Jedním z nejviditelnějších členů Rady Českého rozhlasu je v posledních letech Tomáš Kňourek. Svými podněty stál na počátku široce medializovaných kauz, jako bylo „porno na Vltavě“ nebo zkoumání vyváženosti reportáží Janka Kroupy o Agrofertu. Kňourek pravidelně publikuje na serveru Parlamentní listy a netají se tím, že vzory pro Český rozhlas vidí zejména směrem na východ. Tomáš Kňourek je rozhlasovým radním od roku 2013, podruhé ho poslanci znovu zvolili loni. Tehdy mu někteří poslanci vytkli jeho účast v Krameriových cenách spojených s dezinformačními médii či jeho texty na Parlamentních listech. Přesto prošel.
Mám shodit ředitele z balkónu?
„Mně se taky nelíbí řada věcí v Českém rozhlasu, třeba podle mě nedostatečné názorové spektrum hlavně na stanici Český rozhlas Plus, ale to mám jít ředitele Zavorala shodit z balkónu? Tito lidé, kteří si, bůh ví proč, říkají novináři, vyhlásili svatou válku čemukoli odlišnému, což je dnes již veškeré jejich okolí. Už nediskutují. Sdílejí své štěky na sítích, chválí se navzájem, nenávidí nesouhlas a jiný názor. Dnes už jsou tito zapouzdřenci nebezpeční zejména sami sobě,“ citovaly Kňourka Parlamentní listy předloni v prosinci.
„Proč si Český rozhlas Plus dává tolik práce s kádrováním některých a na jiné kašle (nebo kádruje blbě)?“ ptal se zase Kňourek letos v dubnu v souvislosti se složením komentátorů na stanici mluveného slova v ČRo.
To, že je Tomáš Kňourek v rozhlasové radě hodně vidět a slyšet, potvrzuje i Jiří Vejvoda, který byl členem rady od roku 2014 do letošního března a jeho mandát se tak kryl s prvním Kňourkovým. Podle něj je to hlavně kvůli pasivitě většiny ostatních členů rady.
Sám Vejvoda loni na podzim, po několika letech návrhů, prosadil zahraniční výjezd rady do sídla Evropské vysílací unie (EBU) do Ženevy. Tomáš Kňourek ale do Švýcarska jet odmítl. Chtěl jet geograficky na opačnou stranu.
Ženeva ne, raději Moskva
„Kolega Kňourek byl proti. Neřekl důvod, ale prostě řekl, že tam nepojede. Ale měl protinávrh, který tehdy neprošel, ale teď už myslím, že projde – jet do Maďarska,“ vzpomíná Vejvoda.
„Nechtěl jsem do Budapešti, ale do Moskvy,“ opravil Vejvodovo tvrzení na dotaz HlídacíPes.org Tomáš Kňourek. Na doplňující otázku, čím se Český rozhlas může v Rusku inspirovat, když v zemi nejsou žádná veřejnoprávní média, ale jen státní, už neodpověděl.
Poněkud bizarně ale vyznívá i nápad na exkurzi do Maďarska. Vláda Viktora Orbána tamní veřejnoprávní média ovládla a zbavila jakékoli možnosti dělat kritickou žurnalistiku.
V zemi také vznikla vládou ovládaná „nadace“, do které svá média převedly stovky majitelů. Tristní je i situace v tištěných médiích a na komerčním rozhlasovém trhu. S výjimkou velkých měst je pro Maďary těžké sehnat z éteru či z novin informace, které by neprošly „vládním sítem“.
Když si dáme chlebíček…
Možný výjezd rozhlasových radních na zkušenou do zahraničí se řešil ještě během předsednictví Hany Dohnálkové (její mandát skončil letos v březnu a opětovně ji poslanci nezvolili).
„Výjezdy do regionů i k zahraničním partnerům patří k běžné agendě rady. V posledních letech jsme podnikali téměř výhradně pracovní cesty do regionálních studií Českého rozhlasu v rámci ČR. Ohledně zahraniční pracovní cesty se rada usnesla jasně na EBU s tím, že samozřejmě byla možnost i jiných navržených lokací, nicméně centrála EBU byla jasným cílem,“ říká dnes už bývalá předsedkyně Rady ČRo.
Na cestu do Ženevy neodjel vedle Kňourka ani další kontroverzní radní Vítězslav Jandák – ze zdravotních důvodů. Také Jandák je jinak na jednáních rady poměrně hodně slyšet, rád sahá i k ostrým výrazům a vulgaritám i během zasedání rady.
„Oni takto mluví i v soukromí, když si někde při výjezdu dáme chlebíček a limonádu. Takový je jejich pohled na svět. Nezbývá mi, než to respektovat, přestože s tím hluboce nesouhlasím. Jestli jsou někým navedeni, nebo dokonce v něčích službách, to je jenom spekulace,“ komentuje působení Kňourka s Jandákem v radě její bývalý člen a místopředseda Jiří Vejvoda.
Jak radní Kňourek, tak radní Jandák jsou také dobrým příkladem, jak funguje současný proces nominací členů mediálních rad. Formálně sice posílají kandidáty do rad společenské organizace, ve skutečnosti ale záleží především na politické podpoře mezi poslanci, kteří pak o nich hlasují.
Tomáše Kňourka nominoval Tenisový klub Libeňák a Vítězslava Jandáka Veslařský klub Vajgar. Politická podpora některých kandidátů je však zjevná. Kupříkladu u radního Kňourka se veřejně spekulovalo o tom, že ho do Rady ČRo protlačila hlasovací koalice ANO, KSČM a SPD.
Text zveřejňujeme s laskavým svolením HlídacíPes.org.