Ve vyšetřování výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, v němž měla prsty ruská tajná služba a o které je zájem i z toho důvodu, že na Pražském hradě došlo k neoprávněnému skartování tajných dokumentů majících k této kauze vztah, se objevily nové informace. Policisté totiž podezřívají manželský pár Elenu a Nikolaje Šapošnikovovy ze špionáže. Bývalý ruský voják s českým pasem měl v době před výbuchem kontaktovat generálmajora zpravodajské služby GRU Andreje Averjanova, jehož jednotka akci provedla. S informacemi přišel Český rozhlas – Radiožurnál a týdeník Respekt.
Šapošnikovovi jsou podezřelí, že Averjanovi předávali prostřednictvím elektronického spojení citlivé materiály týkající se zbrojních obchodů České republiky. S Averjanovem se navíc osobně i setkali, a to krátce před samotným výbuchem ve Vrběticích, k němuž došlo v říjnu 2014. Exploze tehdy usmrtila dva lidi a tuny nevybuchlé munice se rozletěly po okolí, což si následně vyžádalo uzavření oblasti a náročnou pyrotechnickou operaci na její odstranění. O měsíc a půl později pak došlo k výbuchu v dalším skladu, což už se naštěstí obešlo bez obětí na životech.
Jen několik dní před prvním z výbuchů vyrazila rodina Šapošnikovových do Lisabonu, kde se podle výpovědi jejich dcery seznámili při obdivování památek s dalším Rusem, který se „představil jako Andrej“. Šlo však právě o generála Averjanova, velitele jednotky 29155, jež je zodpovědná za vrbětické výbuchy.
„Nevím, jak dlouho se znali, ani kdy se seznámili. Vím, že ho neviděli poprvé. Byl jim představený, on je nějaký literární historik. Dřív tam proběhl nějaký obchod a bylo to naprosto v pořádku, on tam pomáhal s nějakými kontakty. Takže taťka ho znal spíš pracovně a mamka se do toho nějak vložila,“ řekla pro Radiožurnál dcera Šapošnikovových, která tvrdí, že na ni onen Andrej působil velmi dobře. Doslova uvedla, že z něj měla „úžasný pocit“ a že si myslela, že je opravdu literární historik.
Pro policejní vyšetřování je svědectví dcery Šapošnikovových důležité, protože od počátku vyšetřování ruského angažmá ve výbuších ve Vrběticích je jednou z teorií spojení ruských agentů s někým z České republiky, kdo jim s celou akcí pomáhal. V hledáčku vyšetřovatelů se tak nakonec ocitl právě Nikolaj Šapošnikov, Rus s českým pasem, bývalý profesionální voják, který pracuje pro firmu Imex Group; ta je nájemcem skladů, jež ve Vrběticích zničily výbuchy.
Ovšem samotný výlet do Portugalska a setkání s Averjanovem není jediným styčným bodem mezi tímto velitelem ruských agentů a rodinou Šapošnikovových. Manželé jsou totiž podle dvou nezávislých zdrojů podezřelí, že si s Averjanovem dopisovali a poskytovali mu citlivé informace o pohybu vojenského materiálu a zbrojních obchodech. Proto policie zahájila úkony trestního řízení pro podezření z vyzvědačství. Vyšetřovatel sbírá důkazy, které by činnost Šapošnikovových zdokumentovaly, a na jejich základě pak manžele obviní, případně celou věc odloží. Mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej odmítl věc jakkoliv komentovat a odkázal na státního zástupce. Ten se však k celé věci zatím odmítl vyjádřit.
Podezřelé na celé kauze je podivná časová souslednost. Šapošnikovovi dlouhodobě žijí v Řecku. Nicméně po své schůzce v Lisabonu se Nikolaj Šapošnikov objevil v České republice, a to právě v době, kdy ve Vrběticích došlo k první explozi. Důvodem měla být návštěva dcery žijící na severní Moravě. A v té době byl podle investigativního serveru Bellingcat v „dojezdové vzdálenosti od Vrbětic“ i sám Averjanov, jenž byl ubytován na Slovensku.
Policie i BIS jsou přesvědčeny, že Averjanov osobně dohlížel na provedení akce dvojicí agentů, Anatolijem Čepigou a Alexandrem Miškinem. Ti jsou navíc podezřelí i z dalších akcí ruské rozvědky – měli například v britském Salisbury otrávit „přeběhlíka“ Sergeje Skripala.
Kdy bude vyšetřování uzavřeno a zda skutečně dojde k obvinění ze špionáže, je však v tuto chvíli s ohledem na mlčenlivost policie, BIS i státního zastupitelství ještě neznámo.