituce.
Premiér Babiš ovšem nechtěl jít s prezidentem Zemanem do konfliktu a očekával Rafajovu rezignaci pouze v případě jeho obvinění. Podezřelé však bylo už jen to, že policie našla v bytě šéfa ÚOHS při domovní prohlídce dva miliony korun v hotovosti.
Dnes šéf antimonopolního úřadu zcela vážně tvrdí, že to byly prostředky určené na věno jeho dcery. Divná průpovídka. Kdo si dnes poschovává tolik peněz v obálkách za skříněmi s oblečením a neuloží si je do banky? Že by jim tolik nevěřil, zvláště pokud přiznal, že byly údajně vypůjčeny od movitého manažera Fio banky?
Babišova „protikorupční“ rada
Zarážející je ovšem způsob, jak Babiš změnil svůj názor. Po roce nečinnosti svolal Radu vlády pro koordinaci boje s korupcí, jíž sám předsedá. Na jejím zasedání otevřeli téma odvolání šéfa ÚOHS zástupci protikorupčních organizací David Ondráčka z Transparency International a Karel Škácha z Janečkova Nadačního fondu proti korupci, jemuž se letos po vnitřních nesvárech rozpadla celá správní rada.
Přítomní ministři zejména z okruhu ANO se přiklonili k názoru, že je Rafaj ostudou antimonopolního úřadu. Proto mohli protikorupční aktivisté slavnostně oznámit, že premiér jejich přání vyslyšel a na nejbližší „koaliční radě bezodkladně projedná odvolání šéfa ÚOHS Petra Rafaje“.
Souhlasil i šéf ČSSD Jan Hamáček, který se krok za krokem odstřihuje od Sobotkovy éry. Jestli mu to pomáhá, ukážou už nejbližší krajské a senátní volby. Hamáček si však našel i osobní motiv – zrušení tendru ministerstva vnitra na nákup policejních automobilů za 2,5 miliardy korun.
Byl jsem vyzván protikorupčníky
Proto mohl Babiš potvrdit, že půjdou s Hamáčkem na Hrad. „Byl jsem vyzván protikorupční radou a dostal jsem dopis z Ústí nad Labem, takže ano, jdeme tam s tímto návrhem,“ oznámil alibisticky a připomněl i další kritický ohlas k Rafajově práci z Ústeckého kraje ovládaného KSČM kvůli přístupu ÚOHS k tendru na autobusovou dopravu.
Bizarní je už samotný formát tzv. protikorupční rady. Do jejího čela se svévolně postavil trestně stíhaný premiér v mnohonásobném střetu zájmů s odůvodněním, že je „symbolem boje proti korupci“. Je zjevné, že oligarcha řídí „protikorupční“ těleso jen kvůli posílení vlastní legendy bojovníka s Palermem.
Místo aby v radě přítomní zástupci protikorupčních iniciativ, kam patří vedle dvou výše jmenovaných ještě Rekonstrukce státu, okamžitě rezignovali, aby nadále nelegitimizovali tuto marketingovou frašku, zůstávají na svých místech. Neřeší na zasedání premiérovy problémy, jako například s normou upravující vlastnické vztahy k firmám, kde vláda jako jediná v EU navrhuje výjimku pro svěřenské fondy. Nebo o tom aspoň neinformují.
Užitečná role
Premiér se náhle odkazuje na výzvu protikorupčních aktivistů, kterým nemůže přijít na jméno. Davida Ondráčku, který jako jediný z nich proti Babišovi otevřeně vystupuje, označuje za „lháře a zkorumpovanou neziskovku“. Dnes ovšem napomáhají naplnit dávný Babišův plán zbavit se zkompromitovaného Rafaje a nahradit ho ještě loajálnější figurkou. Jinak to dopadnout nemůže.
Pokud odejde Rafaj a žádnou odpovědnost nevyvodí jeho loutkovodiči, počínaje prezidentem Zemanem a konče Jaroslavem Faltýnkem, bude to jen rituální oběť, která pomůže Babišovi před volbami žehlit jeho poskvrněný „protikorupční“ obraz, aniž by musel hlouběji sáhnout do vlastních řad.
Babišovi přitom o žádný boj proti korupci nikdy nešlo. Nastavil nový systém, v němž jeho oligarchické struktury ovládly celý stát. Protikorupčními aktivisty ve skutečnosti pohrdá nebo je vysloveně nesnáší, a jak vidno, využívá je jen jako užitečné pomocníky tehdy, když se mu to politicky hodí.