Krajský soud v Brně v pondělí zahájil hlavní líčení v případu údajné korupce na radnici Brno-střed. V takzvané kauze Stoka stojí před soudem 11 lidí a dvě firmy včetně někdejšího politika za hnutí ANO Jiřího Švachuly. Soud líčení zahájil po roce a půl od policejní razie na radnici Brno-střed.
Žalobce Radek Mezlík četl obžalobu, kde stojí: „Nejméně v době od listopadu 2014 Jiří Švachula založil organizovanou zločineckou skupinu, přičemž byl od začátku jejím vedoucím článkem. Skupina působila nejméně do 7. března 2019 v Brně.“ Mezlík uvedl, že veřejné zakázky získávaly jen vybrané spřátelené firmy a cena se uměle zvyšovala. Úplatky byly obvykle deset procent ceny zakázky. Firem zúčastněných na systému bylo prý devět, vždy vyhrála předem vybraná a ostatní dělaly „křoví“.
Švachula, kterému hrozí až 16 let vězení, vinu popírá. Jeho verze je taková, že ho oslovil podnikatel Saman El-Talabani (také obžalovaný) a chtěl kontakty na městské firmy a údaje o zakázkách. Za to pak nabízel spolupráci v bezpečnosti a ochraně informací, získávání informací o politicích či lobbing pro hnutí ANO. I tento podnikatel je mezi obžalovanými. Švachula mu kontakty dal.
ČTK uvádí: „Švachula uvedl, že mu Talabani dal milion korun jako příslib do budoucna, nebylo to prý ale nijak navázáno na zakázky. Talabani podle něj pak začal u firem vystupovat jeho jménem, a když jim Švachula vysvětloval, že s tím nemá nic společného, Talabani mu prý začal vyhrožovat. ‚Zmiňoval, že by se mohlo stát i něco mému synovi. Věděl jsem, že je toho schopný,‘ řekl Švachula. Milion mu pak údajně vrátil, ale Talabani prý na něj dál naléhal, aby mu sehnal informace z městských firem.“
Dalším obžalovaným je podnikatel Pavel Ovčarčin, který vinu doznal a usiluje o status spolupracujícího obviněného. Talabani prý chtěl, aby mu Ovčarčin opatřil seznam spolehlivých stavebních firem. Nabídl se mu Lubomír Smolka, spoluvlastník stavební společnosti Kros-stav, také obžalovaný.
„Smolka prý Ovčarčinovi seznam připravil, ten jej předal Talabanimu, který jej údajně předal dál Švachulovi. Poté ohledně některých zakázek Ovčarčin předával Smolkovi neveřejné informace, které mu prozradil Talabani, od Smolky pak zpětně inkasoval provize od firem, které díky informacím zakázku vyhrály. Provize následně předával Talabanimu.
‚Talabanimu jsem dával celou částku, šlo o provize šest až deset procent ze zakázky, z té mi Talabani odečetl procento až procento a půl. Zbytek si vzal. Tvrdil mi, že to předává panu Švachulovi,‘ uvedl Ovčarčin. Podle něj tak fungoval asi u osmi zakázek, vydělal si tím asi 1,6 milionu korun. Provize za některé prý dostal i od obžalovaného podnikatele, politika ODS Jiřího Hose. Hos je dlouholetým zastupitelem v městské části Brno-sever.“ (ČTK)
Mezi 11 obžalovanými je ještě bývalý vedoucí investičního odboru v Brně-Ivanovicích Petr Liškutin (dříve ANO). Výše úplatků podle státního zastupitelství dosáhla až 47 milionů korun.
Jak už dříve uvedl žalobce Mezlík, zásadní jsou kromě výpovědí spolupracujících obviněných prostorové nahrávky: „Důkazní situace se z pohledu obžaloby jeví nezvykle silná, neboť každá část obžaloby je doznána alespoň jednou osobou, která podrobně popisuje, jakým způsobem mělo k manipulacím se zakázkami docházet. To nebývá v těchto případech obvyklé. Kromě toho jsou k dispozici nahrávky, ve kterých tyto osoby v podstatě v přímém přenosu činnost skupiny popisovaly.“
Co mají s kauzou „Faltýnci“
Jiří Švachula se přátelil s významným mužem hnutí ANO Andreje Babiše, Jaroslavem Faltýnkem a jeho synem Jiřím. Jiří patří mezi zakládající členy brněnské buňky ANO a byl místopředsedou představenstva a pak šéfem dozorčí rady v městské firmě Teplárny Brno. Faltýnek starší Švachulu údajně přes nesouhlas brněnské buňky do hnutí dostal, dnes se k tomu ale nehlásí.
