Zřízení vládního účtu na sociální síti TikTok vzbudilo posměch. Kritizoval ho a vysmíval se mu kdekdo. Pozadu nezůstal ani bývalý předseda vlády Mirek Topolánek a přidali se i mnozí další. Pravda ovšem je, že s blížícími se volbami do poslanecké sněmovny se snaží svoji prezentaci na sociálních sítích zlepšit nejenom vláda a její šéf Andrej Babiš, ale třeba také ministryně práce a sociálních věcí a místopředkyně ČSSD Jana Maláčová.
Někdejší premiér Mirek Topolánek neváhal a úvodní video, kterým byl zahájen provoz vládního účtu na sociální síti TikToku, s nemalou dávkou sarkasmu rozebral. Nechybí zde zmínka o lustračním osvědčení, které předseda vlády Andrej Babiš postrádá, o defenestraci, ani o tom, že to celé je jasná sabotáž a účelovka. Zkrátka starý známý Topolánek, který si nebere servítky a s ničím se příliš nemaže.
Výrazně seriózněji věc na Facebooku komentoval předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, který napsal: „Stát je v rozkladu. Premiér ani nedorazí na tiskovku, ale v tu samou chvíli propaguje na Twitteru nový účet Úřadu vlády na TikToku. Stál 500 000 Kč z peněz daňových poplatníků a můžete se tam podívat, jaký má premiér výhled z okna.“
Rozbor vládního TikToku:
Jé, hele, lustr = lustr sice mají, lustrák ne….
Tahle část bude brzy otevřená = tudy dovnitř.
Tamhle jsou okna premiéra = přímý návod na defenestraci.
A v galerii premiérů zapoměli otočit moji fotku ksichtem ke zdi. Celé je to jasná sabotáž a účelovka!— Mirek Topolánek (@MirekTopolanek) January 29, 2021
O svou prezentaci na sociálních sítích se však velmi pečlivě stará i ministryně práce a sociálních věcí a místopředsedkyně sociálních demokratů Jana Maláčová, která zrovna dneska na Twitteru zveřejnila příspěvek o tom, že chystá další díl ze svého cyklu videí s názvem Budoucnost práce. Ministryně Maláčová se totiž před časem rozhodla točit videa s lidmi, kteří mají k práci co říct, protože v České republice se podle ní málo diskutuje o tom, co čeká práci v budoucnosti.
„Někdy nefunguje mikrofon, jindy nás vyšplouchne počasí…, dnes jsme měli oboje! A pak že ministr má pohodovou práci v kanceláři. Příští týden se můžete těšit na další díl Budoucnosti práce, tentokrát s ekonomkou Ilonou Švihlíkovou!,“ uvedla v pátek na Twitteru Jana Maláčová.
Někdy nefunguje mikrofon, jindy nás vyšplouchne počasí…dnes jsme měli oboje! A pak, že ministr má pohodovou práci v kanceláři. Příští týden se můžete těšit na další díl Budoucnosti práce, tentokrát s ekonomkou Ilonou Švihlíkovou! pic.twitter.com/kMqylZ9iJW
— Jana Maláčová (@JMalacova) January 29, 2021
S mikrofonem a počasím jsou prostě někdy trable, jak ví každý správný youtuber, ale hlavně že se můžeme těšit na další video. To první, které ministryně natočila na pražské náplavce s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Josefem Středulou, bylo velmi úspěšné.
Odborový předák v něm například popsal, co se mu vybaví, když se řekne práce: „Pro mě je to asi vzpomínka na mé mládí, protože my jako děti jsme pracovali v zahradnictví. Mí rodiče měli zahradnictví a vlastně to byla taková každodenní činnost, ráno zalévat, potom vše, co bylo spojeno s tou zahradou, prodávat atd. Takže pro mě práce je spíš vzpomínka na to fyzično, ale ve chvíli, kdy jsem začal dělat práci, která není fyzická, tak jsem si uvědomil, že vlastně je to ještě možná někdy těžší,“ zdůraznil Středula.
Se svým názorem na práci se zde podělila i samotná Jana Maláčová: „Pro mě je práce jeden ze smyslů života. Nevím, jestli to mají tak všichni, ale ten pocit, který přichází po dobře odvedené práci, se máločemu vyrovná. Takovéto, abych toho pak nelitovala, uspokojení z dobře provedené práce je velmi příjemné, ale práce musí být také dobře placená, že jo, aby člověk z ní mohl přežít,“ poukázala místopředsedkyně sociálních demokratů.
O to víc se nyní můžeme těšit na další video, tentokrát s ekonomkou Ilonou Švihlíkovou. A jak už teď víme – být ministryní, to není jenom pohodová práce v kanceláři. Občas při budování vlastního PR máte problémy s mikrofonem nebo vás dokonce vyšplouchne počasí.
Člověk si u toho všeho jenom říká, jestli politici netráví více času tím, že pečují víc o svou prezentaci na všemožných sociálních sítích než svou vlastní prací o občany. Nebo to tak alespoň velmi často navenek vypadá. A s blížícími se volbami to lepší nebude. Spíše naopak.