V řadě zemí již zazněly hlasy volající po uspořádání referenda o setrvání či odchodu z EU po vzoru Británie. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová naopak začala připravovat právní kroky vedoucí k druhému referendu o nezávislosti na Británii a skotská vláda podle ní zahájí okamžitě jednání s evropskými institucemi, aby ochránila Skotsko a jeho místo v EU.
Většina obyvatel Skotska se totiž vyslovila pro setrvání v unii. Odpůrci brexitu také zvítězili v Severním Irsku, odkud zaznívá volání ke sjednocení s Irskou republikou.
Madrid zase oznámil, že bude usilovat o spoluvládu nad Gibraltarem, britským zámořským územím na jihu Pyrenejského poloostrova.
Výběr zemí, kde zaznívají výzvy k referendu o členství v EU:
DÁNSKO
Populistická a protiimigrační Dánská lidová strana (DF), která podporuje současnou vládu v zemi, aniž by se na ní podílela, vyzvala k referendu o členství v EU. „Domnívám se, že Dánové by samozřejmě měli mít referendum o tom, zda chceme následovat Británii nebo udržet věci tak, jak je máme,“ řekl vůdce DF Kristian Thulesen Dahl. Strana má 37 zástupců ve 179členném parlamentu.
FRANCIE
Francouzská krajně pravicová Národní fronta Marine Le Penové v nadšení z brexitu vyzvala k francouzskému referendu o členství v EU. „Nyní musíme uspořádat stejné referendum ve Francii a v (ostatních) zemích EU,“ napsala. Její zástupce Florian Philippot si pohrál zase s příslušnou zkratkou Frexit. V parlamentu má strana Le Penová dva mandáty z 577.
ITÁLIE
Druhá nejpopulárnější strana v Itálii, opoziční Hnutí pěti hvězd, označilo výsledek britského referenda za lekci o demokracii a slíbilo, že bude dál usilovat o referendum o tom, zda má země zůstat v eurozóně. Hlasování má ale podle ní být nezávazné pro vládu. Opoziční a separatistická Liga severu brexit nadšeně uvítala. „Děkujeme, Británie, teď je řada na nás,“ uvedl vůdce strany Matteo Salvini.
NIZOZEMSKO
Vůdce nizozemské protiimigrační pravice Geert Wilders vyzval v reakci na výsledek britského hlasování k vypsání referenda o odchodu země z EU. „Chceme rozhodovat o své vlastní zemi, o svých penězích, o svých hranicích a o naší vlastní imigrační politice,“ uvedl. „Měli bychom mít referendum o ‚nexitu‘ co nejdříve,“ dodal. Jeho krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) má v dolní komoře parlamentu 12 poslanců z celkových 150. Vede ale v předvolebních průzkumech, přičemž parlamentní volby by se měly konat příští rok na jaře.
RAKOUSKO
Svobodná strana Rakouska (FPÖ) zatím jen vyzvala vedoucí představitele EU, aby podali v důsledku hlasování o brexitu demisi. Zároveň varovala, že může také usilovat o referendum, pokud se EU nereformuje. FPÖ má nyní nejvyšší podporu mezi rakouskými voliči, podle průzkumu z minulého týdne by ji volilo 34 procent lidí.
SLOVENSKO
Krajně pravicová slovenská parlamentní strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) oznámila, že v pondělí začne se sběrem podpisů za vypsání referenda o vystoupení Slovenska z EU. Pro vypsání referenda musejí organizátoři petice shromáždit na pětimilionovém Slovensku 350.000 podpisů. LSNS již toto referendum slíbila před březnovými parlamentními volbami, ve kterých překvapivě získala až osm procent hlasů a 14 křesel ve 150členné sněmovně.
ŠVÉDSKO
Protiimigrační strana Švédští demokraté (SD), která má v průzkumech podporu asi 17 procent voličů, slíbila, že vystupňuje tlak na změnu. „Žádáme, aby Švédsko okamžitě začalo vyjednávat o uzavřených dohodách (s EU) a aby se švédský lid mohl vyjádřit k dalšímu členství v EU v referendu,“ řekl vůdce strany Jimmie Akesson.