Deficit naplánovaný exministrem financí Andrejem Babišem (ANO) na 50 miliard pro rok 2018 je vzhledem k už několikaletému hospodářskému růstu neobhajitelný. O požadavcích ČSSD na ještě další navýšení výdajů ani nemluvě. Špatné hospodaření vlády je navíc zřejmě jedním z důvodů, proč je růst české ekonomiky při tak nízké nezaměstnanosti pouze mírný.
Babiš již ve volební kampani před parlamentními volbami v roce 2013 tvrdil, že lze prakticky okamžitě získat do rozpočtu 200 miliard, které nám utíkají kvůli korupci a plýtvání. Jak to, že je nenašel, a musí nás proto zadlužovat?
Korupce pokračuje? Plýtvání tedy nesporně. Třeba ve zdravotnictví dosud nebyly zavedeny elektronické zdravotní knížky, což poškozuje skrze veřejné zdravotní pojišťovny také stát.
Možné úspory ve zdravotnictví se ukázaly, když Česká průmyslová zdravotní pojišťovna zavedla pro své klienty možnost překontrolovat si svůj osobní účet. Pojišťovna má 1,24 milionu klientů, více než 60 tisíc z nich si svůj účet za rok 2016 prověřilo, pojišťovna od nich obdržela 344 podnětů k revizi kvůli neoprávněně či chybně čerpané zdravotní péči, na jejich základě provedla sto kontrol a díky nim pak získala zpátky miliardu korun.
Když lékaři či zdravotnická zařízení neoprávněně čerpají péči, nejenže se tím přelévají peníze od pojišťoven k sobě, ale spousta peněz ve formě nákladů např. na zbytečnou duplicitní diagnostiku zmizí navždy v černé díře. Některá duplicitní vyšetření navíc samozřejmě mohou být pro zdraví pacientů nebezpečná.
Umíte si představit, kolik by se ušetřilo, kdyby si své zdravotní účty nezkontrolovalo jen uvedených 60 tisíc lidí, nýbrž všichni čeští pojištěnci (popř. jejich rodiče)?