Takto poeticky pojmenovali autoři studie Caviar Diplomacy: How Azerbaijan silenced the Council of Europe (European Stability Initiative, Berlin 24 May 2012,http://www.esiweb.org/pdf/esi_document_id_131.pdf) praxi ázerbájdžánského státu, jejímž cílem bylo pomocí v podstatě korupčních praktik umlčet kritiku tamějšího režimu. Studie vyšla už v roce 2012, aniž vzbudila pozornost někoho jiného než několika politologů.
Bylo to v době, kdy Ázerbájdžáncům velice záleželo na „správném“ vnímání jejich země v Parlamentním shromáždění Rady Evropy (PACE, má 324 členů nominovaných z řad poslanců národních parlamentů, schází se čtyřikrát ročně k týdenním zasedáním; delegace ČR má šest členů a šest náhradníků). Ne proto, že by PACE bylo tím nejdůležitějším místem na světě, ale proto, že v jeho gesci je hodnocení praxe členských zemí v oblasti demokracie, vlády práva a lidských práv. Ázerbájdžán v tomto ohledu skutečně moc „evropsky“ nevypadal a prezident se rozhodl místo změny stavu v zemi změnit její obraz v zahraničí.
Pohostinnost je všude na světě důležitým kulturním statkem a v některých kulturách, například v islámské, je na ni kladen ještě větší důraz, než jsme zvyklí u nás. Ázerbájdžánská ostentativní a přinejmenším přehnaná pohostinnost vůči pečlivě vybraným členům a pracovníkům PACE byla symbolizována kaviárem. Ten je nezbytnou součástí darů, které Ázerbájdžánci dávají svým přátelům, a nejen proto, že cena za kilogram se pohybuje kolem 1400 euro, ale hlavně pro jeho symbolickou hodnotu. Té si však byli vědomi Ázerbájdžánci, zatímco obdarovaní poslanci zase ocenili spíš jeho cenu.
Podle nejmenovaného ázerbájdžánského zdroje dostávalo asi 10–12 poslanců a několik pracovníků sekretariátu PACE každoročně kolem dvou kilogramů kaviáru. Vedle toho bylo každý rok zváno na návštěvu Ázerbájdžánu 30–40 poslanců z různých zemí. Byli vždy štědře pohoštěni, ubytováni a obdarováni. Jak řekl v roce 2011 nejmenovaný ázerbájdžánský politik, „v Parlamentním shromáždění Rady Evropy je dost poslanců, jejichž první slova po pozdravu jsou ,Kde je kaviár?‘“
Text vyjde také v knize Václava Hubingera Diplomatické Theatrum mundi.