Na 25. listopad připadá Mezinárodní den proti násilí na ženách. V pondělí proto odstartovala kampaň Organizace spojených národů, která vyzývá vlády, aktivisty i jednotlivce, aby se spojili a prosazovali trvalou změnu v této problematice. Kampaň podpoří i Česká republika oranžovým nasvícením budov některých institucí.
Mezinárodním dnem proti násilí na ženách byl 25. listopad vyhlášen Valným shromážděním OSN v prosinci 1999. Valné shromáždění přitom vyzvalo vlády jednotlivých zemí, mezinárodní organizace i neziskové organizace, aby na tento den pořádaly akce zamířené na zvýšení povědomí o tomto problému.
Pojmem násilí na ženách OSN označuje „činy schopné způsobit fyzické, sexuální nebo psychické poškození, ať již ve veřejném, nebo soukromém životě“. Obecně je pod tímto pojmem rozuměno domácí násilí, sexuální zneužívání a znásilnění, obchod se ženami či jiné genderově podmíněné násilí.
Letos pod heslem „Každých 10 minut je zavražděna jedna žena. #NoExcuse, ZAPOJ SE, abychom ukončili násilí páchané na ženách“, upozorňuje kampaň v nadcházejících 16 dnech veřejnost na alarmující eskalaci násilí na ženách a dívkách. Oranžovým nasvícením budov se k této mezinárodní iniciativě i letos připojí některé významné instituce a budovy v Česku – Petřínská věž, Černínský palác ministerstva zahraničních věcí, Karolinum nebo Mahenovo divadlo v Brně. Podobně se ke kampani připojují i ostatní země. V minulých letech se oranžově rozsvítily například pyramidy v Egyptě nebo Niagarské vodopády.
Podle statistik OSN téměř každá třetí žena a dívka na celém světě zažije během svého života fyzické nebo sexuální násilí. U nejméně 51 100 žen v roce 2023 toto násilí eskalovalo na femicidu (vražda ženy spáchaná kvůli jejímu pohlaví). V přepočtu tak každých 10 minut partneři a rodinní příslušníci v roce 2023 úmyslně zabili jednu ženu.
🕙 Every 10 minutes.
— UN Women (@UN_Women) November 14, 2024
❌ That's how often a woman is killed by an intimate partner or someone in her own family globally.
✋🏼 Let's stop this clock and UNiTE to end violence against women NOW.
There is #NoExcuse.
Read more: https://t.co/61GLkjKQ3v#16Days pic.twitter.com/lIvEILUQr2
Agentura pro posílení postavení žen, UN Women, poukazuje na to, že femicidy jsou konečným důkazem toho, že systémy a struktury určené k ochraně žen a dívek selhávají.
Ženy se s násilím setkávají i mimo své domovy. Veřejné osobnosti, včetně političek, obránkyň lidských práv a novinářek, jsou často terčem násilí online i offline, přičemž některé násilné činy vedou ke smrtelným následkům a úmyslným zabíjením, upozornila OSN.
Jedním z alarmujících aspektů tohoto problému je výskyt násilí v oblastech konfliktů. V roce 2023 oznámila Organizace spojených národů padesátiprocentní nárůst genderového násilí oproti předchozímu roku.