Kdo dokáže ocenit absurditu a ironii, a je schopen sdílet tento názor s ostatními, má smysl pro humor. Kdo má smysl pro humor, bývá se společnosti více akceptovaný, nežli člověk nudný a pesimistický. Češi byli vždy svým smyslem pro humor a nadhledem proslulí, v roce 2016 se nejen v Česku objevil ale podivný trend. Humor je z veřejného prostoru kvůli korektnosti a ohledu na ostatní (ty méně vtipné) vytěsňován.
Stačí jen nahlédnout k sousedům do Německa, aby se člověk zase uklidnil a řekl si, že oni jsou na tom tentokrát zatím mnohem hůř. Po případu Jana Böhmermanna aby si v německých médiích dával „pozor na pusu“ i ten největší suchar – nedejbože by mohl vymyslet a prezentovat vtip o prezidentovi (jakémkoliv), který by nenašel v publiku pochopení a odezvu. Za normálních okolností by mu hrozila pouze ostuda, v moderní společnosti ale může být za trapný vtip komik postavený i před soud. Kde vzal právo na to být trapný?
Kdo je v Česku nejvtipnější?
Člověk se smyslem pro humor by se mohl celé kauza zasmát. Což ovšem neznamená, že by ji v tu chvíli přestal brát vážně. Pouze by přijal fakt, že situace je vskutku absurdní, a aby se z ní nezbláznil, ulehčil by si smíchem. Suchar by nejspíš jednal opačně. Za každou cenu by se snažil dokázat, že situace absurdní není, neboť má řešení – umlčet komika. A že nikdo nemá právo být trapný, protože tím veřejnost obtěžuje. Fakt, že každý divák má na televizi tlačítko On/Off a vlastní vůli, by zcela opominul.
Možná by stálo za to ono magické tlačítko ukázat některým lidem v Česku včetně prezidenta Miloše Zemana. Pokud je nespokojený s Českou televizí, doporučit mu ji nesledovat. A nikoliv ji zestátňovat. Ani on si snad nemůže myslet, že pod hlavičkou státu se tamní poměry změní a zaměstnanci ČT budou mít motivaci být výkonnější a lepší. Zeman si rád hraje na hlupáka, aby zakryl své skutečné motivy – je přece zřejmé, že prezident pouze touží mít vliv na významné české médium, aby se vyrovnal kamarádovi Andrejovi.
Zarážející ale je, jak rychle se virus trapnosti z Hradu přenesl mezi „prostý lid“. Vřelý a milý český vtip se takřka přes noc proměnil v obludnost, kterou je třeba ze společnosti vymýtit. Zase jsou z nás smějící se bestie, které svým smíchem ubližují chudákům těm, z nichž si dělají legraci. Krásný příklad se odehrál na rudé pohovce v zábavně diskuzním pořadu Show Jana Krause. Kraus si tentokrát jako posledního hosta večera pozval lékaře z Chlumce, jenž proslul vzkazy, které posílal svým pacientům.
Strašná díra na úpatí Krušných hor, za kterou už je jenom Německo
Výstřední milovník metalových koncertů se před televizními obrazovkami rozpovídal o Chlumci. Městečko na úpatí Krušných hor si dovolil ve zjevné nadsázce nazvat strašnou dírou, kde chybí služby a kde současný starosta prý nic nedělá. Některé pacienty pak označil za chronické obtěžovače. Vedení města se jeho narážkám zasmát nedokázalo.
„Nic proti humoru, ale pokud v ordinačních hodinách narazíte pouze na zavřené dveře a místo ošetření si můžete přečíst jen více či méně vtipný vzkaz, je to spíše k pláči než k smíchu,“ zareagoval starosta Roman Zettlitzer. A lékaři vzkázal, že on sám si osobně najde jiného lékaře v nedalekém Ústí nad Labem.
Spory mezi starostou Chlumce a místním doktorem se díky televizní show staly věcí veřejnou. Zettlizer napsal otevřený dopis, v němž vyzývá Zdeňka Postlera, aby se odstěhoval, když město nemá rád. Postler zase uvažuje, že na starostu podá trestní oznámení za pomluvu a vyhrožování. Na začátku ten televizní příběh měl potenciál přesublimovat v historku, které se její aktéři posléze společně zasmějí. Klima a nálada ve společnosti ale přispěly k tomu, že lékařovo vtipkování nebylo a není u vedení města považováno za vtipkování.
Teď aby se dva hádali, kdo vlastně brojí proti humoru, kdo miluje Chlumec a její obyvatele, co znamená výraz hypochondr, jestli je urážkou slovo díra, či dokonce kdo nebo co je víc k pláči než k smíchu. Že to není zábavné? Možná jenom nemáte v Česku většinový smysl pro humor, a měli byste začít uvažovat, kam se přestěhovat. Třeba do Německa?