Premiér Babiš bagatelizuje vývoj koronaviru a vyzývá všechny k jednotě. Zároveň farizejsky přehazuje odpovědnost na občany. Ještě nedávno odrážel námitky, zda je vláda připravena na druhou vlnu, a odmítá strašení veřejnosti. Jeho vládní zmocněnec Roman Prymula ovšem nic jiného nedělá.
Každý marketingový populismus má své limity, ten Babišův nyní v plné jízdě narazil do zdi. Premiér chtěl řídit boj s koronavirem podle nálad veřejnosti a při rozhodování ponížil odborný pohled. Na jaře vyhlašoval vítězství nad nákazou COVID-19 a odmítal požadavky opozice na vytvoření strategie pro druhou vlnu (žádná prý na podzim nebude). Chlácholil veřejnost, že se vláda poučila a všechno zvládá.
Dnes je premiér v koncích a chyby hledá všude kolem sebe. V ministerstvu zdravotnictví, které špatně komunikuje, v opozici, která jen straší, ale především ve veřejnosti, která prý byla otrávená z nošení roušek.
To vy jste chtěli rozvolňovat
„Všichni jsme chtěli rozvolňovat. Vy jste za námi chodili, paní redaktorko, a chtěli jste vysílat zprávy bez roušek. Všichni chtěli rozvolňovat,“ řekl Babiš České televizi. „Byla to celospolečenská situace, ale já si myslím, že to stoupá i v jiných zemích, kde nesundali roušky celé léto. Takže jestli to byla chyba, to se teď zhodnotit nedá.“
Premiér se nedůstojně snaží uhrát, že v srpnu osobně zasáhl do návrhu expertů na povinné plošné nošení roušek, výrazně ho zmírnil, a za tento krok nese plnou osobní odpovědnost. Trapné jsou jeho výhrady k veřejnosti, jelikož odpovědný a nepopulistický politik se nerozhoduje pouze podle doporučení PR týmu, který má nulový expertní přesah a svým diletantstvím může napáchat obrovské škody. Což se právě děje a nejen dnes, a proto by si měl šéf ANO nejprve zamést před vlastním prahem.
Jak důvěřovat premiérovi, který se stále chvástá a účelově odvádí pozornost od vlastních problémů, nyní odkazem na růst infikovaných v jiných zemích, který je až na dvě výjimky (Francie, Španělsko) podstatně nižší než u nás?
Jak důvěřovat rozhodnutím vlády, která nejsou podložena a obhájena tvrdými daty, ale marketingem, veřejným míněním a lobbistickými tlaky, a žádné podrobné epidemiologické analýzy dosud nezveřejňuje?
Jak důvěřovat této vládě, jejíž premiér vyzývá občany, aby trávili dovolenou v České republice, avizuje dokonce dvoumiliardovou podpůrnou kampaň z kapes daňových poplatníků, a sám letí k moři na Krétu?
A jak důvěřovat přístupu státu, který měří dvojím metrem, když výjimku z karantény dostane předseda vlády, nebo třeba elitní prvoligové fotbalové kluby? Nakolik měl na tuto výjimku vliv předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík?
Kdo straší veřejnost?
Premiér Babiš dnes všechny vyzývá, aby se uklidnili a aby média nestrašila veřejnost. Potom by si měl ale v první řadě zkrotit svého vládního zmocněnce Romana Prymulu. Tento prezidentem Zemanem protežovaný epidemiolog se po vynuceném odchodu z resortu zdravotnictví kvůli chybějící bezpečnostní prověrce a neshodám v týmu načas stáhl, a dnes znovu opanuje mediální prostor.
Prymula zastiňuje komunikaci ministra Adama Vojtěcha a namístě jsou otázky, z jakého titulu se tak chová. Jeho formálně vzniklá pozice vládního zmocněnce se týká vědy a výzkumu ve zdravotnictví. Vládní radě pro zdravotní rizika, která dnes nesystémově supluje Ústřední krizový štáb a jíž je řadovým členem, šéfuje premiér Babiš.
Plukovník ve výslužbě Prymula nemá žádnou oficiální kompetenci vyhlašovat, jak se vláda zachová, a prezentovat svoje osobní názory jako danosti, co se bude odehrávat dál, zvláště pokud se názory v lékařské i epidemiologické obci různí. Nepřísluší mu ani vyjadřovat se k politické debatě, zda aktivovat Ústřední krizový štáb, kde stojí na straně premiéra Babiše, který si to z prestižních důvodů nepřeje.
Babiš: Žádná krize není
Co je však mnohem závažnější, Prymulova expertní vyjádření se naopak dostávají do protikladu s premiérem. V současné složité situaci to znamená pokračování chaosu a komunikační disharmonie, prohlubující zmatení a stres obyvatel. To se může negativně odrazit i v životnosti desítek tisíc firem, jež se dosud nevzpamatovaly z jarního šoku po vypnutí ekonomiky.
Ještě minulý týden premiér nadával hejtmanům, kteří rovněž kvůli snazší komunikaci navrhovali spustit standardní Ústřední krizový štáb. „Řekl nám, že žádný krizový štáb ustavovat nebude, protože žádná krize není,“ komentoval průběh jednání pardubický hejtman Martin Netolický.
Prymula: Je a bude hůř
Jinak to vidí Prymula, který v Otázkách Václava Moravce oznámil, že je tady druhá vlna. Podle něj počet těžkých případů rychle poroste a do tří týdnů může být v nemocnicích stejný počet hospitalizovaných jako na jaře. Pokud by se nákaza šířila tak rychle jako dosud, nemocnice se mohou v dohledné době dostat na kapacitní možnosti lůžek vyhrazených pro pacienty s koronavirem.
Epidemiolog tím neguje Babišův optimismus, že je u nás dnes podstatně méně těžkých případů než na jaře (kolem dvou procent hospitalizovaných, jinak většinou bezpříznakové) a dostatečné kapacity pro příjem těžších případů.
Babiš reagoval na slova Prymuly, jemuž poskytl po rozkolu s ministrem Vojtěchem azyl na úřadu vlády, rozpačitě. Neví prý, jak je definována druhá vlna, protože jsou různá kritéria. Co tato dvojkolejnost znamená?
Ukázaná neplatí
Buď by měl premiér přiznat, že celou dobu mystifikoval veřejnost a mystifikuje ji i dnes, nebo by měl uvést na pravou míru, jaký je skutečný stav fungování hygienických stanic, chytré karantény a zdravotnických kapacit.
Pokud není situace tak kritická, jak tvrdí, měl by zastavit Prymulu, který straší veřejnost apokalyptickými vizemi (milion lidí v karanténě), ačkoli ani on žádnou ucelenou představu, jak se bude čínský vir vyvíjet dál, nemá.
Volně parafrázováno volebním heslem ANO, „Ukázaná neplatí“. Dnes je Česká republika skutečně na špici evropského pelotonu – v počtu nových případů a aktivně nakažených. Babišem vytvářený obraz „premianta“ se zhroutil jako domeček z karet. A obnovená vládní kakofonie ničemu neprospěje.