Částečně odtajněná zpráva americké zpravodajské služby, která byla zveřejněna 1. února, naznačuje, že pravděpodobnou příčinou některých zdravotních potíží, s nimiž se potýkali američtí diplomaté v různých částech světa, byla usměrňovaná pulzní elektromagnetická energie a ultrazvuk. Záhadné onemocnění se prvně objevilo na zastupitelském úřadě na Kubě, a proto získalo pojmenování Havanský syndrom.
Od počátku se diskutovalo o tom, zda jde o následky používání nějakého zařízení, či se jedná o příznaky psychické nemoci. Nejnovější zpráva, na které se podílela skupina odborníků z americké zpravodajské komunity, uvádí, že příznaky vykazují „skutečně přesvědčivé“ znaky působení skrytého zařízení. Nevyjadřovali se však k tomu, kdo by za tento útok mohl být zodpovědný.
Počátek celého problému spadá do roku 2016, kdy si američtí diplomaté i zpravodajští důstojníci v kubánském hlavním městě začali stěžovat na celou řadu neobvyklých zdravotních příznaků. Posléze se k nim přidali i diplomaté kanadští. Šlo o různě závažné problémy, které se však shodovaly v základních charakteristikách – náhlý výskyt zvuku nebo tlaku v jednom uchu či na jedné straně hlavy, závratě, ztráta rovnováhy a bolest v uších – a také v silném pocitu lokalizace nebo směrovosti bez jiného vysvětlení. Postižení lidé to popisovali jako podivné skřípající zvuky přicházející z určitého směru, jiní hovořilo o tom, že zažili jakési vibrace či pocit srovnatelný s řízením auta se staženým okénkem. Vždy to mělo trvat 20 až 30 sekund a odehrávalo se to v době, kdy tito diplomaté byli buď doma, nebo v hotelových pokojích. Podezřelé bylo zvláště to, že ostatní lidé v okolí, ať šlo o rodinné příslušníky, či o další hotelové hosty, žádnými podobnými příznaky netrpěli.
Zpočátku tomu však nebyla přikládána žádná vážnost a vláda byla přesvědčena, že může jít o následky únavy z přepracování. Když se však začala podobná hlášení množit a objevila se i v jiných zemích, byli američtí úředníci na všech diplomatických misích, ale i v samotných Spojených státech vyzváni, aby případné incidenty oznamovali. S obdobnými příznaky se tak přihlásili diplomaté z konzulátu v čínském Kantonu, dva muži z velvyslanectví v Hanoji ve Vietnamu, část personálu velvyslanectví v kolumbijské Bogotě. Problémy oznámil i jeden z úředníků CIA, který pociťoval stejné potíže při návštěvě Austrálie a na Tchaj-wanu, ale také zaměstnanci diplomatických úřadů ve Vídni, v Berlíně a v Srbsku. V květnu 2019 hlásili obdobné potíže i tři zaměstnanci Bílého domu přímo ve Washingtonu. Lavina hlášení nakonec dosáhla přibližně tisícovky případů. Zveřejněná část studie většinu případů skutečně vysvětluje přirozenými příčinami či zvýšeným stresem, ale minimálně dvacet případů žádné logické zdravotní vysvětlení nemá. Zdravotní obtíže těchto lidí totiž nevznikly v důsledku pracovního přetížení, vlivu okolního životního prostředí či indikované nemoci, ale byly pravděpodobně způsobeny cíleným vnějším zdrojem či zařízením.
Na žádost americké vlády zkoumali postižené vědci z Pennsylvánské univerzity. V březnu 2018 pak publikovali zprávu, ve které uvedli, že magnetická rezonance „odhalila určité rozdíly v objemu a integritě šedé a bílé mozkové hmoty v porovnání s kontrolní skupinou“ a že je jasně patrné, že zkoumaní lidé utrpěli něco, co připomíná otřes mozku. Někteří z nich se uzdravili rychle, u jiných přetrvávaly obtíže i několik měsíců. Jeden z amerických diplomatů musel dokonce kvůli prudkému zhoršení sluchu nosit naslouchátko.
Zpravodajští výzkumníci se zaměřili na pět možných příčin, které by byly schopné obdobné potíže u člověka vyvolat. Předně šlo o akustické signály, použití chemických a biologických látek, ionizujícího záření, ale také radiofrekvenční či jiná elektromagnetické energie. Zkoumali, zda ohlášené příznaky mohlo vyvolat nějaké dosud neznámé zařízení, či zda nejde o vliv „běžných“ přírodních faktorů a konkrétního životního prostředí v místě působení postižených diplomatů.
„Některé aspekty tohoto jedinečného neurosenzorického syndromu způsobují, že je nepravděpodobné, že by byl způsoben nějakou funkční neurologickou poruchou,“ uvádí se ve vyjádření komise. To podle ní ukazuje na vnější podněty nebo zdroj. Popisované zdravotní obtíže se dají vysvětlit zejména působením „pulzní elektromagnetické energie v radiofrekvenčním rozsahu“. Uváděné účinky na lidský organismus by mohly vyvolat speciální nestandardní antény, které by mohly být jednoduše skryté a vyžadovaly by jen nízký výkon. Navíc se tato energie dokáže šířit i skrze stěny budov. Dalším pravděpodobným vysvětlením příznaků by mohl být nějaký druh ultrazvuku, který se však hůře šíří skrze budovy. To by znamenalo, že zdroj by musel být umístěn blízko cíle.
Ačkoliv zatím neexistují žádné důkazy, hovoří část amerických politiků o tom, že by za vším mohlo stát Rusko, které za sebou má historii výzkumu, vývoje i použití podobných typů zbraní, které způsobují poranění mozku. Mezi lety 1953 až 1976 byl na americké velvyslanectví v Moskvě nasměrován tzv. Moskevský signál, což byl proud mikrovlnných částic různé frekvence. Jeho odhalení vedlo k diplomatickému incidentu, který byl oficiálně zakončen prohlášením americké vlády, že šlo o špionáž, nikoliv o cílené působení na zdraví zaměstnanců ambasády. Ovšem tento závěr byl některými americkými politiky zpochybňován.
Některé indicie, například pobyt agentů ruských tajných služeb v blízkosti lidí, kteří zdravotní potíže hlásili, zapojení Ruska skutečně naznačují, ale konkrétní důkazy se zatím shromáždit nepodařilo. Ani zveřejněná zpráva žádné bližší informace o tom, jaké zařízení či kdo by mohl za jeho případným provozem stát, neuvádí. Neznamená to však, že by vyšetřování skončilo. „Zůstaneme u toho, jakkoli dlouho to potrvá,“ uvedli ředitelka americké Národní zpravodajské služby Avril D. Haines a ředitel CIA William J. Burns.