Bývalý ministr zahraničí a dnes předseda Česko-slovensko-íránské obchodní komory Jan Kavan se podílel na zrychleném vydávání schengenských víz Íráncům. Jeho komora, kde působí i proslulý tankový velitel Zdeněk Zbytek, poslala na 400 doporučení pro udělení víz a bývalý velvyslanec v Teheránu Svatopluk Čumba je pak vydal. Ve srovnání s předchůdcem jich takto vydal velmi mnoho. V médiích se spekuluje o tom, že právě kvůli této nebývalé vstřícnosti ve funkci skončil předčasně. Čumba to popírá.
Jan Kavan byl dotázán serverem iRozhlas.cz, jestli za dobu své existence jeho komora dojednala nějaký konkrétní obchod. K tomu se nechtěl vyjádřit, protože k tomu prý nemá povolení představenstva a navíc jsou firmy pod americkým tlakem kvůli americkým sankcím na Írán. Stejně tak se mu moc nechtělo mluvit o tom, jak by se prováděl nějaký obchod, když platební styk s Íránem není možný.
Sám, jak mu bylo připomenuto, letos v lednu ve výroční zprávě mluvil o možnosti ho provádět přes Rusko nebo Turecko. To by ale znamenalo obcházení amerických sankcí. Jenže podle svých slov s tím nemá problém: „Ne, obcházení amerických sankcí mi skutečně nevadí, je to dokonce povinnost Evropské unie a každého, kdo respektuje mezinárodní právo. Ty sankce jsou nelegální z hlediska mezinárodního práva, proto jakékoliv obcházení je naprosto ospravedlnitelné, to jsem diskutoval i s mezinárodními právníky v rámci EU.“
Na dotaz, jestli by mu nevadilo finanční transakce převádět přes Rusko, které ale pod sankcemi Evropské unie je, říká: „To my neděláme ale.“ Na připomenutí, že to zmiňoval jako možnost ve výroční zprávě, opět uhýbá: „Tak to nebudu komentovat, teoreticky je možné cokoliv, ale neděláme to…. Přemýšlím o čemkoliv, to nebudu komentovat, to mě dostáváte do debaty, která mně nepřísluší.“
Takže když to shrneme, Jan Kavan a jeho organizace pomáhali dostat do Evropy údajné obchodníky, ale neví se, jestli nějaké obchody vůbec proběhly. Pokud by proběhly, nevadilo by mu, kdyby se finanční transakce prováděly přes Rusko, které je pod sankcemi EU kvůli anexi Krymu. Írán je islámská teokracie a zatímco Miloš Zeman hodlal všechny vetřelce kropit na hranicích vodním dělem a označoval uprchlíky za zločince (protože přecházejí hranice bez povolení, což je ovšem jen přestupek), tak lidé Zemanovi velmi blízcí poněkud nadstandardně usnadňují Íráncům přístup do Evropy.
Jsou to dost lidé zvláštního ražení, to se musí nechat.