Práva občanů bránících se při útoku lupičů by mohla být nově posílena. Zatímco nyní hrozí lidem při obraně domu, že budou sami trestně stíháni, nově by mohlo dojít k legislativním úpravám, které by tomu zamezily. Tématem se začal senátor Zdeněk Hraba (STAN) zabývat poté, co se vesnice na jih od hlavního staly poslední týdny cílem organizovaného gangu vykrádajícího domy. Ten má v současnosti na svědomí přes sto loupeží.
Podle senátora se lidé často bojí proti lupičům zasáhnout, neboť se obávají právě případného trestního stíhání. Případné rozvolnění zákona by tedy mělo působit zároveň preventivně, neboť pocit beztrestnosti mají dnes mít naopak pachatelé, jelikož procento dopadených lupičů zůstává stále velmi nízko. „Lidské životy a bezpečný domov jsou zcela zásadní hodnoty. Nastal proto čas na nepopulistickou a seriózní diskusi o podrobnější úpravě nutné obrany včetně promítnutí zásady Můj dům, můj hrad do našeho právního řádu,“ říká Hraba.
Na základě slovenského vzoru by mohla nová úprava obsahovat výslovné ustanovení, které by vylučovalo protiprávnost použití zbraně v případě, že dotyčný jednal v rámci ochrany života, zdraví nebo majetku. Mezi základní podmínky by patřilo neoprávněné vniknutí a setrvání v obydlí s tím, že je na místně nutná obrana. Senátor zároveň upozorňuje, že musí být příslušná legislativa napsána tak, aby nedocházelo k jejímu zneužívání v případech úmyslného zabití.
A novelu trestního zákoníka by zřejmě uvítal i Pavel Smutný, starosta Jesenice, kde došlo v posledních týdnech k několika vyloupením domů: „Pokud někdo vstupuje do cizího domu páchat trestnou činnost, měl by vědět, že jeho majitel může svůj majetek po právu bránit a pachatel tak může přijít k újmě na zdraví. Možná by si to řada zlodějů dvakrát rozmyslela,“ uvádí.
Na druhou stranu mohou být pachatelé sami ozbrojení a zběhlejší v práci se zbraněmi, a tak by k největší újmě v případě „zasáhnutí“ mohli přijít právě samotní obyvatelé.