Zajímavý je záznam ze schůzky Švachuly s podnikatelem El-Talabanim v nákupním centru IBC v kavárně Lavazza. Švachula samozřejmě nevěděl, že detektivové z Národní protidrogové centrály schůzku odposlouchávají. K záznamům se dostali novináři z Aktuálně.cz a Hospodářských novin, kteří je zveřejnili. Padaly tam skutečně pozoruhodné věty. Talabani říká, že mluvil s podnikatelem Ivanem Trunečkou, který získával v Teplárnách Brno zakázky po desítkách milionů.
„‚Žes okradl Faltýnky a žes jim dal třicet procent místo těch padesáti, jak jste se domluvili. Tak toto vykládá Trunečka o tobě, aby se ochránil,‘ vyčítá Talabani Švachulovi, že se s Trunečkou spojil a jeho obchází. Švachula se ale brání, že s činností skončil… Trunečka dále prý dle Talabaniho tvrdil, že Švachula nesplnil, co měl, a proto ho ‚Faltýnci utli‘. ‚Z čehož vyplývá, že Faltýnci mají přímý vliv na rozhodování o veřejných zakázkách. Případně o tom, se kterými lidmi bude při ovlivňování veřejných zakázek spolupracováno,‘ poznamenali později do spisu policisté.“ (Aktuálně.cz)
Dne 13. června Andrej Babiš říkal v rozhovoru pro Právo: „Tento týden jsem poprvé mluvil s panem Faltýnkem mladším. Podle něj vše to, co se píše v médiích, jsou jen pomluvy jednoho ze stíhaných zločinců a někomu vyhovuje je udržovat ve veřejném prostoru. Kdyby to všechno byla pravda, tak by si ho policie aspoň předvolala.“
Pak dostal od Práva otázku: „Nestala se už z ANO tradiční politická strana, které jste vždy kritizoval?“
To Babiš odmítl: „Nestala. Nejsme tradiční stranou, kde předseda musí regionům slibovat trafiky, aby mu daly hlas. Nemám žádného Dalíka, žádnou ředitelku kabinetu řídící tajné služby, mě nikdo nezkorumpuje. Proto mě značně irituje, když zločinci jako Švachula, který k nám přišel z ODS, a další jemu podobní poškozují moji práci. Hnutí ANO jsem vymyslel, založil, nejvíc ze všech odpracoval a všechny tyto moresy a kauzy moji práci a práci našich ministrů poškozují. Jasně jsem řekl na předsednictvu, že to musí skončit, protože nejsem ochoten platit svým politickým kapitálem za různé aféry krajských organizací. Hnutí se všech těchto lidí musí zbavit, a pokud to neudělá, tak to budu zásadně přemýšlet o tom, jak to vyřeším.“
Problém brněnské organizace ANO vyřešilo předsednictvo hnutí tak, že ji zrušilo a vytvořilo náhradní. Babiš se pokouší manévrovat a dává najevo, že o ničem nevěděl, což je ale u tak informovaného šéfa skutečně velmi nepravděpodobné.
„Zjišťovali jsme, jak se pan Švachula do hnutí dostal. Jeho přihláška není standardně podepsaná. Ale nikdo mi není schopen říct, jak se sem dostal. Tehdy tady působil bývalý krajský předseda Bohuslav Chalupa, který byl velmi aktivní v přijímání členů. Stalo se to před šesti lety a byla to chyba,“ tvrdil Babiš v červnu v rozhovoru pro Seznam Zprávy.
„Babiš je lhář. Švachula byl přijat, protože si ho Faltýnek nechal schválit na předsednictvu v Praze. Už jsem mu to říkal, když mi loni v březnu volal po policejní razii a ptal se, proč jsem přijal zločince Švachulu,“ řekl pro Aktuálně.cz tehdejší předseda jihomoravského ANO a exposlanec Bohuslav Chalupa.
Jaroslav Faltýnek pak tvrdil, že Švachulu vůbec neznal. Jenže jeho syn to popisuje úplně jinak: „S otcem byli kamarádi takových deset dvanáct let,“ řekl redakci Aktuálně.cz a HN o Švachulovi syn Faltýnka Jiří.
Takže celá věc vypadá dost podivně. Začátek soudu zůstal teď ve stínu koronaviru a odstoupení ministra Vojtěcha, ale celou kauzu bychom kvůli těmto souvislostem neměli přehlédnout.
Termíny hlavního líčení má soud zatím naplánovány do konce roku. Podle žalobce lze očekávat několik měsíců trvající řízení.